Afganka. Dziennik pielęgniarki

Tłumaczenie: Barbara Tarnas
Wydawnictwo: Albatros
Weil es um die Menschen geht
83-7359-028-5
Afganistan, biografia, talibowie
bursztynowa

Karla Schefter, niemiecka pielęgniarka, od 1989 roku pracowała w zniszczonym wojną Afganistanie jako wolontariuszka. Po kilku latach postanowiła zbudować własny szpital w Chak, miejscowości oddalonej 70 km od Kabulu. Talibowie długo nie wyrażali na to zgody, ale szpital jednak powstał. Karla zdobyła uznanie afgańskiej społeczności: pertraktowała z mudżahedinami, wchodziła w układy z talibami, znajdowała posłuch u starszyzny. Po wydarzeniach z 11 września została zmuszona do opuszczenia kraju. W swoim dzienniku ukazuje poruszający do głębi obraz Afganistanu - jego kultury i zwyczajów, podejścia mieszkańców do świata. Napisana przez nią książka stała się bestsellerem i została przetłumaczona na wiele języków.

Monika | 2013-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2013

Zawsze powtarzałam, że nigdy nie czytałam kiepskiej książki o Afganistanie. Zawsze i do teraz. Ta książka jest kiepściutka, niestety. Niemiecka pielęgniarka, która jest jej autorką, na pewno ma wiele ciekawych rzeczy do opowiedzenia. Szkoda, że opowiada w tak usypiający sposób.
Nie polecam oczywiście.

PS. Dodatkowy plus za piękne zdjęcia.

Mili -> dziekuję :)

kamyk576 | 2014-01-05

Przeczytałam do końca, ale książka jest szczerze mówiąc- nudna.
Jest wiele innych książek, które bardzo chciałabym przeczytac, a ta była dla mnie tylko zmarnowaniem cennego czasu. Ja też nie polecam..

Bonnemort | 2012-09-19
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 09 września 2012

Bełkot kiepskiego pióra, jestem brudna chce się umyć, nie mogę pomóc tym kobietą nie jestem lekarzem, oh mam na sobie tony brudu a tu wody ciepłej nie ma i tak dalej i tak dalej... Niczego się nie dowiedziałam czytając tą książce choć początkowo wiązałam z nią spore nadzieje i to był błąd. Zdecydowanie nie polecam no chyba że ktoś ma bardzo dużo czasu i lubi go marnować ;)

BaskaB | 2015-05-16
Przeczytana: 15 maja 2015

Bardzo dobra relacja z pobytu i pracy autorki w Afganistanie. Bez upiększeń opisuje trudną i dramatyczną afgańską rzeczywistość, zmagania z codziennymi problemami i życiem w nędznych warunkach. Determinacja i sympatia autorki dla Afgańczyków pozwala jej wywalczyć uruchomienie szpitala w prowincji Wardak.
Dla mnie - Karla to postać godna podziwu i naśladowania.

Pandemia | 2017-06-08
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka

Problemy bezpieczeństwa były i są nierozłączną częścią życia człowieka, ponieważ dotyczą głównie jego bytu i możliwości funkcjonowania w określonym świecie. W różnych naukowych publikacjach spotykamy się ze stwierdzeniem że : „Bezpieczeństwo, jako jedno z praw społecznych, jest niezbywalnym prawem człowieka„. W literaturze współczesnej spotykamy wiele pozycji, które poruszają ten problem. Jedną z nich jest książka pod tytułem „Afganka. Dziennik pielęgniarki, która podbiła serca Afgańczyków” napisana przez Karlę Scheffter, niemiecką pielęgniarkę, która od 1989 roku pracowała w zniszczonym wojną Afganistanie jako wolontariuszka.
W swoim dzienniku ukazuje obraz Afganistanu w którym od wielu lat trwa wojna. Opis sytuacji jaka tam panuje, uświadamia nam sytuację mieszkańców tego kraju, którzy każdego dnia boją się o swoje bezpieczeństwo i swoich najbliższych. Autorka przez dwanaście lat dzieli z mieszkańcami Afganistanu ich straszne doświadczenie. Jak sama mówi koszmar wojny stał się...

Marta | 2014-10-27
Przeczytana: październik 2014
happymemories_ | 2015-08-05

Czytała wieki temu, podczas lotu na wakacje przeczytałam w całości. Świetna.

ifka3 | 2017-04-29
venicet5 | 2017-04-22