Brazylia

Insignis
2014-07-02
2014-07-02
Michał Jóźwiak
bogactwo Brazylia egzotyka obca kultura podróż relacja z podróży reportaż slumsy

Lubię Palina jako aktora a teraz jako autora.Jest niepoprawny politycznie i to jest jego największy walor.Jezeli jest brudno to jest tak napisane,jak kiczowato to to samo i etc.To oczekuję od literatury faktu a nie bezsensownego zachwytu.Lubię jego sarkastyczne poczucie humoru i specyficzną spostrzegawczość.

To kolejna książka Michaela Palina, którą przeczytałam. Bardzo fajnie, że każdy etap podróży ma swoją mapkę, co pozwala na lepsze wyobrażenie sobie, gdzie znajdował się w danym momencie autor. Po lekturze książki w głowie zostaje wiele informacji o Brazylii.

Książka jest napisana w sposób dość infantylny. Słownictwo ubogie. Czytając miałam wrażenie że jest to relacja bogatego turysty z wycieczki. Być może moja opinia wynika z faktu że nastawiałam się na trochę głębszą relację...tu typowym jest przytaczanie jakiegoś problemu/ sytuacji, która dla Europejczyka jest dziwna lub ciekawa i to jest oczywiście w porządku, ale czego mi brak, to próba jakiegokolwiek wyjaśnienia przyczyny - skąd takie zachowania/ problemy/ sytuacje są w Brazylii uznawane za normalne. Brakuje pytań dlaczego.

Świetna książka, z każdą kolejną stroną wciągająca coraz bardziej, napisana lekkim piórem, a przy okazji pełna wartościowych, inspirujących wiadomości. Przed lekturą chciałam zwiedzić Brazylię, teraz wiem, że muszę!

Brazylia. Jakie macie skojarzenia z tym krajem? Amazonka. Piękne kobiety. Plaże. Samba. No i piłka nożna (szczególnie w tym roku). Ale przecież ten ogromny kraj mieści w sobie jeszcze wiele innych fascynujących miejsc, tematów, ludzi, zjawisk. Michael Palin (pamiętacie? To jeden z członków ekipy Monthy Pythona) próbuje to nam pokazać i opowiedzieć...
Pasuje mi ten styl opowiadania, pokazywanie różnych problemów i ciekawostek poprzez spotkania z ludźmi. Tu lokalny artysta, tu jakiś zaangażowany urzędnik czy społecznik, popularna kucharka, znany w okolicy myśliwy, albo przedsiębiorca. Każdy pokazuje trochę inne oblicze Brazylii, ale też daje okazję do tego by czegoś dotknąć, spróbować (np. kuchni),doświadczyć.
To książka dość specyficzna, na pewno odmienna od innych podróżniczych, bo Palin jest wciąż w trasie, nie siedzi w jednym miejscu zbyt długo by je poznać. To efekt tego, że przemieszcza się po świecie z ekipą telewizyjną, chcąc nie chcąc więc to co opowiada, pokazuje to takie pierwsze wrażenie, pogłębione jedynie spotkaniami z ludźmi, próbowaniem zakosztowania różnych atrakcji jakie oferuje region. Czego można doświadczyć w kilka dni? Okazuje się, że całkiem sporo...
Przemiany kulturowe, ludzie są dla Palina dużo ciekawsi niż zabytki, skarby natury. Nie jest to wiec na pewno przewodnik po kraju, a jeżeli tak go traktować, to bardzo specyficzny. Krajobraz i piękno przyrody, zawsze są bowiem dla niego jedynie punktem wyjścia do tego jak i czym żyją tu ludzie. Niewiele pisze też o sobie, skupiając się mocno na sprawach postaci, z którymi się spotyka, stara się zrozumieć. Troszkę historii, tła, chwilami opisy z pogranicza antropologii, odrobina humoru. To wszystko sprawia, że jest różnorodnie i nawet chciałoby się więcej, bardziej dokładnie.
Po zakończonej lekturze ma się wrażenie, że trochę więcej o Brazylii i jej mieszkańcach wiemy. I to jest najcenniejsze. Napisane lekko i tylko zdjęć troszkę mało. Na pewno z ciekawością sięgnę po inne rzeczy podróżnicze tego autora.
całość na: http://notatnikkulturalny.blogspot.com/2014/10/brazylia-michael-palin-czyli-ten-to-ma.html

Pasuje mi ten styl...

Bardzo fajna i ciekawa książka o Brazylii.
Sporo się z niej dowiedziałam.
Autor podczas podróży nie skupia się na sobie, ale na kraju, który odwiedza i na ludziach, których tam poznaje. To też jest interesujące, że każde miasto czy region zwiedza w towarzystwie tubylca i nie kogoś przypadkowego, ale pisarza, artysty czy kogoś innego, kto potrafi świetnie wprowadzić go w lokalną rzeczywistość.
Czytałam z przyjemnością, zwłaszcza że podczas lektury sama byłam w Brazylii :)

Bardzo fajna i ciekawa książka o Brazylii.
Sporo się z niej dowiedziałam.

Ostatnimi czasy, na świecie było głośno o Brazylii, za sprawą mistrzostw świata w piłce nożnej. Tymczasem znacznie wcześniej swoją podróż po tym niezwykłym, rozległym kraju odbył Michael Palin (Polakom znany przede wszystkim z występów w Latającym Cyrku Monty Pythona). Efekty jego wojaży możemy prześledzić w napisanej przez niego książce.

A nie jest to typowy reportaż czy też przewodnik. To rzetelna, zawierająca ogromną dozę humoru, relacja z jego pobytów (a było ich kilka) w egzotycznym państwie. Brazylia, podobnie jak i cały południowoamerykański kontynent stanowi bowiem zagadkę. Jest tam wiele miejsc, które z jednej strony szokują a z drugiej wzbudzają zachwyt.

Podróże Michaela Palin’a realizowane były według konkretnego planu. Nie sposób bowiem od razu przemierzyć ten olbrzymi kraj, który zamieszkuje ponad 203 mln ludzi. Różnorodność i wielokulturowość – to cechy dominujące w Brazylii. Każdy region jest inny. Obok olbrzymich metropolii znajdują się miejsca, gdzie czas jakby się zatrzymał. W rejonach dżungli można spotkać tubylców, którzy żyją według własnych reguł i zasad.

Nie bez powodu Brazylię przedstawia się jako kraj, gdzie ludzie tryskają energią oraz żyją spontanicznie, często bez zahamowań. To państwo tętni życiem, widać to na każdym kroku. Ulice miast nieustannie zapełnione są ludźmi. Najwięcej czasu spędzają na plażach, których im nie brakuje. Nic dziwnego, bowiem to właśnie tutaj czują się równi, niczym nie skrępowani.

Bo warto pamiętać, że choć Brazylia należy do jednego z najlepiej i najszybciej rozwijających się państw świata, to ekonomiczny podział mieszkańców jest bardzo widoczny. Bieda kontrastuje tutaj z ogromnym bogactwem. Palin opisuje biedne, zaniedbane dzielnice oddzielone drutem kolczastym od pozostałej części dużych miast. To szokujące, jak łatwo społeczeństwo zaakceptowało taki stan rzeczy.

Ta książka jest bogata w ciekawe wiadomości. Autor nie stronił od miejscowych, stąd wielość informacji o lokalnych kulturach, wierzeniach, kuchni czy codziennym stylu życia. Wielokrotnie, w trakcie lektury, zdarzyło mi się zaśmiać. Stało się to za sprawą lekkiego, swobodnego stylu Palin’a. Pisze on ze smakiem, nie przekraczając pewnych granic; potrafi zachować umiar. Wszystko to sprawia, że książkę pochłania się w szybkim tempie i chciałoby się tylko rzec – czekam na więcej szanowny panie Palin.

A nie jest to typowy reportaż czy...

Wyprawa w rytmie samby

Piłkarskie emocje powoli zaczynają opadać, zanim jednak ostatecznie pożegnamy się z mundialem, zatrzymajmy się jeszcze na chwilę w Brazylii za sprawą książki podróżniczej autorstwa Michaela Palina – najmłodszego i najbardziej sympatycznego członka legendarnej grupy Monty Pythona.

„Brazylia” to zbiór zapisków sporządzonych podczas wypraw do największego i najbardziej zaludnionego państwa Ameryki Południowej, jakie Michael Palin odbył razem z ekipą współtworzącą jego podróżniczy program telewizyjny nadawany przez BBC.

Książka zapowiada się bardzo żywiołowo już za sprawą intensywnie kolorowej okładki – i taka jest również jej zawartość. Palin porusza się po kontynencie niemal w rytmie samby – zatrzymując się na krótką chwilę w bardzo wielu kontrastujących ze sobą miejscach – zabiera nas do indiańskich wiosek w samym centrum puszczy, na złociste plaże i kowbojskie festyny, do najbogatszych i najbiedniejszych dzielnic zatłoczonych miast, a nawet do na wskroś niemieckich regionów zamieszkałych przez zwartą społeczność dumnych potomków emigrantów. Tempo, w jakim przenosimy się z miejsca na miejsce, może się niekiedy wydawać zbyt szybkie czy nawet sugerować pewną powierzchowność… Z drugiej jednak strony pobrzmiewa w nim wyraźna nuta kompromisu – jak podczas większości stanowczo zbyt krótkich wycieczek w szczególnie fascynujące miejsca.

Palin przygląda się Brazylii przede wszystkim przez pryzmat zamieszkujących ją ludzi. Zachwycające krajobrazy i architektoniczne osobliwości są ważną częścią jego książki, nie można się jednak oprzeć wrażeniu, że stanowią tylko barwne tło dla prawdziwych bohaterów tej opowieści – Brazylijczyków.

Palina interesują przede wszystkim ludzie, ich sposób myślenia, tożsamość, zwyczaje, postrzeganie kraju, jego kondycji i problemów społecznych. Jest to zresztą doskonały temat do badań, brazylijskie społeczeństwo jest bowiem równie zróżnicowane, jak okolice, w których przyszło mu żyć – rozwarstwione pomiędzy skrajnym ubóstwem i nieprzyzwoitym bogactwem, złożone z potomków imigrantów ze wszystkich stron świata i garstki rdzennych mieszkańców kontynentu, przedstawicieli wszystkich ras i wielu narodowości. Wbrew pozorom, na gruncie tej chaotycznej różnorodności powstała zadziwiająco spójna harmonia pokojowo nastawionego społeczeństwa.

Brazylia widziana oczami Palina to kraj zadziwiających kontrastów, nie tylko pomiędzy dorzeczem Amazonki i tętniącymi życiem miastami czy ubóstwem i bogactwem. Jej mieszkańcy potrafią łączyć ze sobą konserwatyzm i otwartość na zmiany, głęboką, katolicką religijność z iście pogańskimi obrzędami i epatowaniem seksualnością. Palin przedstawia nam barwne postaci ze wszystkich niemal warstw społecznych – Indian i imigrantów, polityków i artystów, kowbojów za wszelką cenę próbujących podtrzymać zamierające tradycje i przedstawicieli mniejszości seksualnych popychających kraj ku zmianom obyczajowym.

Każda indywidualna historia spotkanego człowieka przyczynia się do powstania złożonego obrazu kraju i pełniejszego zrozumienia jego specyfiki. Palin wplata w swoją opowieść także całkiem sporo tła historycznego, poprzez przeszłe procesy i wydarzenia próbując wyjaśnić miejsce, w którym Brazylia znajduje się aktualnie. Nie da się przy tym ukryć, że współczesna Brazylia wyrastała na poczynaniach białych kolonizatorów z Europy, niewolnictwie i wyzysku rdzennych mieszkańców. Zachłanność białego człowieka wciąż jeszcze widoczna jest w wielu miejscach, a w połączeniu z nimi nieco beztroskie podejście Brazylijczyków do ekologii czyni ich kraj nie tylko jednym z najpiękniejszych i najszybciej się rozwijających, ale także jednym z najbardziej zagrożonych.

Polskie wydanie „Brazylii” opatrzone jest wkładkami z kilkunastoma barwnymi fotografiami ilustrującymi poszczególne fragmenty podróży. Szkoda, że nie ma ich więcej, bo zdjęcia są świetne, a książka mogłaby tylko na tym zyskać. Przydałaby się jej także (ponowna!) korekta – wciąż można się natknąć na literówki, które niepotrzebnie rzucają się w oczy podczas lektury.

W ogólnym rozrachunku „Brazylia” Michaela Palina wypada całkiem nieźle. Miłośnicy przyrody i egzotycznych zwierząt mogą być co prawda trochę niepocieszeni tym, że książka znacznie większy nacisk niż na florę i faunę kładzie na społeczeństwo, gospodarkę i zachodzące na ich styku procesy… Brazylia to jednak nie tylko zielone płuca planety, ale przede wszystkim dynamicznie rozwijające się państwo – i Michaelowi Palinowi udało się to świetnie uchwycić.

więcej na: http://mkulturalnik.blog.pl

Wyprawa w rytmie samby

„Brazylia” to zbiór zapisków sporządzonych podczas wypraw do...

• Podróżnicze
  • Podróże