Nawiedzony

Wydawnictwo: Książnica
David Ash: Haunted
horror
kasira_

Profesor Dawid Ash zajmuje się zjawiskami nadprzyrodzonymi. Pewnego dnia otrzymuje dramatyczny list od starszej kobiety z prowincji, która twierdzi, że jest prześladowana przez duchy. Ash podchodzi do sprawy dość sceptycznie - w swojej karierze zdemaskował już niezliczoną ilość paranormalnych mistyfikacji. Naukowiec nie przypuszcza jednak, że w posiadłości Edbrook House wydarzy się coś, co zweryfikuje jego przekonania, co więcej, sprawi, aż Ash zacznie powątpiewać nawet w stan własnego umysłu.

"W domu nazywanym Edbrook panowała martwa cisza. Nie słychać było odgłosów kroków, ani w mrocznych korytarzach, ani zakurzonych pokojach. Jedynie robactwo toczyło spróchniałe meble, a na ścianach leniwie poruszały się pająki, uśpione późną porą roku."

Duchy nawiedzające stare domostwo i człowiek, który ma za zadanie udowodnić, że wcale żadnych duchów tam nie ma - tak w skrócie można ująć całą historię zawartą w tej książeczce. Dawid Ash, czyli nasz etatowy pogromca duchów, z powodów osobistych jest jednak nie do końca przekonany, że na mur beton żadnych zjaw na tym świecie nie ma. Uzbrojony w profesjonalny sprzęt i swoją odwagę będzie musiał stawić czoła temu, co go czeka w Edbrook, w końcu za to mu płacą.

Nie jest to, jak widać, żaden odkrywczy pomysł na fabułę. Mimo to fanom nawiedzonych starych domostw "Nawiedzony" pewnie się spodoba, bo i w tej kategorii niczego mu nie brakuje. Jako straszący horror wypada jednak bardzo mało przerażająco.

| 2014-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2014

Pierwszy raz ten horror przeczytałam będąc jeszcze w liceum. Byłam tym mocno przejęta, chyba nawet trochę się bałam. Teraz po prostu odświeżyłam sobie historię o nawiedzonym domu, nawiedzanym człowieku i parapsychologicznych doznaniach bohaterów książki. Już mnie to nie przestrasza, ale wywołało blady uśmiech sentymentalny.
Widziałam również film nakręcony na podstawie "Nawiedzonego"; film trochę w stylu retro, podobał mi się bardziej niż drukowana opowieść.
Książka nie jest zła, ale geniuszu też w niej nie widać. Takie popołudniowe czytadło.

Magnis | 2016-04-29

Bardzo dobra powieść ghost story z zaskakującym zakończeniem. Lubię takie książki, w których klimat jest tak mroczny, a próbkę czego się spodziewać mamy już na początku. Warto przeczytać.

WielkiBuk | 2016-04-20
Przeczytana: kwiecień 2016

„Nawiedzony” hipnotyzuje czytelnika od pierwszych stron i pozwala mu dostrzegać tylko to, co sam pragnie mu ukazać. To powieść, która ukrywa tajemnice, która ma niejeden sekret i trzeba być czujnym, by niczego nie przegapić. Uważny czytelnik ma szansę rozwikłać zagadkę Edbrook już po kilku rozdziałach i jedynie upewniać się w swoim przypuszczeniu, jednak nawet w takim wypadku radość z lektury jest ogromna, a sama opowieść daje sporo satysfakcji.
To horror z krwi i kości, to rasowa historia o nawiedzonym domu, którą można bez wstydu porównać do „Nawiedzonego” Shirley Jackson, do „Dziwnego, wysokiego domu pośród mgieł” H.P. Lovecrafta, czy do „Kobiety w czerni” Susan Hill. To jedna z tych historii, które zostają z nami na długo i sprawiają, że lampki godzinami będą się jeszcze świecić przy naszych łóżkach po zapadnięciu zmroku.

Aksamitt | 2013-11-23

Krótka w treść, niczym opowiadanie, jednowątkowa opowieść o nawiedzonym domu, a więc klasyka. Skoro są duchy to wypełnia się klimat horroru. Nie mniej jednak ten znaczący dreszczyk pojawia się dopiero gdzieś tak mniej więcej w połowie opowieści.
Może nie żeby jakiś strasznie straszny, ale ma swój urok, trochę jak filmy z dawnych lat.

Immortalon | 2014-02-07
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Nawiedzony to czternasta z kolei powieść angielskiego twórcy horrorów Jamesa Herberta, wydana w 1988 roku. Już sam tytuł może wskazywać z czym będziemy mieli do czynienia - nawiedzona posiadłość i cała masa tajemnic skrywanych przez mieszkającą tam rodzinę.
Na samym początku należałoby napisać jeden niepodważalny fakt – temat „nawiedzonych” budynków jest bez wątpienia najbardziej wyeksploatowanym spośród wszystkich w historii literackiego horroru. Nie wampiry, nie wilkołaki, nie mutanty a właśnie duchy pałętające się bez końca pośród starych murów wiekowych domostw są absolutnym numero uno jeżeli chodzi o inspirację i temat przewodni w powieściach grozy. Nie oznacza to bynajmniej tego, iż w dalszym ciągu nie można napisać dobrej książki, której motywem przewodnim będzie budynek „zamieszkały” przez istoty z innego wymiaru.
Lata 80. ubiegłego stulecia przeżywały prawdziwe zatrzęsienie horroru wszelkiej maści występującego zarówno pod postacią książek jak i filmu. Weteran brytyjskiej...

książek: 1984

Fajna powieść, chociaż szkoda, że jednowątkowa i mało straszna ;)

Roland | 2013-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Krótka powieść grozy autora, który uważany jest za brytyjskiego mistrza tego gatunku. Książka posiada swój potencjał, lecz moim zdaniem nie jest, aż tak „porażająca” jak by się wydawało. W powieści wyczuwalne są elementy suspensu, lecz czytelnik po jej przeczytaniu raczej będzie czuł swego rodzaju niedosyt. Jedynym widocznym i pozytywnym plusem jest oryginalne zakończenie.
Jak sam tytuł wskazuje powieść traktuje o nawiedzonym domu. Do rzekomo nawiedzonej posiadłości przybywa badacz zjawisk nadprzyrodzony, profesor David Ash. W swojej karierze zdemaskował już wiele paranormalnych mistyfikacji, więc również do tej sprawy podchodzi dosyć sceptycznie. I tutaj profesor Ash trafia na pierwsze problemy. Zaczynają się dziać rzeczy, które trudno wytłumaczyć. Sprawy przybierają nieoczekiwany wygląd. David będzie musiał zmierzyć się nie tylko z dziwną historią posiadłości, ale również z własnymi demonami przeszłości. Niektóre wydarzenia sprawią, że Ash zacznie powątpiewać nawet w stan...

"Nawiedzony" to niesamowity horror, który mimo prostoty i przewidywalności, sprawdza się idealnie w swoim gatunku. Dzięki wspaniałemu poleceniu Olgi z Wielkiego Buka miałam zaszczyt wejść w świat grozy i tajemnicy. Samo zakończenie nie sprawiało wrażenie zagmatwanego, bez problemu można było wszystko odgadnąć, ale niesamowity talent Herberta sprawił, iż nie mogłam oderwać się od lektury i pochłonęłam ją w jeden wieczór. Jednak największym zaskoczeniem książki okazali się bohaterowie, a szczególnie Ash, który w tak krótkim utworze został przedstawiony ze wszystkich, możliwych stron i dodatkowo przeszedł przemianę, co było dla mnie niezwykłą niespodzianką.
Polecam, gdyż jest to przepyszny horror, który na pewno Was nie zawiedzie!

Piotr | 2011-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2011

Tematyka nawiedzonych domów i duchów interesuje mnie już od dzieciństwa, zapoczątkowały ją filmy, a książka ta posiada właśnie pewien urok kina lat 80-tych. Nie przeraża, ale chwilami potrafi wywołać uczucie niepokoju (warunek: czytać w nocy). Kilka wątków wydaje się być wstawionych na siłę, trudno też wsiąknąć w lekturę, ale po skończeniu książka pozostawia nie najgorsze wrażenie. Można sięgnąć.