rozwińzwiń

Żar serca

Okładka książki Żar serca Senait G. Mehari
Okładka książki Żar serca
Senait G. Mehari Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
286 str. 4 godz. 46 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Feuerherz
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
286
Czas czytania
4 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
837391904X
Tłumacz:
Janina Szymańska-Kumaniecka
Tagi:
Erytrea dzieciństwo autobiografia wojna wspomnienia
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Jeśli doczekam jutra Kathryn Bonella, Schapelle Corby
Ocena 7,3
Jeśli doczekam... Kathryn Bonella, Sc...
Okładka książki Piórko na wietrze Larry Engelmann, Emily Wu
Ocena 7,4
Piórko na wietrze Larry Engelmann, Em...
Okładka książki Łzy na piasku Leo G. Linder, Nura Abdi
Ocena 6,9
Łzy na piasku Leo G. Linder, Nura...
Okładka książki Córka nomadów Jeanne D'Haem, Waris Dirie
Ocena 6,7
Córka nomadów Jeanne D'Haem, Wari...

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
258 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
50
32

Na półkach:

Nie wiem dlaczego ludzie pisząc opinię streszczają książkę. Dziwna moda.
- - -
Historia niespecjalnie mnie zainteresowała czytając pierwsze kartki, ot kolejny zestaw wspomnień. Jednak im dalej tym robiło się ciekawiej. Lubię książki gdzie autor przedstawia bieg zdarzeń i nie przeplata tego tłumaczeniem jakby czytelnik nie był w stanie sam zrozumieć treści. Sumując: mocna historia i ciekawie opowiedziana, w dobrym stylu. Polecam

Nie wiem dlaczego ludzie pisząc opinię streszczają książkę. Dziwna moda.
- - -
Historia niespecjalnie mnie zainteresowała czytając pierwsze kartki, ot kolejny zestaw wspomnień. Jednak im dalej tym robiło się ciekawiej. Lubię książki gdzie autor przedstawia bieg zdarzeń i nie przeplata tego tłumaczeniem jakby czytelnik nie był w stanie sam zrozumieć treści. Sumując: mocna...

więcej Pokaż mimo to

avatar
851
851

Na półkach:

Urlop, pogoda, wypoczynek, mnóstwo atrakcji i oczywiście czytanie, ale już na pisanie (nawet jeśli się jest gadułą) - w wakacje szkoda czasu. Stąd krótka jednozdaniowa opinia (udało mi się w mniej niż 100 słowach).

Kolejna odsłona dziecięcej niedoli, tym razem wstrząsająca historia kilkuletniej (!) dziewczynki, która jak wiele innych dzieci została żołnierzem podczas wojny domowej w Erytrei, walczyła na froncie, przydzielonego jej kałasznikowa potrafiła podnieść z trudem, cierpiała głód i nędzę, znosiła gwałcenie przez towarzyszy walki, a największą jej przyjemnością było picie czystej wody do woli, dziś jest … nie napiszę, ale posłuchajcie tego https://www.youtube.com/watch?v=CwSk00Y-hw0&t=26s , a potem (mimo nieadekwatnego tytułu i lekkiej nudy w drugiej części książki) przeczytajcie autobiografię dorosłej dziś Senait, by oddać temu dzielnemu dziecku hołd i poznać kolejny skrawek otaczającej nas rzeczywistości.

Urlop, pogoda, wypoczynek, mnóstwo atrakcji i oczywiście czytanie, ale już na pisanie (nawet jeśli się jest gadułą) - w wakacje szkoda czasu. Stąd krótka jednozdaniowa opinia (udało mi się w mniej niż 100 słowach).

Kolejna odsłona dziecięcej niedoli, tym razem wstrząsająca historia kilkuletniej (!) dziewczynki, która jak wiele innych dzieci została żołnierzem podczas...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1744
1743

Na półkach:

Dziecko-żołnierz.
Potworna zbrodnia dorosłych na najsłabszym i najbardziej bezbronnym małym człowieku. A to tylko jeden z etapów dramatycznego losu autorki. Już samo pojawienie się na świecie było falstartem. Urodziła się w jednym z najgorszych możliwych związków, najgorszego czasu dla północno-wschodniej Afryki. Ojciec pochodził z Erytrei, a matka z Etiopii. Oba ich kraje „znajdowały się od 15 lat w stanie wojny, a »mieszane« dziecko oznaczało hańbę dla matki, ojca i dla samego dziecka”. Napiętnowana, nieplanowana, co często wyrzucał jej ojciec, zamknięta przez matkę w walizce, które było próbą pozbycia się noworodka plasującą się między zabójstwem a porzuceniem, ocalała tylko dzięki sąsiadom. Do czwartego roku życia przebywała w dwóch sierocińcach, gdzie poznała rasizm i stała się ofiarą pedofila. Stamtąd zabrana do dziadków otrzymała dopiero imię, by jako pięciolatka trafić z powrotem do ojca-sadysty. Skala przemocy zakończyła się próbą zabójstwa dziewczynki i ostatecznie oddania jej do armii Frontu Wyzwolenia Erytrei.
Miała dopiero sześć lat.
Przeżyła choroby, ataki dzikich zwierząt, skrajny brak wody, głód zmuszający do jedzenia ziemi, ćwiczenia wojskowe, przemoc, pracę ponad siły, regularne gwałty, front i odpowiedzialność za powierzony jej kałasznikow, który ledwo dźwigała. Po trzech latach z oddziału błąkającego się po pustyni uprowadził ją stryj, który katował ją równie mocno, jak ojciec. Miała trzynaście lat, gdy wyemigrowała do Niemiec, do przebywającego tam ojca, który nie zmienił metod wychowawczych. Zbyt często słysząc groźbę ojca – „Jedno obiecuję ci, Senait, nie umrzesz śmiercią naturalną, ale z mojej ręki”. – uciekła z domu.
Została bezdomną w wieku szesnastu lat.
Szesnaście lat upokorzeń, molestowania, demoralizacji, skrajnej przemocy, poniżenia, wykorzystywania i nienawiści, którym nieustannie towarzyszyły dwa uczucia – wstydu i strachu. Potem pojawiła się depresja, alkohol, haszysz, samookaleczenia i sześć lat psychoterapii.
Piekielnie trudno czytało mi się te wspomnienia.
Nie mogłam pozbyć się wizji mojej córki na jej miejscu. Brnęłam jednak dalej przez te skrajnie emocjonalnie sceny, bo chciałam poznać los dzieci, które tysiącami uczestniczą czynnie z bronią w ręku we wszystkich punktach zapalnych na świecie. Wcześniej poznałam los chłopca, który uciekł z oddziału do obozu przejściowego w książce „Co to za Coś”. Jednak tak, jak w jego przypadku, tak w przypadku autorki, celem publikacji ich przeżyć nie było epatowanie cierpieniem. Autorka we wstępnych słowach do opowieści o sobie napisała – „Nie chcę jednak, żeby ludzie, którzy będą czytali tę książkę, zobaczyli tylko to, co straszne. Chciałabym, żeby jej lektura uchyliła jakieś drzwi. Zawsze jest jakieś światło, jakaś nadzieja”.
Tą nadzieją był dla niej płomień we własnym sercu.
To z niego czerpała siłę, określając go gorejącym, wiecznie żarzącym się (stąd tytuł książki) dobrem i miłością do innych. Nawet tych, którzy tak, jak jej własny ojciec, katowali ją i chcieli zabić. To dzięki niemu zrealizowała swoje marzenia o samodzielności i niezależności, zostając znaną w Niemczech piosenkarką o własnym, charakterystycznym, niepowtarzalnym stylu śpiewania.
1
To ono nie pozwalało jej pozostać obojętną na krzywdę innych, dlatego chętnie opowiedziała o sobie i brała udział w akcjach uświadamiających problem dzieci-żołnierzy oraz charytatywnych na rzecz przeciwstawiania się wykorzystywaniu ich w celach militarnych. Została promotorka „Dnia Czerwonej Dłoni” obchodzonego 12 lutego, którego formalna nazwa brzmi - Międzynarodowy Dzień przeciwko wykorzystywaniu dzieci-żołnierzy, a w Polsce odbywa się pod nazwą „Red Hand Day Poland”. Wrażliwych uprzedzam przed drastycznymi zdjęciami na jego fejsbukowym profilu. Patrząc na tę rozśpiewaną, dojrzałą obecnie kobietę – podziwiam ją i mimo że znam jej przeszłość, nadal nie potrafię objąć umysłem tego, co przeszła i to, że przeżyła.
I to, że na frontach świata nadal walczą dzieci.
naostrzuksiazki.pl

Dziecko-żołnierz.
Potworna zbrodnia dorosłych na najsłabszym i najbardziej bezbronnym małym człowieku. A to tylko jeden z etapów dramatycznego losu autorki. Już samo pojawienie się na świecie było falstartem. Urodziła się w jednym z najgorszych możliwych związków, najgorszego czasu dla północno-wschodniej Afryki. Ojciec pochodził z Erytrei, a matka z Etiopii. Oba ich...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1209
964

Na półkach: , ,

Senait w czasie wojny domowej w Erytrei byla dzieckiem zolnierzem. Wojna ta zawazyla na jej zyciu. Ojciec ja zostawil na lasce matki ktora wystawila ja w walizce na ulice. Trafila do wloskiego domu dziecka prowadzonego przez zakonnice. Po 5 latach odebrala ja kobieta podajaca sie za jej matke. Pozniej odeslano ja do ojca a ten oddal ja i jej dwie siostry na sluzbe do powstanczej armii. Przezyla tam lata glodu chorob bicia i dyscypliny wojskowej.
Obecnie spelnia swoje marzenie i jest piosenkarka mieszkajaca w Berlinie.

Senait w czasie wojny domowej w Erytrei byla dzieckiem zolnierzem. Wojna ta zawazyla na jej zyciu. Ojciec ja zostawil na lasce matki ktora wystawila ja w walizce na ulice. Trafila do wloskiego domu dziecka prowadzonego przez zakonnice. Po 5 latach odebrala ja kobieta podajaca sie za jej matke. Pozniej odeslano ja do ojca a ten oddal ja i jej dwie siostry na sluzbe do...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
458
208

Na półkach: ,

Ciekawa książka, która kończy się jak większość tego typu tematyki - wyjazdem do Niemiec i szczęśliwym życiem tamże. Lekko się czyta, choć porusza trudny temat wykorzystywania dzieci jako żołnierzy, a także przemocy w rodzinach Afryki. Można przeczytać, ale po zakończeniu nie mamy poczucia, że chcieliśmy czytać dalej....

Ciekawa książka, która kończy się jak większość tego typu tematyki - wyjazdem do Niemiec i szczęśliwym życiem tamże. Lekko się czyta, choć porusza trudny temat wykorzystywania dzieci jako żołnierzy, a także przemocy w rodzinach Afryki. Można przeczytać, ale po zakończeniu nie mamy poczucia, że chcieliśmy czytać dalej....

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
507
437

Na półkach: ,

Czego nie można odmówić tej książce - to szczerości. Zwierzęce warunki bytowania w afrykańskim kraju objętym wojną domową opisane z pozycji dziecka; więc głód,strach,praca ponad siły, przemoc doznawana z każdej strony, również od najbliższych. Wspomnienia zapamiętane przez małe dziecko, ograniczone do sytuacji i miejsc z nim związanych. Siłą rzeczy brakuje więc w książce szerszej perspektywy, wielowątkowości a nawet dramatyzmu, pomimo historii, która - gdyby opisana przez mistrza pióra - byłaby wstrząsająca.
A tu: beznamiętny opis historii, wyprany nieomal z emocji, który miał być rozliczeniem Autorki z przeszłością - ale chyba nie do końca się udał, bo uczucia zepchnięte zostały do najdalszego kąta pamięci i brakuje po prostu warsztatu.

Czego nie można odmówić tej książce - to szczerości. Zwierzęce warunki bytowania w afrykańskim kraju objętym wojną domową opisane z pozycji dziecka; więc głód,strach,praca ponad siły, przemoc doznawana z każdej strony, również od najbliższych. Wspomnienia zapamiętane przez małe dziecko, ograniczone do sytuacji i miejsc z nim związanych. Siłą rzeczy brakuje więc w książce...

więcej Pokaż mimo to

avatar
57
20

Na półkach: ,

To książka o historii życia afrykańskiej dziewczynki, która musi się zmierzyć z okrucieństwami naszego świata. Dzieje się wiele złych rzeczy zarówno w rodzinie jak i w kraju. Wojny,głód,wykorzystywanie i niestety bezsilność wobec tego wszystkiego. Pomimo napotkanych podłości i niesprawiedliwości udaje jej się przetrwać. To przerażające przez co musi przejść dziecko nawet w naszych niby to "spokojnych i wielce cywilizowanych czasach". Polecam takie książki szczególnie politykom chętnym do wszczynania konfliktów zbrojnych. Albo lepiej, jako lekturę obowiązkową! Autorka książki odniosła sukces w Europie pracując w przemyśle muzycznym. Przetrwała dzięki silnej woli i ludziom, którzy chcieli pomóc. To odważne z jej strony, że odpowiedziała nam bez żadnych upiększeń swoje przeżycia i przemyślenia.

To książka o historii życia afrykańskiej dziewczynki, która musi się zmierzyć z okrucieństwami naszego świata. Dzieje się wiele złych rzeczy zarówno w rodzinie jak i w kraju. Wojny,głód,wykorzystywanie i niestety bezsilność wobec tego wszystkiego. Pomimo napotkanych podłości i niesprawiedliwości udaje jej się przetrwać. To przerażające przez co musi przejść dziecko nawet w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
572
295

Na półkach: ,

Autentyczna historia afrykańskiej dziewczyny - bitej, głodnej, żyjącej bez matki, z ojcem tyranem chcącym ją zabić, wcielonej do wojska w wieku kilku lat, bezdomnej, bez środków do życia. Wstrząsająca historia.
Zastanawia mnie co powoduje, że jeden człowiek odbija się od dna i walczy o swoje lepsze, godne życie, a inny tam pozostaje...? Sama autorka mówi o sobie, że ją zawsze popychała do walki po prostu przekora.
Dziś to 40 -letnia piosenkarka, kompozytorka i autorka songów mieszkająca w Berlinie.

Autentyczna historia afrykańskiej dziewczyny - bitej, głodnej, żyjącej bez matki, z ojcem tyranem chcącym ją zabić, wcielonej do wojska w wieku kilku lat, bezdomnej, bez środków do życia. Wstrząsająca historia.
Zastanawia mnie co powoduje, że jeden człowiek odbija się od dna i walczy o swoje lepsze, godne życie, a inny tam pozostaje...? Sama autorka mówi o sobie, że ją...

więcej Pokaż mimo to

avatar
499
318

Na półkach:

Opowieść wręcz nieprawdopodobna. Chciało się wiedzieć, co jest na następnej stronie

Opowieść wręcz nieprawdopodobna. Chciało się wiedzieć, co jest na następnej stronie

Pokaż mimo to

avatar
210
31

Na półkach:

Jak dla mnie bardzo dobry początek (wciągający),pod koniec już mniej interesująco.

Jak dla mnie bardzo dobry początek (wciągający),pod koniec już mniej interesująco.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    357
  • Chcę przeczytać
    196
  • Posiadam
    87
  • Ulubione
    7
  • Teraz czytam
    5
  • 2012
    4
  • Afryka
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • Biblioteka
    2
  • 2018
    2

Cytaty

Więcej
Senait G. Mehari Żar serca Zobacz więcej
Senait G. Mehari Żar serca Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także