Himalaje

Himalaya
978-83-61428-12-1
Himalaje, Azja, podróże
mgolas

Himalaje. Kraina Śniegu. To największy łańcuch górski na świecie, nieprzerwana ściana skał ciągnących się na przestrzeni bez mała 3000 km od granicy Afganistanu do południowo-zachodnich Chin. Szlak, którym podróżnicy podążali bardzo rzadko, jeśli w ogóle, w czasie 6-miesięcznej wyczerpującej ekspedycji będzie wiódł Palina od przełęczy Chajber, przez ukryte doliny Hindukuszu, starożytnie...

Szlak, którym podróżnicy podążali bardzo rzadko, jeśli w ogóle, w czasie 6-miesięcznej wyczerpującej ekspedycji będzie wiódł Palina od przełęczy Chajber, przez ukryte doliny Hindukuszu, starożytnie miasta, takie jak Peszewar i Lahaur, niebotyczne szczyty: K2, Annapurnę i Everest, przełomy rzeki Jangcy, tereny plemienne na granicy Indii i Birmy, aż do rozległej delty Brahmaputry w Bangladeszu.

Kama86 | 2016-07-01
Na półkach: Góry, Przeczytane
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Gdy za pisanie książki o ogromnym i odległym rejonie Himalajów bierze się Anglik, w dodatku jeden z członków grupy Monty Python, można liczyć na dużą dawkę humoru. Ta książka nie jest jednak satyryczna. Choć nie brakuje tu typowo brytyjskiego śmiechu Micheal Palin relacjonuje swoją wyprawę przede wszystkim z szacunkiem dla otaczającej go przytody, kultury i ludzi.
Podróż ma swojski charakter (daleki od luksusów i wygód), pozwalający lepiej poznać odwiedzane kraje i ich ludność. Mimo to ekipa filmowa towarzysząca autorowi i sama jego osoba wzbudza zainteresowanie miejscowych. Z łatwością udaje się im dotrzeć do ważnych osobistości, które - przynajmniej według europejskich standardów - byłyby właściwie nieosiągalne dla turysty.
Nie zachwyciły mnie informacje historyczne dotyczące poszczególnych regionów, które chwilami były nużące. Doceniam jednak wkład autora w poznanie i przekazanie czytelnikom tego rodzaju wiedzy.
Tytuł nieco sprowadza na manowce - liczyłam na więcej tematyki...

neon90 | 2015-10-07
Przeczytana: 07 października 2015

Himalaje - czytałam długo, brnęłam przez liczne opisy, himalajskie zbocza i poznawałam dzięki autorowi najróżniejszych ludzi, którzy mimo trudnych warunków, idącej fali nowoczesności, zmieniającej się sytuacji politycznej pozostają tak samo niezłomni w obliczu monumentalnego, nieprzyjaznego łańcucha górskiego, gdzie przyszło im żyć. Michael Palin nie szczędzi nam specyficznego humoru, który być może nie przypadnie wszystkim do gustu, ale z pewnością czyni książkę jego autorstwa oryginalną. Autor jest pełen szacunku do ludzi których spotyka, jest nimi zafascynowany, nie szczędzi im miejsca na kartach swej książki. Dzięki temu poznajemy inne spojrzenie na rzeczywistość, na górę która jest wszystkim znana ale tylko z opowieści, często nic nie znaczących słów, liczb, map. W tej lekturze widzimy Himalaje od strony ludzi widzących ją na codzień, żyjących u jej zboczy, patrzących na nią każdego dnia i dostrzegających ją z różnych stron i o różnych porach. Palin sam miał co do tego okazje...

Smiejka | 2014-04-02
Na półkach: Przeczytane, Góry, 2014
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Himalaje to fascynująca lektura. Podeszłam do niej z pewna nieśmiałościa bo przeczytałam już kilka tytułów na temat moich ukochanych gór napisanych przez naprawdę wielkich podróżników. A tutaj jeszcze koleś z Monty Pythona. Ale Michael Palin nie tylko cudownym aktorem i komikiem jest. Również podróżuje, kręci interesujące dokumenty na temat miejsc, które odwiedza no i pisze. Himalaje to naprawdę ciekawa lektura. Napisana lekko i z typowym angielskim humorem, ale nie unikająca ciężkich tematów i naprawdę wiernie oddająca klimat takich miejsc jak Indie, Chiny, Tybet czy Nepal. To nie tylko opis tych fantastycznych gór ale również miast, które znajdują się u ich podnóża, cudownej natury no i przede wszystkim ludzi, którzy zamieszkują te tereny. W książce znajdziemy też sporo barwnych fotografii. Bardzo polecam wszystkim tym, których interesuje świat i podróże.

anamcharka | 2016-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2016

Niestety słabiutka. Miałam duże wymagania co do poczucia humoru autora, oraz opisanej podróży. Może nie moje klimaty? Może to wina tłumaczenia?
Męczyłam się z tą książką zdecydowanie za długo.
Mały plus za fotografie - ich ilość i jakość.

jarek | 2011-09-25
Przeczytana: lipiec 2011

Czytałem długo, co nie znaczy, że pozycja jest słaba :). Michael Palin zabiera czytelników w te regiony świata, które dla większości osób są i pewnie pozostaną nieznane. Książka skupia się na kulturze krajów, odwiedzonych przez autora. A najlepszym podsumowaniem są słowa autora: „Pomimo wszystkich cudów, które zobaczyłem, majestatycznych krajobrazów sześciu krajów, mimo potęgi i monumentalności najwyższych łańcuchów górskich na Ziemi, to ludzie, których spotkałem, pozostaną w mej pamięci na zawsze.”.

paprotka | 2016-11-18
Przeczytana: 19 października 2016

Do przeczytania "Himalajów" zachęciła mnie poprzednia książka autora - "W 80 dni dookoła świata". Niestety, trochę się zawiodłam. Od początku wiedziałam, że temat najwyższych górskich szczytów nie jest mi bliski, ale skusiła mnie wizja pełnych humoru historyjek, z których jednocześnie wiele można się nauczyć. Ty, razem do końca dotarłam z trudem, a w głowie niewiele zostało.

Lena | 2012-07-03

Szczerze mówiąc nie udało mi się jej przeczytać do końca. I chyba już do niej nie wrócę ....

kipog | 2012-04-21
Przeczytana: 12 kwietnia 2012

Niezła ale lepsza dla fanów Monty Pythona. Minusem jest, że nie ma rozpoczęcia, rozbudowy i zakończenia. Po prostu podróż zaczyna się i kończy. Równie dobrze mogła by się skończyć 50 dni wcześniej lub później. Brak dramaturgii. Ale dla samego Palina można przeczytać.

mgolas | 2010-07-25
Przeczytana: 18 lipca 2010

Przeczytana książka i obejrzany cykl filmów. Świetnie się uzupełniają. Zachęcają do odbycia podobnej podróży. Fajna!

domino | 2011-11-26
Przeczytana: 26 grudnia 2011

Bardzo przyjemne oderwanie od szarej rzeczywistości :)