Dom bez powrotu

Okładka książki Dom bez powrotu Arthur Conan Doyle, Neil Gaiman, Peter Haining, Russell Hoban, Pete Johnson, Dean Koontz, Anne McCaffrey, Philip Pullman, R.L. Stine, Bram Stoker
Okładka książki Dom bez powrotu
Arthur Conan DoyleNeil Gaiman Wydawnictwo: Amber horror
horror
Scary!
Amber
2004-01-01
2004-01-01
Cezary Frąc
opowiadania horror makabra duchy groza krew

Okładka książki Wielka księga horroru, t.1 Peter William Atkins, Michael Bishop, Ramsey Campbell, Mark Chadbourn, Christopher Folwer, John Gordon, Elizabeth Hand, Stephen Jones, Joseph E. Lake, Joel Lane, Mark Morris, Nicholas Royle, Lynda E. Rucker, Mark Samuels, Al Sarrantonio, David J. Schow, Gene Wolfe
Wielka księga ... Peter William Atkin...
Okładka książki Pokój do wynajęcia Sebastian Imielski, Kazimierz Kyrcz jr, Łukasz Orbitowski, Paweł Paliński, Łukasz Radecki, Aleksandra Zielińska
Pokój do wynaj... Sebastian Imielski,...
Okładka książki 11 cięć Mort Castle, Robert Cichowlas, John Everson, Jakub Małecki, Graham Masterton, Scott Nicholson, Łukasz Orbitowski, Paweł Paliński, Jacek M. Rostocki, Guy N. Smith, F. Paul Wilson
11 cięć Mort Castle, Robert...
Okładka książki Tygrys tu, tygrys tam... Joan Aiken, Isaac Asimov, Ambrose Bierce, Robert Bloch, Ray Bradbury, Ramsey Campbell, Roald Dahl, Stephen King, Richard Matheson, William F. Nolan, R.L. Stine
Tygrys tu, tyg... Joan Aiken, Isaac A...

Nawet nie ma co komentować, groch z kapustą - nie tylko stylistycznie, ale i tematycznie. Biorąc pod uwagę, że za dobór odpowiada jedna osoba, podejrzewam, że kierowała się ona jednak przede wszystkim kosztami, a nie wspólnymi motywami.

Czytałam tę książkę wiele lat temu i zapamiętałam opowiadanie "Kocięta". Jest wstrząsające, zwłaszcza dla ludzi którzy kochają zwierzęta.
Jest to też najbardziej poważne opowiadanie w całym zbiorze.
Na uwagę zasługują jeszcze opowiadania "Czarna sukienka" i "Pejzaż z chmurami", choć bez szału.
Reszta niestety zazwyczaj dość infantylna, dla dzieci i młodzieży, niczym Gęsia skórka. Słowem: niekoniecznie

Jest to też najbardziej poważne opowiadanie w całym zbiorze.

Spodziewałem się solidnej antologii horroru w opowiadaniach znanych pisarzy. Jednak te krótkie historie zebrane tutaj mają niewielką dawkę straszenia w sobie i raczej nie przerażą czy wprawią w zachwyt dorosłych, starych wyjadaczy literackiego horroru, a i nie jestem przekonany czy młodych czytelników. Owszem, z dwa, trzy opowiadania bardziej wbijają się w pamięć, jak np. "Wampir z Sussex" ale nie ze względu na grozę, a raczej styl i bohaterów.

Ciężko obiektywnie oceniać książkę, która jest przecież antologią. Każde opowiadanie to dzieło innego autora, tak więc aby ocena była rzetelna powinno się omówić każde z nich z osobna.

Ja wystawiam niska ocenę, ponieważ nigdy nie byłam fanem literatury grozy i jak się okazało, wraz z wiekiem i ilością poznanych lektur nic w tej kwestii się nie zmieniło.

Byłabym jednak niesprawiedliwa gdybym nie zwróciła uwagi, że jedno z opowiadań wyróżnia się na tle pozostałych. Mowa tu o "Kociętach" Koontza, którego lektura przyprawiła mnie o lekki dreszczyk emocji...
i nie pozostaje teraz nic innego jak sprawdzić, czy aby na pewno nie był to przypadek ;-),czyli sięgnąć po inną książkę Koontza.

Byłabym jednak...

Jeśli miałabym ocenić książkę jednym słowem, użyłabym słowa: beznadzieja. Sięgając po lekturę na półkę zatytułowną "horrory", myślałam że będzie pełna grozy, a tymczasem okazało się iż są to opowiadania pozbawione jakiegokolwiek dreszczyku. Zero napięcia. Niektóre z nich np. "Szalona siódemka" nadają się raczej na bajkę dla dzieci. Przez jakiś czas zwlekałam z czytaniem tejże lektury. Gdy się w końcu za nią zabrałam to kilka razy omal nie zasnęłam ... Nudy ...

Książkę polecam jedynie osobom mającym problemy zaśnięciem. Znuża niemal od razu.

Historyjki z małym dreszczykiem.
Czytane z przymrużeniem oka.

Historyjki z małym dreszczykiem.
Czytane z przymrużeniem oka.

Słaba

Słaba

Najbardziej zaskoczyło mnie w tej książce to, iż miała zawierać opowieści z dreszczykiem, a takową znalazłam tam tylko JEDNĄ... Spodziewałam się czegoś innego. "Kocięta" to zdecydowanie moje ulubione opowiadanie z tej książki, bo zawiera to "coś", co powinno zawierać straszne opowiadanie. "Czarna sukienka", choć jest ciekawa, to nie powinna znaleźć się w TAKIEJ książce. W ogóle wszystkie opowiadania z niej (z wyjątkiem wyżej wspomnianych "Kociąt") nie powinny się tu znaleźć. Jak dla mnie książka ta jest tylko przeciętna:(

Cztałam parę lat temu, ale do dzisiaj pamiętam co niektóre opowiadania. Polecam ;)

Ta książka jest dla osób, które lubią się bać.

Ta książka jest dla osób, które lubią się bać.

• Horror
  • Groza
  • Neil Gaiman
  • 2010
  • >2015<

Dodaj cytat z książki Dom bez powrotu