Trzęsawisko

The Sucking Pit
czarna magia, bagna, cyganie
horror
megiddovl

„Serce waliło jak młot. Za wszelką cenę musi dostać się na górę. Mała, czarna książeczka powie mu co zrobić. Wszystko co ktokolwiek chciał wiedzieć, było w niej zawarte. Krok po kroku, powoli wchodził po schodach. Boże, co za ból! Kręciło mu się w głowie. Wzrok miał zmącony. Oślepł. Rozsądek odmówił mu posłuszeństwa na samą myśl o tym. Po wszystkim, co zrobił, przez co przeszedł, taki miał być...

Krok po kroku, powoli wchodził po schodach. Boże, co za ból! Kręciło mu się w głowie. Wzrok miał zmącony. Oślepł. Rozsądek odmówił mu posłuszeństwa na samą myśl o tym. Po wszystkim, co zrobił, przez co przeszedł, taki miał być koniec?
Potem ogarnęła go ciemność, kompletna pustka…”

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Magnis | 2016-05-01
Na półkach: Horror, Posiadam, Przeczytane

Prosta historia o ssącym dole i legendzie związanym z nim. Książka krótka, pełna makabry i jeszcze więcej scen erotycznych. Bohaterowie zachowują się nielogicznie, a co za tym idzie nieraz można mieć niezły ubaw podczas czytania. Co do postaci są one papierowe i zazwyczaj wprowadzani, aby zaraz stać się kolejnymi ofiarami. Książkę czyta się błyskawicznie i nie przeszkadza nieskomplikowana historia, ale trzeba lubić powieści klasy D lub takie tanie pulpowe horrory. Inaczej można się zawieść.

Pablos | 2013-05-02
Przeczytana: 01 maja 2013

Zupełnym przypadkiem w ręce wpadła mi skromna, nieduża książeczka z potworem na okładce. Patrząc na jej objętość stwierdziłem, że chyba poświęcę te dwie godzinki na lekturę, wszak trwa długi weekend, czyli bonusowy czas na czytanie podarowany nam wszystkim przez Państwo Polskie :-)

Mówię Wam: takiej chały nie miałem w ręce od lat! To jest tak słabe, że aż dobre. “Trzęsawisko” oferuje kompletnie przewidywalną fabułe, a akcja prowadzona jest tak, jakby autor brał jakieś grafomańskie krople, po których zażyciu siadał i dopisywał hurtem kilkaset znaków bez żadnego planu, przygotowania, przemyślenia sprawy. Od postaci do postaci, od trupa do trupa, od stosunku seksualnego do kolejnego.

Rzecz dotyczy znajdującego się w jednym z lasów na terenie Anglii bagna. Cyganie uwielbiający pomieszkiwać w tymże lesie, dzięki znajomości z leśnikiem, nazywają trzęsawisko Ssącym Dołem. Nazwa już zapowiada klasę książki: C, może nawet D. Leśnik Tom Lawson ma co nieco na sumieniu, chociażby zgon żony i...

mrzokonimow | 2014-04-04
Przeczytana: 27 marca 2014

Mistrz horroru w szczytowej formie :) Bohaterowie zachowują się idiotycznie, prawa logiki tracą jakiekolwiek znaczenie, a cała groza powieści zawiera się w kilku zdaniach opisujących jatkę...
Idealne czytadło, jeśli ktoś akurat czeka w kolejce do dentysty. Leczenie kanałowe nagle okazuje się całkiem znośne :)

ZadokAllen | 2013-12-24

Zabawna książka. Fabuła prosta jak drut. Podczas lektury miałem niezły ubaw z zachowań głównych bohaterów. Są tak nielogiczne i mało prawdopodobne, że momentami łapałem się za głowę.
Mamy trochę krwistych scen ale znacznie więcej scen erotycznych. Czyli to co najważniejsze w tego typu powieściach.

Dżejkob | 2012-03-02
Przeczytana: 20 lutego 2012

"Trzęsawisko" książka w której dobra jest hmmm okładka? Guy'a N. Smitha mimo wszystko pokochałem w pewien sposób. Chyba za odwagę, oraz dar do tworzenia bezsensownych sytuacji. W tej książeczce jest ich trochę, na przykład:
Bohaterka przyjeżdża do leśnej chatki, by odwiedzić wuja, jednak zastaje go martwego... Czego oczekujemy po takiej sytuacji? Szoku bohaterki? Tego, że niezwłocznie zawiadomi ona władze, że będzie przeżywać śmierć członka rodziny którego pokochała? Ależ skąd! Bohaterka spędzi noc w chatce, w towarzystwie trupa, przeszukując stare graty jej wuja, a policje zawiadomi jutro. Śmierć jedynego członka jej rodziny ( tak wywnioskowałem ) przyjmuje nawet nie ze stoickim spokojem, tylko z obojętnością, chłodem. Później oczywiście następuje w niej przemiana na gorsze i tak dalej i tak dalej...

Dlaczego nie dałem 1? Cóż, między innymi dlatego, bo na książkę wydałem niespełna 5 złotych w antykwariacie, na taką cenę mogę się zgodzić. Poza tym czytałem już rzeczy gorsze i...

Pinokio1983 | 2014-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Nie do końca to horror, dodatkowo niespecjalnie krwawy i jeszcze ze słabym zakończeniem. Na szczęście kilka absurdów fabularnych potrafi ubawić, jak dobra komedia a szybkie tempo akcji sprawia, że od razu chce się przeczytać kontynuację. Po raz kolejny Smith nie zawodzi!

isil | 2013-11-16

Duża dawka humoru, wynikająca z najniższej klasy horroru:)Przewidywalne, banalne i na szczęście na tyle krótkie, żeby przeczytać w godzinkę;)

Rogi | 2015-12-27
Przeczytana: 2015 rok

Potwierdza się teza, że im mniej gwiazdek wystawiam książkom Guya, tym więcej przyjemności czerpię z lektury. "Trzęsawisko" (z którym zapoznałem się w wersji oryginalnej pod przecudownym tytułem "The Sucking Pit", czyli innymi słowy "Ssący dół") to dzieło tak niekompetentne i durne, że dosłownie co parę stron budziło we mnie radosny rechot. Złowrogi przywódca Cyganów, tajemniczy eliksir, szalony czworokąt miłosny, intrygi, nagła przemoc i duże ilości seksu - ta książka ma wszystko, o czym marzy prześmiewca z zacięciem do skrajnego kiczu. Nade wszystko docenić należy styl Smitha, który bawi tym bardziej, im usilniej autor stara się wprowadzić element dramatyczny. "Trzęsawisko" to jazda bez trzymanki i być może najzabawniejsza powieść Smitha obok jego fenomenalnie nietrafionego cyklu "Sabat".

kipog | 2011-06-25
Przeczytana: 24 czerwca 2011

Cos dla fanów kina B. Oczywiscie, że ksiazeczka jest slaba, ale tak bardzo ze mozna sie posmiac! Np kiedy czytamy o wywarze z krwi jeża i ryjówki zagotowanym i pitym nagolasa trudno sie nie usmiechnąć.

Można podsumować miejscami tak kiepskie, że aż "dobre".

SavageVoice | 2011-11-01
Przeczytana: 13 czerwca 2011

No nie jest to arcydzieło. Jest to książka do szybkiego bezmyślnego przeczytania w podróży lub poczekalni w przychodni. Nie czyta się jej źle, bo napisana jest przystępnie a akcja trwa krótko, ale przeznaczona jest raczej tylko dla wielbicieli gatunku. Na pewno nie powinien sięgać po nią nikt kto chciałby spróbować smaczku horroru, nie czytając tego gatunku wcześniej. Książka opowiada historię cyganów a właściwie ich sakralnego miejsca, które jest przyczyną tajemniczych i krwawych zdarzeń w miasteczku. W książce nie brakuje brutalności i taniego erotyzmu. Historia daje łatwo się przewidzieć a po fabule nie należy oczekiwać niespodziewanych zwrotów akcji i zaskakujących momentów. Tylko dla fanów horroru, którzy chcą na szybko coś przeczytać.