Nawiedzony

Wydawnictwo: Książnica
David Ash: Haunted
horror
kasira_

Profesor Dawid Ash zajmuje się zjawiskami nadprzyrodzonymi. Pewnego dnia otrzymuje dramatyczny list od starszej kobiety z prowincji, która twierdzi, że jest prześladowana przez duchy. Ash podchodzi do sprawy dość sceptycznie - w swojej karierze zdemaskował już niezliczoną ilość paranormalnych mistyfikacji. Naukowiec nie przypuszcza jednak, że w posiadłości Edbrook House wydarzy się coś, co zweryfikuje jego przekonania, co więcej, sprawi, aż Ash zacznie powątpiewać nawet w stan własnego umysłu.

"W domu nazywanym Edbrook panowała martwa cisza. Nie słychać było odgłosów kroków, ani w mrocznych korytarzach, ani zakurzonych pokojach. Jedynie robactwo toczyło spróchniałe meble, a na ścianach leniwie poruszały się pająki, uśpione późną porą roku."

Duchy nawiedzające stare domostwo i człowiek, który ma za zadanie udowodnić, że wcale żadnych duchów tam nie ma - tak w skrócie można ująć całą historię zawartą w tej książeczce. Dawid Ash, czyli nasz etatowy pogromca duchów, z powodów osobistych jest jednak nie do końca przekonany, że na mur beton żadnych zjaw na tym świecie nie ma. Uzbrojony w profesjonalny sprzęt i swoją odwagę będzie musiał stawić czoła temu, co go czeka w Edbrook, w końcu za to mu płacą.

Nie jest to, jak widać, żaden odkrywczy pomysł na fabułę. Mimo to fanom nawiedzonych starych domostw "Nawiedzony" pewnie się spodoba, bo i w tej kategorii niczego mu nie brakuje. Jako straszący horror wypada jednak bardzo mało przerażająco.

| 2014-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2014

Pierwszy raz ten horror przeczytałam będąc jeszcze w liceum. Byłam tym mocno przejęta, chyba nawet trochę się bałam. Teraz po prostu odświeżyłam sobie historię o nawiedzonym domu, nawiedzanym człowieku i parapsychologicznych doznaniach bohaterów książki. Już mnie to nie przestrasza, ale wywołało blady uśmiech sentymentalny.
Widziałam również film nakręcony na podstawie "Nawiedzonego"; film trochę w stylu retro, podobał mi się bardziej niż drukowana opowieść.
Książka nie jest zła, ale geniuszu też w niej nie widać. Takie popołudniowe czytadło.

Magnis | 2016-04-29

Bardzo dobra powieść ghost story z zaskakującym zakończeniem. Lubię takie książki, w których klimat jest tak mroczny, a próbkę czego się spodziewać mamy już na początku. Warto przeczytać.

Daria | 2017-05-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017

Naszym główny bohaterem jest Dawid Ash, który pracuje w specjalnym Instytucie, zajmującym się wszelkimi nietypowymi zjawiskami, uznanymi często przez zwykłych ludzi za nadprzyrodzone. Sam Dawid uchodzi za mistrza udowadniania, że to jedynie wymysły. Poznajemy go, gdy wyrusza na kolejne zlecenie do pani Webb do Edbrook.

W kwestiach technicznych – prawdę mówiąc, książka nie stoi językowo na zbyt wysokim poziomie. Dalej jest już znacznie lepiej, ale na początku powtórzenia mogą razić. Ciężko powiedzieć czy zawinił trochę tłumacz (szczególnie, że mój egzemplarz jest pierwszym wydaniem), czy faktycznie szału nie ma też w oryginale, ale całościowo książkę czyta się dość łatwo. Jednak są kolejne rzeczy, za które lecą minusy. Już w pierwszym rozdziale usłyszymy nie raz, że Dawid nie pamięta szczegółów swojego koszmaru (jakby raz nie wystarczył). Również Dawid, który stronę wcześniej twierdzi, że nawet lepiej, że nie może w pociągu napić się czegoś mocniejszego, bo nie wypada, żeby klient...

WielkiBuk | 2016-04-20
Przeczytana: kwiecień 2016

„Nawiedzony” hipnotyzuje czytelnika od pierwszych stron i pozwala mu dostrzegać tylko to, co sam pragnie mu ukazać. To powieść, która ukrywa tajemnice, która ma niejeden sekret i trzeba być czujnym, by niczego nie przegapić. Uważny czytelnik ma szansę rozwikłać zagadkę Edbrook już po kilku rozdziałach i jedynie upewniać się w swoim przypuszczeniu, jednak nawet w takim wypadku radość z lektury jest ogromna, a sama opowieść daje sporo satysfakcji.
To horror z krwi i kości, to rasowa historia o nawiedzonym domu, którą można bez wstydu porównać do „Nawiedzonego” Shirley Jackson, do „Dziwnego, wysokiego domu pośród mgieł” H.P. Lovecrafta, czy do „Kobiety w czerni” Susan Hill. To jedna z tych historii, które zostają z nami na długo i sprawiają, że lampki godzinami będą się jeszcze świecić przy naszych łóżkach po zapadnięciu zmroku.

Aksamitt | 2013-11-23

Krótka w treść, niczym opowiadanie, jednowątkowa opowieść o nawiedzonym domu, a więc klasyka. Skoro są duchy to wypełnia się klimat horroru. Nie mniej jednak ten znaczący dreszczyk pojawia się dopiero gdzieś tak mniej więcej w połowie opowieści.
Może nie żeby jakiś strasznie straszny, ale ma swój urok, trochę jak filmy z dawnych lat.

Roland | 2013-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Krótka powieść grozy autora, który uważany jest za brytyjskiego mistrza tego gatunku. Książka posiada swój potencjał, lecz moim zdaniem nie jest, aż tak „porażająca” jak by się wydawało. W powieści wyczuwalne są elementy suspensu, lecz czytelnik po jej przeczytaniu raczej będzie czuł swego rodzaju niedosyt. Jedynym widocznym i pozytywnym plusem jest oryginalne zakończenie.
Jak sam tytuł wskazuje powieść traktuje o nawiedzonym domu. Do rzekomo nawiedzonej posiadłości przybywa badacz zjawisk nadprzyrodzony, profesor David Ash. W swojej karierze zdemaskował już wiele paranormalnych mistyfikacji, więc również do tej sprawy podchodzi dosyć sceptycznie. I tutaj profesor Ash trafia na pierwsze problemy. Zaczynają się dziać rzeczy, które trudno wytłumaczyć. Sprawy przybierają nieoczekiwany wygląd. David będzie musiał zmierzyć się nie tylko z dziwną historią posiadłości, ale również z własnymi demonami przeszłości. Niektóre wydarzenia sprawią, że Ash zacznie powątpiewać nawet w stan...

"Nawiedzony" to niesamowity horror, który mimo prostoty i przewidywalności, sprawdza się idealnie w swoim gatunku. Dzięki wspaniałemu poleceniu Olgi z Wielkiego Buka miałam zaszczyt wejść w świat grozy i tajemnicy. Samo zakończenie nie sprawiało wrażenie zagmatwanego, bez problemu można było wszystko odgadnąć, ale niesamowity talent Herberta sprawił, iż nie mogłam oderwać się od lektury i pochłonęłam ją w jeden wieczór. Jednak największym zaskoczeniem książki okazali się bohaterowie, a szczególnie Ash, który w tak krótkim utworze został przedstawiony ze wszystkich, możliwych stron i dodatkowo przeszedł przemianę, co było dla mnie niezwykłą niespodzianką.
Polecam, gdyż jest to przepyszny horror, który na pewno Was nie zawiedzie!

książek: 2097

Fajna powieść, chociaż szkoda, że jednowątkowa i mało straszna ;)

Immortalon | 2014-02-07
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Nawiedzony to czternasta z kolei powieść angielskiego twórcy horrorów Jamesa Herberta, wydana w 1988 roku. Już sam tytuł może wskazywać z czym będziemy mieli do czynienia - nawiedzona posiadłość i cała masa tajemnic skrywanych przez mieszkającą tam rodzinę.
Na samym początku należałoby napisać jeden niepodważalny fakt – temat „nawiedzonych” budynków jest bez wątpienia najbardziej wyeksploatowanym spośród wszystkich w historii literackiego horroru. Nie wampiry, nie wilkołaki, nie mutanty a właśnie duchy pałętające się bez końca pośród starych murów wiekowych domostw są absolutnym numero uno jeżeli chodzi o inspirację i temat przewodni w powieściach grozy. Nie oznacza to bynajmniej tego, iż w dalszym ciągu nie można napisać dobrej książki, której motywem przewodnim będzie budynek „zamieszkały” przez istoty z innego wymiaru.
Lata 80. ubiegłego stulecia przeżywały prawdziwe zatrzęsienie horroru wszelkiej maści występującego zarówno pod postacią książek jak i filmu. Weteran brytyjskiej...