Himalaje

Okładka książki Himalaje Michael Palin
Okładka książki Himalaje
Michael Palin Wydawnictwo: Insignis literatura podróżnicza
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Tytuł oryginału:
Himalaya
Wydawnictwo:
Insignis
Data wydania:
2009-11-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-11-01
Data 1. wydania:
2004-09-27
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-61428-12-1
Tłumacz:
Andrzej Magnuszewski
Tagi:
Himalaje Azja podróże
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
68 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
235
53

Na półkach:

Uwielbiam Michaela Palina, chociaż wolę go w wydaniu filmowym. Polecam

Uwielbiam Michaela Palina, chociaż wolę go w wydaniu filmowym. Polecam

Pokaż mimo to

avatar
567
443

Na półkach: , , , ,

Przynioslam tę książkę z antykwariatu z myślą o naszej letniej podróży do Nepalu i po zachodnich himalajskich stanach Indii. Czytanie o miejscach, w które wyruszamy jest już początkiem podróży, jak mawiał Kapuściński. Anglik Michael Palin wraz z fotografem Basilem Pao podczas swojej 6-miesięcznej podróży wędruje po Himalajach, począwszy od Pakistanu, przez indyjskie stany Pendżab, Himaćal Pradeś , Dżammu i Kaszmir , Nepal, Tybet, Chiny, wschodnie indyjskie stany Nagaland i Assam, Bhutan i Bangladesz. Wędrując zbiera materiały do kolejnego filmu BBC. Pisze z poczuciem humoru jednocześnie z podziwem składając hołd majestatowi gór i trudowi ludzi żyjących w nich.
Nie wędruję z nim po kolei. Zaczynam od miejsc, której mam na swojej trasie:
- Amritsar w Pedżabie
- i Shimla z Dharamsalą w Himaćal Pradeś
Palin pisząc o Amritsarze zwraca uwagę że budując swoją najpiękniejszą świątynię sikhowie na miejsce budowy wybrali staw odwiedzany przez Buddę. co Palin określa jako ukłon sikhizmu - syntezy islamu i hinduizmu - w stronę jeszcze innej religii. W tymże zapisie bawi nas cytatami haseł propagujących bezpieczeństwo na drodze "Piekło lub kask!" czy "Zostań w małżeństwie, rozwiedz się z szybkością!".

Ze smutkiem czytam o wymarzonym przeze mnie Kaszmirze, bo że względu na zaostrzenie sytuacji w okupowanej przez 600 tysięcy indyjskich żołnierzy Dolinie pewnie ominiemy Srinagar i jezioro Dal.
Jako że czytam chora, niepokoją mnie te fragmenty, gdy wędrując ku Annapurnie autor i fotograf z dnia na dzień coraz bardziej czują się chorzy. Rośnie gorączka, ból głowy zdaje się ją rozsadzac, kaszel dusi. Z pokorą czas oddać plecak tragarzowi. Współczuję im, ale jednocześnie martwię się o nas, bo choć wędrować chcemy skromnie, ale na pewno bez tragarza i jako że nie pracujemy dla BBC żaden helikopter po nas przeziębionych nie przyjedzie.

To ważne z kim w drogę. Z Michaelem Palinem - można.

Przynioslam tę książkę z antykwariatu z myślą o naszej letniej podróży do Nepalu i po zachodnich himalajskich stanach Indii. Czytanie o miejscach, w które wyruszamy jest już początkiem podróży, jak mawiał Kapuściński. Anglik Michael Palin wraz z fotografem Basilem Pao podczas swojej 6-miesięcznej podróży wędruje po Himalajach, począwszy od Pakistanu, przez indyjskie stany...

więcej Pokaż mimo to

avatar
263
16

Na półkach: ,

Do przeczytania "Himalajów" zachęciła mnie poprzednia książka autora - "W 80 dni dookoła świata". Niestety, trochę się zawiodłam. Od początku wiedziałam, że temat najwyższych górskich szczytów nie jest mi bliski, ale skusiła mnie wizja pełnych humoru historyjek, z których jednocześnie wiele można się nauczyć. Ty, razem do końca dotarłam z trudem, a w głowie niewiele zostało.

Do przeczytania "Himalajów" zachęciła mnie poprzednia książka autora - "W 80 dni dookoła świata". Niestety, trochę się zawiodłam. Od początku wiedziałam, że temat najwyższych górskich szczytów nie jest mi bliski, ale skusiła mnie wizja pełnych humoru historyjek, z których jednocześnie wiele można się nauczyć. Ty, razem do końca dotarłam z trudem, a w głowie niewiele...

więcej Pokaż mimo to

avatar
491
151

Na półkach: ,

Gdy za pisanie książki o ogromnym i odległym rejonie Himalajów bierze się Anglik, w dodatku jeden z członków grupy Monty Python, można liczyć na dużą dawkę humoru. Ta książka nie jest jednak satyryczna. Choć nie brakuje tu typowo brytyjskiego śmiechu Micheal Palin relacjonuje swoją wyprawę przede wszystkim z szacunkiem dla otaczającej go przytody, kultury i ludzi.
Podróż ma swojski charakter (daleki od luksusów i wygód),pozwalający lepiej poznać odwiedzane kraje i ich ludność. Mimo to ekipa filmowa towarzysząca autorowi i sama jego osoba wzbudza zainteresowanie miejscowych. Z łatwością udaje się im dotrzeć do ważnych osobistości, które - przynajmniej według europejskich standardów - byłyby właściwie nieosiągalne dla turysty.
Nie zachwyciły mnie informacje historyczne dotyczące poszczególnych regionów, które chwilami były nużące. Doceniam jednak wkład autora w poznanie i przekazanie czytelnikom tego rodzaju wiedzy.
Tytuł nieco sprowadza na manowce - liczyłam na więcej tematyki górskiej i choć autor opisuje treking u podnóża kilku gór jakoś mi brakowało Himalajów w tych "Himalajach".
Relację z tej długiej i wnikliwej wyprawy ilustrują piękne zdjęcia.

Gdy za pisanie książki o ogromnym i odległym rejonie Himalajów bierze się Anglik, w dodatku jeden z członków grupy Monty Python, można liczyć na dużą dawkę humoru. Ta książka nie jest jednak satyryczna. Choć nie brakuje tu typowo brytyjskiego śmiechu Micheal Palin relacjonuje swoją wyprawę przede wszystkim z szacunkiem dla otaczającej go przytody, kultury i ludzi.
Podróż...

więcej Pokaż mimo to

avatar
599
72

Na półkach:

Niestety słabiutka. Miałam duże wymagania co do poczucia humoru autora, oraz opisanej podróży. Może nie moje klimaty? Może to wina tłumaczenia?
Męczyłam się z tą książką zdecydowanie za długo.
Mały plus za fotografie - ich ilość i jakość.

Niestety słabiutka. Miałam duże wymagania co do poczucia humoru autora, oraz opisanej podróży. Może nie moje klimaty? Może to wina tłumaczenia?
Męczyłam się z tą książką zdecydowanie za długo.
Mały plus za fotografie - ich ilość i jakość.

Pokaż mimo to

avatar
304
18

Na półkach:

Himalaje - czytałam długo, brnęłam przez liczne opisy, himalajskie zbocza i poznawałam dzięki autorowi najróżniejszych ludzi, którzy mimo trudnych warunków, idącej fali nowoczesności, zmieniającej się sytuacji politycznej pozostają tak samo niezłomni w obliczu monumentalnego, nieprzyjaznego łańcucha górskiego, gdzie przyszło im żyć. Michael Palin nie szczędzi nam specyficznego humoru, który być może nie przypadnie wszystkim do gustu, ale z pewnością czyni książkę jego autorstwa oryginalną. Autor jest pełen szacunku do ludzi których spotyka, jest nimi zafascynowany, nie szczędzi im miejsca na kartach swej książki. Dzięki temu poznajemy inne spojrzenie na rzeczywistość, na górę która jest wszystkim znana ale tylko z opowieści, często nic nie znaczących słów, liczb, map. W tej lekturze widzimy Himalaje od strony ludzi widzących ją na codzień, żyjących u jej zboczy, patrzących na nią każdego dnia i dostrzegających ją z różnych stron i o różnych porach. Palin sam miał co do tego okazje i starał się ukazać życie codzienne w tak pięknym ale i niebezpiecznym, zimnym miejscu, gdzie człowiek mimo wszystko pozostaje silny i zgodny z naturą.

Himalaje - czytałam długo, brnęłam przez liczne opisy, himalajskie zbocza i poznawałam dzięki autorowi najróżniejszych ludzi, którzy mimo trudnych warunków, idącej fali nowoczesności, zmieniającej się sytuacji politycznej pozostają tak samo niezłomni w obliczu monumentalnego, nieprzyjaznego łańcucha górskiego, gdzie przyszło im żyć. Michael Palin nie szczędzi nam...

więcej Pokaż mimo to

avatar
643
241

Na półkach: ,

Himalaje to fascynująca lektura. Podeszłam do niej z pewna nieśmiałościa bo przeczytałam już kilka tytułów na temat moich ukochanych gór napisanych przez naprawdę wielkich podróżników. A tutaj jeszcze koleś z Monty Pythona. Ale Michael Palin nie tylko cudownym aktorem i komikiem jest. Również podróżuje, kręci interesujące dokumenty na temat miejsc, które odwiedza no i pisze. Himalaje to naprawdę ciekawa lektura. Napisana lekko i z typowym angielskim humorem, ale nie unikająca ciężkich tematów i naprawdę wiernie oddająca klimat takich miejsc jak Indie, Chiny, Tybet czy Nepal. To nie tylko opis tych fantastycznych gór ale również miast, które znajdują się u ich podnóża, cudownej natury no i przede wszystkim ludzi, którzy zamieszkują te tereny. W książce znajdziemy też sporo barwnych fotografii. Bardzo polecam wszystkim tym, których interesuje świat i podróże.

Himalaje to fascynująca lektura. Podeszłam do niej z pewna nieśmiałościa bo przeczytałam już kilka tytułów na temat moich ukochanych gór napisanych przez naprawdę wielkich podróżników. A tutaj jeszcze koleś z Monty Pythona. Ale Michael Palin nie tylko cudownym aktorem i komikiem jest. Również podróżuje, kręci interesujące dokumenty na temat miejsc, które odwiedza no i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
96
87

Na półkach:

Szczerze mówiąc nie udało mi się jej przeczytać do końca. I chyba już do niej nie wrócę ....

Szczerze mówiąc nie udało mi się jej przeczytać do końca. I chyba już do niej nie wrócę ....

Pokaż mimo to

avatar
373
98

Na półkach:

Niezła ale lepsza dla fanów Monty Pythona. Minusem jest, że nie ma rozpoczęcia, rozbudowy i zakończenia. Po prostu podróż zaczyna się i kończy. Równie dobrze mogła by się skończyć 50 dni wcześniej lub później. Brak dramaturgii. Ale dla samego Palina można przeczytać.

Niezła ale lepsza dla fanów Monty Pythona. Minusem jest, że nie ma rozpoczęcia, rozbudowy i zakończenia. Po prostu podróż zaczyna się i kończy. Równie dobrze mogła by się skończyć 50 dni wcześniej lub później. Brak dramaturgii. Ale dla samego Palina można przeczytać.

Pokaż mimo to

avatar
56
7

Na półkach: ,

Bardzo przyjemne oderwanie od szarej rzeczywistości :)

Bardzo przyjemne oderwanie od szarej rzeczywistości :)

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    120
  • Przeczytane
    87
  • Posiadam
    45
  • Teraz czytam
    12
  • Góry
    10
  • Podróżnicze
    6
  • Podróże
    3
  • Literatura górska
    3
  • Domowa biblioteczka
    3
  • 2012
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Himalaje


Podobne książki

Przeczytaj także