Bogini z tygrysem. Wspomnienie o Kaszmirze

Tiger ladies. A memoir of Kashmir
83-7311-766-0
Kaszmir, pamiętniki indyjskie
hungry-queen

Ta książka to nostalgiczne wspomnienie z czasów dorastania Autorki w Kaszmirze, miejscu targanym dziś walkami politycznymi i religijnymi, kiedyś zwanym rajem na ziemi. Sudha Koul należy do elitarnej kasty bramińskiej. Z wielkim żalem opuściła rodzinną dolinę, kiedy musiała wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Jej opowieść sięga czasów, kiedy Kaszmir nie był jeszcze podzielony na wrogich sobie...

Sudha Koul należy do elitarnej kasty bramińskiej. Z wielkim żalem opuściła rodzinną dolinę, kiedy musiała wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Jej opowieść sięga czasów, kiedy Kaszmir nie był jeszcze podzielony na wrogich sobie hindusów i muzułmanów. Pisarka wychowywała się na barwnych mitach i legendach swojego narodu, wzrastała w społeczności kultywującej stare obyczaje, pielęgnującej tradycje, i choć wszystko to już bezpowrotnie straciła, nadal tęskni za starą kaszmirską krainą, a swoje wspomnienia przedstawia porywająco.

Monika | 2010-09-30
Na półkach: Przeczytane, Indyjskie, 2010
Przeczytana: 26 września 2010

Książka nie spełniła moich oczekiwań. Nie udało się autorce przenieść mnie do przepięknego Kaszmiru. Niestety.

grażyna | 2012-11-20
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 2012 rok

Szczerze - nie tego oczekiwałam po tytule. Myślałam, że przeniosę się do pięknego regionu Indii jednak książka Sudhy Koul nie zrobiła na mnie piorunującego wrazenia jakiego się spodziewałam. Opisy przytłumiły ogień opowieści o trzech pokoleniach hinduskiej rodziny - dość długo trwało abym mogła przebrnąć przez tą lekturę. No cóż mnie nie powaliła na kolana wręcz przeciwnie ale to jest sprawa gustu.

malineczka74 | 2010-08-23

Przepiekna saga rodzinnna umiejscowiona w Kaszmirze w okresie historycznym dla niego bardzo trudnym.Soudha opisuje realia zycia rodziny hiduskiej przez trzy pokolenia .Pokolenie jej babci zyje w spokoju i zgodzie z muzułmanami ,sasiedzi są wobec siebie zyczliwi ,czuję się przede wszystkim Kaszmirczykami i nie jest ważne jaką religię wyznają .Kaszmir jawi sięjako piękna kraina z zmiennym klimatem.Autorka przepięknie ujęła opisy przyrody z zwyczajmia i obrzędami religijnymi .Sama rodzi się w szczęśliwej wielopokoleniowej rodzinie otoczona miłością kończy studia i podejmuje pracę w Delhi - tęskniąc bardzo za rodzinnymi stronami .

Póżno wychodzi za maż jak na realia kaszmirskie bo przed "30" i opuszcza Kaszmir wyjeżdzając do Stanów.Tęsknota za Kaszmirem towarzyszy jej do końca.Soudha wg mnie reprezentuje godny naśladowania wzór patriotyzmu - jest oddana rodzinnemu regionowi i bardzo przeżywa walki zbrojne i zmiany zachodzące na tych ziemiach.Pokolenia babci matki i córki żyją w co raz...

Blanka Dżugaj | 2015-08-08
Przeczytana: 23 lipca 2015

Zapraszam do przeczytania mojej opinii:

kasiakhe | 2016-04-12
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 25 października 2008

Wspaniałą książka, mimo iż pokazuje nam odległy Kaszmir, jaki już dziś nie istnieje - można poczuć zapach potraw, miękkość paszminowych szali, poczuć emocje, jak gdyby było się tam, wewnątrz tej malowniczej opowieści.

Gita | 2016-05-08
Na półkach: Indie, Przeczytane