Szkarłatne drzewo nadziei

Wydawnictwo: Świat Książki

W pięćdziesiąt lat po zakończeniu drugiej wojny światowej Clara Olink Kelly postanowiła napisać swój niezwykły pamiętnik będący przejmującym świadectwem odwagi jej matki. We wzruszający sposób opisuje historię swojej rodziny, która w 1938 r. przybyła na wyspę Jawę. Kiedy cztery lata później wkroczyli tam Japończycy i wywieźli na roboty ojca Clary, dla czteroletniej dziewczynki, jej matki i dwóch braci zaczęła się prawdziwa gehenna. Dramat japońskiego obozu koncentracyjnego, udało się jej przeżyć jedynie dzięki heroicznej postawie matki.

Isadora | 2014-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Lubię myśleć, że na temat II wojny światowej przeczytałam naprawdę dużo; wśród lektur poświęconych tej tematyce znalazły się niezliczone pamiętniki zarówno ofiar Holokaustu, jak również ich katów, sprawozdania z procesów nazistowskich zbrodniarzy, biografie i powieści historyczne zainspirowane przeżyciami bohaterów tamtych czasów - pozytywnych czy negatywnych - wspomnienia zwykłych ludzi. Faktem jednak jest, że w większości była to literatura koncentrująca się na europejskich realiach, podczas gdy inny aspekt ogólnoświatowego konfliktu - wojna na Pacyfiku - pozostawał niemal całkowicie mi nieznany. Właściwie jego literacka znajomość dotąd ograniczała się do powieści Jamesa Clavella "Król szczurów", której akcja toczy się w japońskim obozie jenieckim Changi w Singapurze. Dzięki niepozornej - bo liczącej zaledwie niecałe sto osiemdziesiąt stron książce - miałam możliwość uzupełnić swoją wiedzę i poznać wojenną rzeczywistość japońskiej okupacji wysp południowego Pacyfiku po ataku na...

Majka96 | 2013-08-20

Niezwykle wzruszająca, jednakże moje ogólne wrażenie po przeczytaniu jest następujące: Jeżeli czegoś mocno pragniemy i wierzymy, że kiedyś w końcu to nastąpi, jeśli mamy w sobie nieskończone ilości nieocenionej miłości, przetrwac możemy wszystko, dostosowac się do warunków, kochac świat, ludzi. Wobez problemów, które opisywała autorka, zdaję sobie sprawę ze śmieszności moich, o ile łatwiejszych. Mimo poważnego charakteru jest napisana prostym językiem, więc czyta sie szybko i (mimo wszystko) przyjemnie.

Hitchhiker | 2015-01-08

Książka o tyle ciekawa i wartościowa, że mało jest publikacji na temat azjatyckich obozów jenieckich. Tutaj dodatkowo mamy jeszcze obóz z perspektywy dziecka. Zdecydowanie polecam jeżeli ktoś lubi tematykę obozową.

Dorota Piękna | 2015-11-20
Przeczytana: 19 listopada 2015

Naprawdę fajna książka

Ardhad | 2015-04-26
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Książka opisuje pobyt w obozie koncentracyjnym na okupowanym przez Japończyków na terenie bodajże Oceanii (Azji?) z punktu widzenia kilkuletniej dziewczynki. Niby nie jest to zła pozycja, ale czyta się ją z trudem, mimo że jest napisana przystępnym językiem.
Kojarzy mi się z 'Innym światem' Grudzińskiego, najprawdopodobniej ze względu na podobną tematykę.

Clain | 2017-05-07
Przeczytana: 17 listopada 2013