Angkor

Okładka książki Angkor Jacek Pałkiewicz
Okładka książki Angkor
Jacek Pałkiewicz Wydawnictwo: Zysk i S-ka Seria: Człowiek Poznaje Świat literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Człowiek Poznaje Świat
Zysk i S-ka
2007-01-01
2007-01-01
podróże przygoda Kambodża Angkor

Piękne zdjecia widać że autor uwielbia to miejsce ale jak dla mnie za mało ciekawych treści historycznych i podpowiedzi praktycznych do zwiedzania tego miejsca.

Kupiłam tą książkę z przypadku, i właściwie byłam zdziwiona, że tak stare wydanie, jeszcze można gdzieś nabyć. Bardzo ostrzyłam sobie na nią zęby, bo temat zacny. Dramatyczna historia Kambodży nie powinna przejść koło nas obojętnie. Stąd biorąc się za książkę Palkiewicza miałam oczekiwania i to spore.

Niestety autor nie udźwignął siły tematu. Absolutnym plusem tej niedużej książki, to tylko i wyłącznie zdjęcia. Zachwycające w swym ogromie potężne budowle, które są spuścizną kulturową Khmerów. Oczywiście trzeba mieć w pamięci, że rozpiętość czasowa jest spora i czasy kiedy je fotografował autor.

Próba nieudolnego wciśnięcia między nie skrawków historii, nie miała prawa się udać. Jest zbyt pobłażliwie, czytelnik za dużo nie dowie się o tej naprawdę imponującej spuściźnie kulturowej. Szkoda ogromna, bo Kambodża z swoją historią to niesamowicie intrygujący temat.

Kolejny minus to fatalna jakość książki, która jest klejona. Podczas czytania miałam obawy, czy ona nie rozpadnie mi się w rękach. Pewnie też stąd stosunkowo tania jest, bo innego wytłumaczenia nie widzę.

Stąd tylko 6/10.

Niestety autor nie udźwignął siły tematu. Absolutnym plusem tej niedużej...

Fatalnie napisana książka w zasadzie o niczym. Ani historii, ani wiedzy. Zwykłe opisy zachwytu godne blogera, w zasadzie niczego niewnoszące. Szkoda.

Bardzo kreatywnie wydano tę książkę.

Bardzo kreatywnie wydano tę książkę.

Lektura obowiązkowa przed podróżą!

Lektura obowiązkowa przed podróżą!

Wahając się między oceną 6 i 7, ostatecznie wybrałam tę drugą, głównie ze względu na to,że komuś, kto nigdy (jeszcze) Angkoru nie zobaczył, pozwala na wyobrażenie sobie atmosfery jaką można w nim (a właściwie w niektórych jego miejscach przy odrobinie szczęścia i odwiedzinach poza sezonem) odnaleźć. Wszystko dopełniają zdjęcia, choćby dla nich warto po tę książkę sięgnąć. Zdjęcia, na których widać niektóre obiekty w stanie sprzed lat albo zwyczajnie bez ludzi pchających się przed obiektyw.
Informacji historycznych nie ma w niej zbyt wiele, a szkoda, bo wplecione w narrację Pałkiewicza byłyby łatwiej przyswajalne. Nadal jednak "Angkor" pozostaje niezłą opcją dla mniej wymagających i może pomóc w wytyczeniu trasy/planu w razie decyzji o wyjeździe do Kambodży. Polecam jedno i drugie!

Książka piękna, pełna zdjęć i zdecydowanie, zachęca do podróży w tamten odległy rejon świata.

Wyjątkowo jestem w stanie zgodzić się, że średnia ocena tej książki na LC (6,5 gwiazdki) jest w pełni zasłużona i usprawiedliwiona.
Książka Pałkiewicza jest dobra - nie wybitna, nie olśniewająca, ale uczciwie i porządnie dobra. Przypomina trochę bardzo szczegółowy, pięknie zilustrowany przewodnik po Angkorze, po wielkich i małych świątyniach starej Kambodży. Być może z przewodnika turystycznego można dowiedzieć się o tym, o czym Pałkiewicz nie pisze (o historii politycznej i społecznej państwa Khmerów, o dziejach ich kultury i sztuki),ale nie sądzę, żeby gdzieś jeszcze można zobaczyć tak piękne fotografie.
"Angkor" zostawił mi pewien niedosyt pod względem merytorycznym, chociaż rozumiem, że źródła dotyczące państwa Khmerów są fragmentaryczne i wiele z dziejów tego państwa pozostaje zagadką. Pałkiewicz posługuje się jednak bardzo miłą w odbiorze polszczyzną, miejscami gawędziarką, miejscami poetycką. To właśnie sprawia, że opisy zatopionych w dżungli kamiennych miast mogą pobudzać wyobraźnię.
Mam tylko takie zastrzeżenie, że w niektórych miejscach brakuje konsekwencji. Jeśli autor czuje się tak zatroskany losami miast dosłownie rozdeptywanych przez turystów, dlaczego zachęca licznych czytelników, aby sami udali się podziwiać kamienne cuda Kambodży?

A pomijając już wszystko inne - zachęcam, żeby tę książkę obejrzeć. Nawet nie przeczytać, ale obejrzeć. Grafik, który przygotował tę edycję, miał pomysł prosty i zadziwiająco efektowny. Miła odmiana po innych albumach podróżniczych.

Warto przeczytać przed podróżą do Angkor.

Warto przeczytać przed podróżą do Angkor.

3/4 książki to piękne zdjęcia. Ze szczegółowością eksperta i pasjonaty tego kompleksu opisane historie miejsca i kraju.

• Podróżnicze
  • Podróże