9 części pożądania

Tłumaczenie: Radosław Nowakowski
Wydawnictwo: Świat Książki
Nine Parts of Desire. The Hidden World of Islamic Women.
literatura faktu
pollylol

Geraldine Brooks, australijska pisarka i dziennikarka znana jest polskim czytelnikom jako autorka powieści takich jak „Ludzie księgi” czy „March”. „Nine Parts of Desire. The Hidden World of Islamic Women” („Dziewięć części pożądania. Ukryty świat islamskich kobiet”) to fascynujące spojrzenie na tę część społeczności muzułmańskiej, która zwykle jest dobrze ukryta przed spojrzeniami obcych, często wręcz niewidoczna, która ma często mniej praw, a która przez to jest często mało zrozumiana – kobiety. Brooks, która spędziła pięć lat na Bliskim Wschodzie jako korespondentka dla Wall Street Journal, miała możliwość poznać je blisko, zaprzyjaźnić się z nimi, przeprowadzać wywiady zarówno ze znakomitościami świata arabskiego jaki i zwykłymi kobietami.

źródło opisu: Świat Książki, 1996

źródło okładki: żródło własne

książek: 1901
Gosia | 2014-01-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 08 stycznia 2014

Niewiele jak dotąd przeczytałam książek o tematyce arabskiej i cieszę się, że na początek trafiłam właśnie na tą (poleconą zresztą przez bibliotekarkę). Ta książka to prawie kompendium minimalnej wiedzy na temat religii islamskiej, zawiera wyjaśnienia wielu podstawowych pojęć.
Książka została napisana przez reporterkę (nota bene żydówkę), która kilka lat mieszkała w różnych krajach arabskich i miała okazję poznać arabskie kobiety, ich zwyczaje, tradycje, poglądy i motywacje.
Zawiera również skróconą historię Mahometa i jego wielu żon oraz wiele innych ciekawostek, nawet politycznych z kręgu króla Jordanii Husajna i jego żony Królowej Nur.
Najbardziej trzeba doceniać obiektywizm autorki, przedstawianie racji każdej ze stron danego konfliktu, wydarzenia czy procesu. Wyraźnie można odczuć szacunek autorki dla innej kultury i obyczajów, których często nie jesteśmy w stanie zaakceptować. Autorka ma naprawdę sporą wiedzę na tematy, o których pisze i odwagę pisania o trudnych sprawach,...

Monika | 2012-10-07
Przeczytana: 07 października 2012

Chylę czoła przed autorką!
Za obiektywizm i docieranie do szczegółów. Za poszanowanie dla inności, której czasem nie jesteśmy w stanie zaakceptować. Za gruntowną i dogłębną wiedzę na tematy, o których pisze. Za odwagę pisania o tym, co jest z zasady przemilczane. Za bezkompromisowość, obiektywizm, szczerość.
To zdecydowanie najlepsza, najciekawsza i najbardziej wiarygodna książka pokazująca życie kobiet w krajach muzułmańskich, jaką do tej pory czytałam.

Jeśli po rewelacjach z książek typu "Arabska żona", "Zakazana żona" czy jakaś tam inna żona, chcecie dowiedzieć się, jak to jest naprawdę - polecam z czystym sumieniem "9 części pożądania".

marika3333 -> gorące podziękowania!

Cudownie szczegółowa, dokładna i obiektywna. Autorka w dokładnie oddaje zachowania i słowa napotkanych ludzi. Pokazuje też, że najczęściej to kobiety same decydują się wciąż nosić zasłony. Można również napotkać wiele ciekawostek dotyczących Islamu, jak i Mahometa i jego żon. Najbardziej interesujący wydał mi się fakt, że książki nie napisał Chrześcijanin ani Muzułmanin, ale Żyd (właściwie Żydówka).
POLECAM!

Ania | 2012-10-01

Rewelacyjna! Nie mogłam się oderwać mimo tego że książka na bardzo trudny, szczególnie dla Europejek temat. Napisana lekko, przejrzyście, bardzo wyważona i bardzo dobrze skonstruowana. Skarbnica wiedzy o sekretnym życiu muzułmanek.

Edith | 2014-03-27
Przeczytana: 01 września 2013

Cholera.

Pamiętam, że to przeczytałam. Pamiętam, że zabrakło mi czasu na zakończenie i być może nie doczytałam ostatnich stron a być może przeczytałam je zarywając noc i teraz nic z niego nie pamiętam.

Hmm, uogólniając to nie pamiętam nawet treści. Wiem, że chodziłam uhahana, że podobało mi się to co czytam. Pamiętam że przepisywałam fragmenty żeby pokazać mojemu chłopakowi. Pamiętam, że komuś polecałam tą pozycję. I nic więcej.

Z jakiegoś powodu nie dodałam od razu opinii i teraz żałuję. Bo przydałoby mi się przypomnienie.

Co ta luka w pamięci może oznaczać? :(

Ania | 2014-06-16
Na półkach: Przeczytane, E booki
Przeczytana: 16 czerwca 2014

Bardzo ciekawy i wstrząsający reportaż o życiu arabskich kobiet.Chwilami poraża tak silnie ,że trudno dopuścić do świadomości ,że to wszystko dzieję się tuż pod naszym nosem.Czasem łapałam się na tym ,że chyba czytam jakieś historie spisane jeszcze przed narodzinami Chrystusa gdzie kobiety są nieczyste, niegodne i ogólnie stworzone po to żeby cierpieć i służyć mężczyzną.
Tak się akurat stało ,że czytanie tej książki zbiegło się u mnie z obejrzeniem w Tv reportażu o arabskich dziewczynach torturowanych przez swoich mężów, córkach zabijanych gdy nie chciały wyjść za mąż za wybranego przez rodzinę kandydata to już całkiem spotęgowało moje emocję podczas czytania.
Polecam.

Agawi | 2011-08-12
Przeczytana: lipiec 2011

Książka została napisana przez reporterkę, która wiele lat mieszkała w krajach arabskich i miała okazję poznać arabskie kobiety ich zwyczaje, tradycje. Mamy więc do czynienia z opisem z pierwszej ręki, z faktami. Książkę polecam wszystkim zainteresowanym tematyką krajów arabskich, czyta się jak powieść a jest to właściwie literatura faktu. Polecam!!!

Tuffaha | 2016-08-22
Na półkach: Arabowo, Posiadam, Przeczytane