podróże, przygoda
kasia2409

Przepełnione elektryzującym nastrojem niepowtarzalne piękno dramatycznego pojedynku sił drapieżnej przyrody z dziełem geniuszu człowieka wzbudza głębokie doznania estetyczne. Angkor wywołuje spontaniczny wybuch zachwytu i przyśpieszone bicie serca nawet u tak obytego jak ja podróżnika, któremu nigdy nie brakowało bogactwa wrażeń i dreszczy emocji. Cieszy mnie to, bo podziw i oszołomienie...

Angkor wywołuje spontaniczny wybuch zachwytu i przyśpieszone bicie serca nawet u tak obytego jak ja podróżnika, któremu nigdy nie brakowało bogactwa wrażeń i dreszczy emocji. Cieszy mnie to, bo podziw i oszołomienie zapierające dech w piersi są solą i pieprzem pozostawiającym ślad w egzystencji człowieka. A nie zawsze tak się zdarza, ponieważ każdy obyty w świecie z reguły uodparnia się i staje się nieczuły na widok niecodziennych wspaniałości.
Żadne przesadne i nadmiernie barwne opisy nie są w stanie oddać baśniowej atmosfery panującej pośród khmerskich świątyń. Angielski pisarz i dramaturg, Somerset Maugham, urzeczony zagadkowym czarem tych zabytków, napisał: "Nie można umrzeć, nie zobaczywszy Angkoru".

gwiazdka | 2013-10-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 18 października 2013

Książka w lekki i przystępny sposób przybliża historię dawnej Kambodży. Nawiązuje też do dzisiejszej sytuacji tego egzotycznego kraju. Przede wszystkim skupia się jednak na zabytkowym Angorze- metropolii dawnego państwa. Autor opisuje zabytki, wprowadza w klimat miejsca, jakby przenosił nas pod swoim przewodnictwem do dalekiej Azji. Całości dopełniają niezwykle barwne zdjęcia, po części autorstwa samego Pałkiewicza, bez których książka nie byłaby pełna. Zagłębiając się w lekturę ma się wrażenie podróżowania, zresztą swoją książką autor zaraża pasją, czytelnik ma ochotę spakować bagaże i pędzić do przedstawionych miejsc. Dlatego też lubię książki Pałkieiwcza- przewodniki po nieznanym mi świecie, szczególnie- jak w tym przypadku- opisujące miejsca, o istnieniu których mgliście tylko słyszałam, a teraz mogę czytając i oglądając poznawać wspaniałe dziedzictwo kultury.

kolourfulity | 2012-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2012

Ciekawie opisane miejsce na ziemi, dawna architektura, tamtejsze style pochłonięte przez lasy wprawiły mnie w zachwyt. Na pewno w swoim życiu odwiedzę to miejsce. Wprawdzie mogę przyznać, że starożytne cywilizacje to mój konik - uwielbiam o nich słuchać i dowiadywać się ciekawostek. Dodatkowo wzbogacony o zdjęcia album czy też książka subtelnie opowiada o tamtym miejscu. Zapraszam do lektury. ;)

COMPOSmentis | 2013-07-19
Przeczytana: 2007 rok

Pałkiewicz to jedyny polski podróżnik-odkrywca, o którym mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że wierzę w to, co robi. Wierzę, że to całe jego życie i wierzę, że ma sens. Widać to w książkach. Angkor mnie urzekł. Zarówno historia tego miejsca, jak i droga do niego, którą Pałkiewicz pokonywał długo przed tym, nim pojawili się tam niemieccy turyści. Książka wzbogacona wspaniałymi fotografiami. Oszczędna relacja autora pozwala samemu użyć wyobraźni i na podstawie zdjęć stworzyć własne wyobrażenie atmosfery zaginionego miasta. Niezapomniana przygoda duszy!

Matacz | 2012-02-15
Przeczytana: 11 lutego 2012

Niezwykła podróż do zapomnianego państwa Khmerów, w którym natura upomina się o swoje. Opisy wspaniałych budowli przeplatające się z burzliwymi losami Kambodży. Do tego mnóstwo wspaniałych zdjęć! i to takich, że aż dech zapiera! Chciałoby się od razu wsiąść w samolot i zobaczyć TO na własne oczy.
Moim zdaniem, książka jest albumem opatrzonym w troszkę bardziej rozbudowane komentarze. Narracja Pałkiewicza może nie porywa, ale miejscami potrafi zaciekawić. Dużo faktów i historii. Jak dla mnie za dużo, a za mało odczuć autora. Pewnie przez to, że jest to miejsce, które odwiedzał kilkukrotnie, jednak mnie taki argument nie satysfakcjonuje.
Podsumowując "Angkor" jest genialną publikacją w szczególności dla ludzi interesujących się kulturą Wschodnią, lub planujących wyjazd do Kambodży. Dla pozostałych czytelników, w tym dla mnie, jest próbą zarażenia fascynacją do Angkoru. Muszę przyznać, że w moim przypadku udaną próbą :)

Polaris | 2013-04-10
Na półkach: Empik, Przeczytane
Przeczytana: 08 marca 2013

Narracja nieco chaotyczna, ale naprawdę wiele ciekawych rzeczy można dowiedzieć się z tej książki. Polecam wszystkim interesującym się podróżami i Azją!

Recenzja: http://krotkie-recenzje.blogspot.com/2013/04/angkor_10.html

| 2011-06-12

Angkor jest bajeczny w przeciwieństwie do książki. Jeśli ktoś chce tam jechać, to książka jest warta przeczytania ale... jest strasznie 'rozbabrana', historia miesza się z legendami, to wszystko z rzeczywistością z czasów autora. Informacje o gospodarce są pomieszane z informacjami praktycznymi, które niestety są w większości już nieaktualne.
Natomiast bohaterskie przeżycia autora rozbrajają. Niestety, świat już nie jest taki straszny, nad czym autor często ubolewa.

ems | 2014-08-31
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Obfotografowany na wszystkie strony Angkor (zdjęcia monotonne, powtarzające się, i w tym formacie jakoś nie robią wrażenia) i chaotyczny, pełen pseudonaukowych oraz autokreacyjnych dygresji tekst. Ani to rzetelny opis Angkoru, ani podróżnicza relacja, ani przewodnik. Ale to chyba typowe dla autora. Do tego książka źle sklejona i rozpada się przy pierwszym czytaniu.

Gantu_mn | 2011-01-24
Przeczytana: 2009 rok

Książka jest właściwie przepięknym albumem ze zdjęciami. Fotografie są wręcz niezwykłe a dawka informacji ogromna. Warto po nią sięgnąć.

Kamila | 2010-08-23

magia :)

AnnaEulalia | 2016-03-08

Bardziej album niż książka podróżnicza, ponieważ tekst nieco chaotyczny. Jednak warto poznać historię tego niezwykłego miejsca.