Sabat. Antologia. Tom 1

Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 1 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 1
Wojciech ChmielarzMarta Guzowska Wydawnictwo: Phantom Books Horror horror
horror
Phantom Books Horror
2021-12-24
2021-12-24
Wiesław Marcysiak
Literatura angielska literatura polska horror

Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 1 (49) / 2024 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 6 (48) / 2023 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 5 (47) / 2023 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 4 (46) / 2023 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski, Mateusz Żyła
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...

Drżyjcie wszelkie okultystyczne potwory. Pierwszy wąs pisanej grozy wraca do gry.

Oczy mi prawie wypływają z czaszki po tak intensywnej lekturze ale prędzej bym się udusił niż czytał jak normalny człowiek. Nie czekałem może tak długo jak pierwsi fani Guya ale ciekawość dalszych losów Sabata zżerała mnie od dnia w którym skończyłem "łącznika druidów".

Co tu dużo pisać. Sto procent satysfakcji, dwieście radochy. Z przyjemnością odświeżyłem sobie IV pierwsze części przygód najbardziej zwariowanego bohatera świata i znowu pośmialem się z wrzucania ludzi do piekarnika, erotycznych podbojów Brytyjskiego Krawczyka, całej tony akcji, okultyzmów i rysowania pentagramów przy lózku...Chociaż tym razem nie stanowiło to głównego punktu moich oczekiwań.

Prawdziwym celem jak już sami wiecie była reszta zawartości tych dwóch cegieł. Wyobraźcie to sobie, dwa brakujące tomy, kilka opowiadań a do tego historie spisane przez polskich autorów z uniwersum które pozazdrościłby sam Marvel.... Dodajmy do tego szereg rzeczy związanych z twórczością Guya, jego życiem, powstawaniem cyklu.

Opowiadania Hellbeat, czy wioska wampirów to niezłe przekąski i świetne wypełnienie. Co do tomów V,VI to czuć że "Las Wistmana" i "powrót" to dzieła powstałe po dłuższym okresie. Dalej mamy nieustępliwego wąsacza który bije złodupców, ale widać że jest on bardziej stonowany i już nie tak hardkorowy w swoich działaniach jak dawniej. Szczerze jestem zadowolony z takiego obrotu spraw bo mimo swoich niesamowitych zdolności Sabat jest przecież tylko człowiekiem który też się musi liczyć z upływem czasu.

Co do polskiego akcentu.. myśle że możemy być dumni z takich autorów i autorek. Każdy z szanownego towarzystwa dołożył niezłą cegiełkę do wąsaczych opowieści ale uważam że Orbitowski pozamiatał wszystko co się dało. "Noc w której przyszedł diabeł" prezentuje nam nieco innego, starego już Sabata na którym czas odcisnął ślad. Po lekturze całości wiem że Guy poszedł w nieco inną strone z portretowaniem swojego bohatera ale to nie zmienia faktu że wizja Łukasza jest po prostu niesamowita.

Mógłbym się tu rozpisywać o galeriach zdjęć, wspomnieniach, mini biografiach oraz publicystyce ale zostawiam to dla osób zainteresowanych lekturą.

Szczerze polecam, nie tylko #smithowymswirom

Co tu dużo pisać. Sto...

Jedna z moich najlepszych inwestycji. Historie Guya mozna kochać albo nienawidzić, ale na pewno nie da się przejść obok nich obojętnie.

Podróż sentymentalna, mam jeszcze stare, rozklekotane wydania Sabatów, niejednokrotnie je czytałem i bawiłem się za każdym razem dobrze. Czytając powyższą antologię ( noo połowę, bo skończyłem dopiero pierwszy tom) także ubaw był. Mam wrażenie, ze niektóre fragmenty inaczej niż zapamiętałem zostały przetłumaczone, jedne zręczniej, inne już jakoś mniej mi odpowiadały- ot zamiana lin wspinaczkowych w skakankę jakoś niezbyt przemówił i wersja stara lepsza jak dla mnie, no ale to niuansik. Fajnie, ze wyszła ta antologia. Jadę z tomem 2 zatem.

• Serie
  • Antologie