Żar serca

Wydawnictwo: Świat Książki
Feuerherz
837391904X
Snafu

Autorka jest obecnie młodą, uśmiechniętą kobietą i z sukcesem robi w Niemczech karierę piosenkarki. Jej straszna historia zaczęła się, gdy matka, pozbawiona środków do życia, wystawiła niemowlę w walizce na ulicę. Wychowywana przez włoskie zakonnice, została oddana ojcu, który sprzedał ją do powstańczej armii. Sześciolatka rozpoczęła lata głodu, pragnienia, chorób, bicia i wojskowej dyscypliny...

Marzenia | 2014-08-24
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Autentyczna historia afrykańskiej dziewczyny - bitej, głodnej, żyjącej bez matki, z ojcem tyranem chcącym ją zabić, wcielonej do wojska w wieku kilku lat, bezdomnej, bez środków do życia. Wstrząsająca historia.
Zastanawia mnie co powoduje, że jeden człowiek odbija się od dna i walczy o swoje lepsze, godne życie, a inny tam pozostaje...? Sama autorka mówi o sobie, że ją zawsze popychała do walki po prostu przekora.
Dziś to 40 -letnia piosenkarka, kompozytorka i autorka songów mieszkająca w Berlinie.

eMeLka | 2014-04-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Prawdziwa historia o dziecku żołnierzu i przeciwnościach w jego dorosłym życiu

Wona | 2015-05-03
Przeczytana: 03 maja 2015

Czego nie można odmówić tej książce - to szczerości. Zwierzęce warunki bytowania w afrykańskim kraju objętym wojną domową opisane z pozycji dziecka; więc głód,strach,praca ponad siły, przemoc doznawana z każdej strony, również od najbliższych. Wspomnienia zapamiętane przez małe dziecko, ograniczone do sytuacji i miejsc z nim związanych. Siłą rzeczy brakuje więc w książce szerszej perspektywy, wielowątkowości a nawet dramatyzmu, pomimo historii, która - gdyby opisana przez mistrza pióra - byłaby wstrząsająca.
A tu: beznamiętny opis historii, wyprany nieomal z emocji, który miał być rozliczeniem Autorki z przeszłością - ale chyba nie do końca się udał, bo uczucia zepchnięte zostały do najdalszego kąta pamięci i brakuje po prostu warsztatu.

Evita | 2011-07-04

Teraz , kiedy to wszystko napisałam, jestem wolna. Ta książka napełni moje życie spokojem. Historia, którą miałam do opowiedzenia, jest okrutna. Nie chcę jednak, żeby ludzie, którzy będą czytali tę książkę, zobaczyli tylko to, co straszne. Chciałabym, żeby jej lektura uchyliła jakieś drzwi. Zawsze jest jakieś światło, jakaś nadzieja.

Senait, w języku tigrinia, oznacza Synaj - nazwę półwyspu między Egiptem a Izraelem. Senait oznacza również "miejsce pokoju", albo "pokój".
Senait urodziła się w czasie wojny domowej na terenie dzisiejszej Erytrei, prawdopodobnie w 1974 roku. Wiek szacowano na oko, na podstawie budowy kości i wzrostu. Metryka urodzenia, akt chrztu, paszport zagraniczny, dowód osobisty - przeciętny Erytrejczyk nie ma niczego takiego.Porzucona przez matkę, zamknięta w walizce, która miała być jej trumną, dziewczynka cudem została uratowana i zamieszkała w domu dziecka prowadzonym przez włoskie zakonnice. Po pięciu latach, odebrała ją kobieta podająca się za jej matkę i...

Patrycja | 2014-06-24

To naprawdę wciągająca opowieść, której nie można ot tak zapomnieć. Najbardziej urzekła mnie determinacja bohaterki. Mimo, iż przez cały okres dzieciństwa los był dla niej okrutny, nigdy się nie poddała.
W książce przedstawiono zupełnie nieznany mi od tej strony świat wojny, widziany oczami sześcioletniej dziewczynki. Nie ma w nim miejsca dla ludzi o słabej woli. Każdy walczy o swoje życie, dzieci są traktowane jak dorośli.

Wiola-M | 2010-09-08
Przeczytana: 08 września 2010

Poruszająca, prawdziwa historia kobiety, która jako dziecko musiała być "żołnierzem".

Obecnie na nasze dzieci chucha się i dmucha (na niektóre za bardzo), a tamte "żyły" w tak nieludzkich warunkach. O ile można to nazwać dziecięcym życiem. A czym zawiniły? Właśnie niczym. A ich okrutne traktowanie na co dzień było o wiele gorsze niż najgorsza kara naszych, tutejszych dzieci. Czy tak bardzo od siebie się różnią? Przecież też są dziećmi, potrzebującymi troski, miłości, bezpieczeństwa, rodziców, domu, a nie karabinu w ręku i ludzkich trupów przed oczami.
Tak ciężko jest mi pojąć, że człowiek może być tak okrutny dla drugiego człowieka. Nie mieszczą mi się w głowie wojny, zabijanie ot tak sobie, brak szacunku.
Przecież nie jesteśmy lepsi od innych, jesteśmy jako ludzie tacy sami, a często o tym zapominamy. Nie doceniamy tego, jak żyjemy, nie doceniamy otaczających nas ludzi, świata, a to, co mamy, traktujemy jako normę, a nie największy i najpiękniejszy dar. Zapominamy o czymś...

Lillianna | 2013-09-17
Przeczytana: 16 września 2013

Senait Ghebrehiwet Mehari to erytrejska piosenkarka, która rozpoczęła swą muzyczną karierę w Niemczech. Jej singiel stał się hitem w Niemczech w 2001 roku. Kariera muzyczna nabrała tempa i odtąd Senait spełniła swoje marzenia o niezależności.

Senait od początku swojego życia nie miała łatwego dzieciństwa. Porzucona przez matkę w walizce, została oddana do sierocińca, w którym spędziła początek swojego życia. Po pewnym czasie została jednak stamtąd zabrana i umieszczona w domu dziadków. Okres ten był najpiękniejszym okresem w życiu Senait, lecz nie trwał długo. Chociaż dziadkowie kochali bardzo swą wnuczkę i dbali o nią, zgodzili się na oddanie jej w ręce ojca, którego Senait wcześniej nigdy w życiu nie widziała. Pobyt w domu ojca nie trwał długo, lecz był wystarczający do tego, by mała dziewczynka drżała za każdym razem, gdy go tylko widziała. Ojciec Senait bił ją za wszystko, małe przewinienie było powodem tego, by spuścić jej lanie, które niejednokrotnie kończyło się dużymi...

katarzynammm | 2015-02-17

To książka o historii życia afrykańskiej dziewczynki, która musi się zmierzyć z okrucieństwami naszego świata. Dzieje się wiele złych rzeczy zarówno w rodzinie jak i w kraju. Wojny,głód,wykorzystywanie i niestety bezsilność wobec tego wszystkiego. Pomimo napotkanych podłości i niesprawiedliwości udaje jej się przetrwać. To przerażające przez co musi przejść dziecko nawet w naszych niby to "spokojnych i wielce cywilizowanych czasach". Polecam takie książki szczególnie politykom chętnym do wszczynania konfliktów zbrojnych. Albo lepiej, jako lekturę obowiązkową! Autorka książki odniosła sukces w Europie pracując w przemyśle muzycznym. Przetrwała dzięki silnej woli i ludziom, którzy chcieli pomóc. To odważne z jej strony, że odpowiedziała nam bez żadnych upiększeń swoje przeżycia i przemyślenia.

Jaketsu | 2013-11-25

Książka naprawdę warta uwagi. Niby wszyscy wiemy jak wygląda sytuacja w biednych afrykańskich państwach, ale ten utwór pozwala lepiej zrozumieć skalę problemu. Ciekawe jest stwierdzenie, "że książka lepsza niż jej muzyka". Nie wiem, nie słuchałem może rzeczywiście jest taka sobie, ale nie to jest najważniejsze. Wiele osób "może się pochwalić" osiągnięciem sukcesu mając trudną sytuację w dzieciństwie. Ale dojść tam gdzie ona po jej przeżyciach to jest dopiero wyczyn

Nemo | 2011-05-01

Poruszająca książka, opowiada o głodzie, bólu, wojnie i dzieciach żołnierzach... coś strasznego.