Pomarańcze w śniegu. Pierwsza zima na Majorce

Wydawnictwo: Carta Blanca
Snowball Oranges: One Mallorcan Winter
Majorka, podróże
Ag2S

Pomarańcze w śniegu to kunsztownie napisana, przezabawna książka, której akcja dzieje się w zapierającej dech w piersiach scenerii Majorki. Czy głównym bohaterem książki może być wyspa? Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeśli jest nią Majorka. W dodatku ukazana w sposób szczególny – jako kraina niewielkich spokojnych wsi ukrytych w malowniczych dolinach wśród winorośli i drzew cytrusowych. Rodzina...

Rodzina Kerrów spełnia swoje wakacyjne marzenie i opuszcza Szkocję, by zająć się uprawą pomarańczy w ustronnej dolinie na Majorce. Kerrowie ku swemu zaskoczeniu na miejscu stwierdzają, że przywitała ich pogoda równie chłodna jak ta, którą zostawili za sobą, a nowa farma pomarańczy jest odrobinę cytrynowa...

Siempre paciencia – „zawsze cierpliwość”, będzie musiało stać się moim mottem, jeśli kiedykolwiek mam się odpowiednio zintegrować z majorkańskim stylem i rytmem życia. Wciąż miałem przed sobą długą drogę prowadzącą do oczyszczenia się ze wszystkich absurdów anglosaskiej etyki pracy. Pracuje się po to, aby żyć, a nie odwrotnie – kim ja byłem, żeby się sprzeciwiać wyspiarskiej filozofii!

allison | 2016-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2016

"Pomarańcze w śniegu" to zbeletryzowane wspomnienia Anglika, który wraz z rodziną osiadł na Majorce.
Czyta się szybko i przyjemnie dzięki lekkiemu stylowi (moim zdaniem jest on właśnie LEKKI, a nie KUNSZTOWNY, jak głosi okładkowa recenzja, bo do kunsztu to mu daleko:)).

Autor ze swadą opowiada o swoich perypetiach - zakupie domu wraz z ziemią i plantacją pomarańczy, kontaktach z sąsiadami i wszędobylskimi zwierzakami, poznawaniu lokalnej kultury i obyczajowości oraz odkrywaniu kolejnych usterek w rzekomo świetnie wykończonym domostwie.
Przy tej okazji często rodzą się humorystyczne sytuacje, które wywołują na twarzy czytelnika uśmiech (i tu czas na kolejny przytyk pod adresem okładkowej recenzji - książka momentami bawi, ale na pewno nie jest przezabawna; takie stwierdzenie to duża przesada).

"Pomarańcze w śniegu" to lektura odprężająca, przy której można odpocząć i nabrać apetytu zarówno na podróże na południe Europy, jak i na śródziemnomorską kuchnię w jej prostym, ale...

kismetka | 2014-04-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Bardzo, bardzo słaba książka... Autor opowiada nam swoje codzienne historie z życia na Majorce, po tym, jak przeniósł się tam z rodzinnej Szkocji.

Książka była po prostu okropnie nudna. Na początku myślałam, że to przez to, że zabierałam się za tą nią późnym wieczorem, zmęczona, ale okazało się, że to nie to i im dalej, tym było gorzej. Książka jest płytka, o niczym, nie ma żadnego głównego wątku przewodniego, żadnej "konstrukcji", początku, końca, akcji, czegokolwiek. Czytając ją często myślałam o czymś innym, książka nie była w stanie mnie wciągnąć w opowieści, pewnie już teraz wielu wątków nie pamiętam...

Ponieważ sama mieszkałam w Hiszpanii, ale tej kontynentalnej, liczyłam na opowieści, które ukażą mi różnice między "moją" Hiszpanią, a tą na wyspową, na Majorce. No niestety, zamiast tego były nudnawe opowieści o śmierdzących kozach, chwastach na polu, zesputym piecu. Jestem przekonana, że moje życie w Hiszpanii, w Kraju Basków, było ciekawsze niż to, o którym opowiadał autor...

Książka lekka i właściwie całkiem przyjemna - dość szybko ją przeczytałam, więc w sumie nie mogę narzekać.
Pierwszym skojarzeniem, jakie miałam w związku z tą pozycją był "Rok w Prowansji" Petera Mayle'a. Bo chociaż obie książki opowiadają o dwóch różnych krajach, to klimat jaki im towarzyszy jest naprawdę bardzo podobny. Książka Mayle'a jest jednak zdecydowania lepsza, przede wszystkim dzięki naprawdę świetnemu poczuciu humoru autora. Kerr niestety w tym aspekcie nie potrafił osiągnąć zbyt wiele - niektóre żarty rzucane przez niego nawet nie tyle mnie nie śmieszyły, ile wręcz denerwowały.
Akcja toczy się bardzo leniwie, co dla jednym będzie plusem, a innych pewnie odrzuci. Ja raczej zaliczam się do tego pierwszego grona, bowiem lubię delektować się takimi codziennymi drobnostkami. Chociaż trzeba też przyznać, że były i "mocniejsze" momenty, jak chociażby dzień Bożego Narodzenia^^
Czegoś mi jednak brakowało, jednak nie jestem pewna czego dokładnie. Mam po prostu wrażenie, że...

Alina | 2013-12-10
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Bardzo sympatyczna, humorystyczna czasem nawet bardzo, powieść obyczajowa. Szczególnie polecam na długie zimne i zimowe wieczory.

dagmaragie | 2014-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2014

Bardzo przyjemny, płynący zgrabnie kawałek niewymagającej literatury okraszony angielskim humorem na zimowy wieczór. Szczególnie, gdy ma się własne wspomnienia z Majorki i można je przy okazji przywołać.

Magda | 2015-09-13

Myślałam,że sięgając po tę książkę dowiem się wielu ciekawych i fascynujących rzeczy na temat Majorki jej kultury czy obyczajów.Niestety nie stało się tak. Moim zdaniem przeciętna książka podróżnicza.

Ania | 2013-11-24

Lekka i przyjemna lektura. Co prawda nie pozwala na bliższe poznanie Majorki, ale jest napisana z humorem i oddaje w pewnym stopniu podejście mieszkańców Majorki do życia (choć podejrzewam, że dotyczy to tylko starszych mieszkańców prowincji i malutkich miasteczek).

Kathi23 | 2012-06-01
Przeczytana: 27 maja 2012

Przed wyjazdem na Majorkę stwierdziłam, ze warto przeczytać , coś co przybliżyłoby mi klimat tego miejsca. Sięgając po "Pomarańcze w śniegu" liczyłam,że będzie to doskonała lektura. Niestety bardzo się zawiodłam i z trudem przeczytałam książkę Kerr'a. No cóż monotonia i opisywane perypetie ze szkockim "poczuciem humoru" nie zrobiły na mnie wrażenia, wręcz mnie denerwowały. Zmęczyłam z trudem i osobiście nie polecam.

PiotrK | 2016-10-10

Czytałem tę książkę będąc na wakacjach na Majorce. Książka nie zachwyca mało inspiruje, czasami dobrze bawi.

Mirek Wołoszyn | 2016-10-16
Przeczytana: 16 października 2016