Krew modliszki

Wydawnictwo: Rebis
Blood of the Mantis
stempunk, maga, fantasy, osowce
pablo

Imperium Os szykuje się do podboju Nizin, gromadząc wojska i doskonaląc nowe bronie. Uwagę imperatora od sukcesów militarnych odwraca jednak niewolnik obiecujący mu nieśmiertelność. Stawką w grze jest zdobycie tajemniczej Szkatuły Cienia, starożytnego artefaktu kryjącego w sobie mroczną potęgę Darakyonu. Żukowcy także zorientowali się już w mocy przedmiotu i posłali na jego poszukiwania kilku...

Żukowcy także zorientowali się już w mocy przedmiotu i posłali na jego poszukiwania kilku agentów i Osowców, którzy mają wspierać wysłanników Kolegium swą wiedzą o metodach działania Imperium. Czy rzeczywiście nie złamią przyrzeczenia danego Stenwoldowi? Czy oprą się pokusie przejęcia szkatuły?

Trzecia odsłona cyklu Adriana Tchaikovsky'ego to mistrzowskie połączenie magii i techniki, fantasy i steampunku.

"Polecane bez zastrzeżeń. Jeśli autor utrzyma tak wysoki poziom połączony z genialnymi pomysłami i świetnymi postaciami, być może będziemy świadkami narodzin niezwykłej serii, jednej z najbardziej rozbudowanych i skomplikowanych we współczesnej fantasy".

enedtil | 2010-09-17
Przeczytana: 08 września 2010

"Krew Modliszki" to trzecia cześć cyklu fantasy "Cienie pojętnych" autorstwa Adriana Tchaikovsky'ego. Czytając książkę, mamy okazję po raz kolejny przenieść się do niesamowitego świata jaki stworzył autor. Do świta, który zamieszkują rozmaite, "owadzie" rasy ludzi i gdzie magia przeplata się z techniką.

W książce, jak w dwóch poprzednich częściach, poprowadzonych jest kilka wątków. Wątków, które (jak dla mnie) niby są ze sobą powiązane a niby nie. I tak, najpierw towarzyszymy Stenwoldowi Makerowi, który w Sarnie próbuje zawiązać sojusz Niżowców, w celu odparcia wrogiego Imperium, by w następnej chwili znaleźć się na pokładzie Rzutkiej Dziewoi i razem z Achaeosem, Tynisą i Tisamonem prowadzić poszukiwania Szkatuły Cienia ... Nie, nie ... przecież już jesteśmy w następnym rozdziale i tym razem dotrzymujemy towarzystwa Che i Nerowi, którzy udali się do odległego Solarno z kolejnym zadaniem, a kilkanaście stron dalej znajdujemy się już w stolicy Imperium Os - Capitas. I tak dalej, i...

Grzegorz Ryld | 2016-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Książka bardzo ciekawa. Trzecią część sagi czyta się lżej niż dwie poprzednie chyba ze względu na to, że autor każdy z rozdziałów poświęca innej część opisywanej historii przez czytelnik nie jest znużony a lektura go pochłania. Książka posiada zwroty akcji trudne do przewidzenia. po przeczytaniu mam ochotę prawie od razu sięgnąć po kolejną cześć

Naomi | 2011-05-18
Przeczytana: 18 maja 2011

Z wielką przykrością stwierdzam, że to jest póki co najgorsza część całego cyklu. Znowu przypomniano mi dlaczego nie lubię perspektyw więcej niż 3 bohaterów - mało który pisarz umie z tego zrobić porządne dzieło. Panu T. się to nie udało. Przeskakiwał z perspektywy na perspektywę w sposób zupełnie nieprzemyślany, pozwalając, by moja ekscytacja nowym wątkiem kompletnie wygasła przed dobrnięciem do kontynuacji.
Dodatkowo ma problem z priorytetami opisów. Potrafi się niesamowicie rozpisać nad rzeczami mało ważnymi, by przelecieć niczym błyskawica nad rzeczywiście interesującymi mnie aspektami. W jedynm momencie nawet, kompletnie nie na miejscu, pierwszy raz w całym cyklu użył retrospekcji! Kilka minut zajęło mi zrozumienie, że teraz pan pisarz mówi o tym, co już się zdarzyło. A chociaż rozumiem że ten akurat wątek z przeszłości był być może w jakiś sposób ważny... Uważam, iż można to było wykonać lepiej.

Tę książkę polecam tylko dla tych, którzy są naprawdę zdesperowani by poznać...

Moriana | 2010-09-25
Przeczytana: 25 września 2010

Książka sama w sobie trzyma poziom poprzednich części, niestety, mam zastrzeżenia co do polskiego wydania. Korekta chyba nie zainteresowała się nią za bardzo: sporo drobnych błędów - nie literówek, ani błędów, zwróciła moją uwagę tylko jedna literówka; natomiast opuszczenie słowa w zdaniu, albo zła konstrukcja zdania, w jednym wypadku zostało nieprzetłumaczone z angielskiego słowo.

Urshana | 2013-08-09
Na półkach: Przeczytane, 2013, Fantastyka
Przeczytana: 26 lipca 2013

Cykl "Cienie pojętnych" to dość udane połączenie fantasy z elementami modnego steampunku. Cechą wyróżniającą powieści Adriana Tchaikovskiego jest dość ciekawa kreacja świata przedstawionego, w którym ludzie podzieleni są na rasy o owadzich cechach. Pierwsze dwa tomy cyklu wprawdzie mnie nie zachwyciły, ale jak to zwykle u mnie bywa, z rozpędu sięgnęłam po kolejny. Na szczęście nie widać u autora spadku formy, a wręcz przeciwnie, wydaje mi się, że z każdym tomem idzie mu coraz lepiej.

"Krew modliszki" ma tę samą konstrukcję co poprzedzająca ją "Klęska ważki". Znani z poprzednich utworów bohaterowie dzielą się na grupy, by wykonać przydzielone im zadania, a my śledzimy przeplatające się poszczególne wątki. Właściwie nie zmienia się grono głównych postaci, niektóre nie mają akurat w tym tomie wielkiego pola do popisu i pojawiają się tylko epizodycznie, jak ważec Salma, inne nadal pozostają na pierwszym planie, jak żukczyca Che czy modliszowiec Tisamon i pajęczyca Tynisa. W drugim...

| 2011-07-15
Przeczytana: 19 maja 2011

Mathias | 2016-01-09

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie podoba mi się zmiana lokacji w jakich dzieje się akcja (wolałbym przemysłowy krajobraz Helleronu). Poza tym same superlatywy.

Łukasz Fajgier | 2016-12-06
Golem | 2016-11-21