Opowieści o makabrze i koszmarze

Tłumaczenie: Ryszarda Grzybowska
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Bloodcurdling tales of horror and the macabre
horror

Oto książka, którą prawdziwi fani powieści grozy muszą mieć! Szesnaście najbardziej przerażających opowiadań, m.in.: Zew Cthulhu Pierwsza opowieść z osławionej mitologii Cthulhu tajemnicza istota spłodzona wśród gwiazd zagraża całej ludzkości. Koszmar w Dunwich Pragnienie dopełnienia

Magnis | 2016-05-26
Na półkach: Przeczytane, Klasyka grozy
Przeczytana: 03 maja 2016

W zbiorze znajduje się szesnaście opowiadań grozy w tym kilka znane ze zbioru Zew Cthulhu, który niedawno czytałem. Każde z nich czyta się znakomicie i są pełne mrocznego klimatu oraz makabry. Muszę przyznać, że ten zbiór czytałem już kiedyś i mi się bardzo podobał. Po przeczytaniu po raz kolejny mogę stwierdzić, ze warto się zaznajomić z nim.

Szczury w murach - posiadłość odziedziczona przez potomka dawniejszego właściciela skrywa mroczną tajemnicę. Pomału sami ją odkrywamy w trakcie opowiadania bohatera. Dość makabryczna historia z ciekawym zakończeniem.
Piekielna ilustracja - nasz bohater przybywa do dość opuszczonej wioski skrywającej wiele sekretów. Ta krótka opowieść zrobiła na mnie jak najbardziej świetne wrażenie. Klimat gęstnieje z każdą chwilą, trzyma w napięciu i robi się coraz bardziej przerażająco, a samo zakończenie fantastyczne. Ten utwór został jedną z moich ulubionych historii napisanych przez Lovecrafta.
Przybysz - bohater mieszka w wieży, ale kiedy wychodzi ......

OkiemMK | 2013-12-16

To bardzo dobra książka, tylko jej tłumaczenie jest nie oddaje w pełni talentu autora. Wiele z opowiadań zawartych w tej książce zawiera zbiór Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści.
Kocham tego autora i jestem jego fanką od lat. Uważam go za niekwestionowanego mistrza grozy klasycznej. Jestem niezwykle szczęśliwa, że jego opowiadania zostały wydane z takim rozmachem i w niezwykle udanym tłumaczeniu - oddającym w pełni kunszt jego pióra, które albo się kocha albo nienawidzi. W swojej kolekcji posiadam zbiór jego opowieści pod tytułem Opowieści o makabrze i koszmarze. Jest to dobra książka - wiele opowiadań się powiela, ale jej przekład momentami powoduje, że nie do końca jesteśmy w stanie dostrzec urok i pewne smaczki zawarte w jego twórczości. Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści zajęła mi odrobinę czasu przede wszystkim, ze względu na swoje 792 strony, ale także na fakt, iż porównywałam (z czystej ciekawości) przekłady opowiadań zawartych w obu książkach. To...

Aleksandra | 2012-01-08
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Horror, 2011
Przeczytana: 18 lipca 2011

Przez kilka ostatnich lat postać Lovecrafta nieustannie pojawiała się w czytanych przeze mnie książkach, opisach i recenzjach, aż w końcu stała się pewnego rodzaju legendą. Do zakupu niniejszego zbioru opowiadań nie miałam jednak pojęcia, kim on był i jakie przerażające utwory napisał.

Książkę rozpoczyna bardzo ciekawy wstęp autorstwa Roberta Blocha, z którym Lovecraft utrzymywał kontakt drogą korespondencyjną. Zbiór zawiera szesnaście opowiadań, z czego większość dotyczy wymyślonej przez niego mitologii Cthulhu. Resztę stanowią typowe utwory gotyckie.

Dużym plusem a jednocześnie w moim odczuciu najmniej udanym elementem twórczości Lovecrafta jest właśnie mitologia Cthulhu. Tytułowe stworzenie jest Wielkim Przedwiecznym, potworem o głowie ośmiornicy pełnej macek, ogromnych pazurach i smoczych skrzydłach na plecach, które leży uśpione na dnie Pacyfiku w legendarnym mieście R'lyeh. Gdy gwiazdy ustawią się w odpowiednim porządku, Cthulhu odzyska władzę nad światem. Nie brzmi to...

klotyldziec | 2011-01-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 stycznia 2011

Jakoś mam problem z ocenianiem zbiorów opowiadań, a najgorzej jest, jeśli jedne zasługują na 3 gwiazdki, a innym postawiłabym nawet 200 gwiazdek na 5 możliwych.
Tak było tutaj. Pierwsze opowieści jakoś mnie nie zachwyciły (może "Szczury w murach" odrobinę), ale za "Zew Cthulhu" jestem to w stanie tej cegiełce wybaczyć.
Styl pisania Lovecrafta jest zupełnie inny niż pisarzy, których zwykłam wielbić do tej pory. Dialogi ograniczone do minimum, pełno opisów. Poza tym skupia się tylko i wyłącznie na wątkach fantastycznych, nie zagłębia się zbytnio w życie prywatne bohaterów.
A Cthulhu? Jaką trzeba mieć wyobraźnię, by stworzyć tak niepowtarzalne i przerażające istoty! Nic ostatnio mnie tak nie wystraszyło, a teraz zaczynam mieć obsesję na ich punkcie (patrz: mój obecny avatar). Gigantyczne, posiadające jeszcze bardziej gigantyczną wiedzę, podróżujące po kosmosie... - jak tu się ich nie bać, nie zapamiętać ich na długi czas?
Wszyscy fanatycy Lovecrafta podziwiają go głównie za "cykl...

jeździecZgłową | 2018-09-30
Przeczytana: 30 września 2018

Szczęść Boże.
Znacie to miejsca, gdzie psy dupą szczekają, ludzie są jacyś dziwni, a cień podejrzanie długi? Lovecraft te miejsca stworzył.
Czytałem tą książkę dawno temu. Od tamtej pory drzewo, które posadziłem urosło, domek na drzewie się rozpadł a syn... no cóż syna dalej nie mam (Amen). Zbiory opowiadań można podzielić z grubsza na dwa typy. Pierwszy
to ten typ, gdy poszczególne opowiadania układają się w jedną całość. Coś jak treny Kochanowskiego. Niby można interpretować oddzielnie ale czuć jedność. Drugi typ do opwiadania nie powiązane ze sobą (może oprócz świata w którym się dzieją i postaci) oddzielne perełki stanowiące swoje własne ramy. Opowiadania MISTRZA z PROVIDENCE należą do tych drugich. I choć sam Lovecraft nie był pierwszy w pisaniu grozy, stał się jedną z ikon tego gatunku.

Czytałem te opowiadania w górskiej chałupie u podnóża góry. Daleko pod samym lasem. I wtedy coś mnie naszło. Nam w XXI wieku mogą się te opowiadania wydawać durne i monotone. Zwłaszcza jak...

JoannaN | 2018-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2018

Autor został mi polecony przez mojego mężczyznę. Na początku podchodziłam do tej książki, jak pies do jeża. Refleksje? Przede wszystkim wielki szacun dla autora za wyobraźnię i budowanie napięcia. Opowiadania się czyta, jakby były napisane mimochodem, ot tak. Genialne!

inga_dorota | 2013-04-03

*Coś na progu
*Widmo nad Inn­smo­uth
*Sny w domu wiedźmy
*Cień spoza czasu.
Autorowi nie wolno odmówić wyobraźni i pomysłowości, ale zupełnie nie moje klimaty. Dla mnie te opowieści są po prostu kuriozalne, a im dalej tym dziwaczniej. Polecam W grobowcu i Szczury w murach, bardziej w "starym stylu".

Michał Głowacz | 2017-09-18
Na półkach: Horror, Posiadam, Przeczytane

O mój Azathocie, cóż to za zbiór! 16 utworów i w zasadzie każdy z nich to hicior. W tym tomie jest wszystko co najlepsze z Lovecrafta. Najważniejsze utwory związane z Wielkimi Przedwiecznymi i kręgiem mitów Wielkiego Cthulhu plus kilka "bonusów", jak na przykład "Srebrny klucz" - jedno z opowiadań z lovecraftowskiej krainy snu.

Wydaje mi się, że to odpowiednie miejsce, żeby powiedzieć sobie, że H.P. Lovecraft to jeden z najbardziej wpływowych pisarzy dla współczesnej popkultury. Cthulhu i inni Wielcy Przedwieczni to coś o czym słyszał niemal każdy. Mitologia stworzona przez Lovecrafta jest obecna, w mniejszym lub większym stopniu, w dziesiątkach utworów grozy napisanych przez innych twórców, ale też w różnego rodzaju parodiach i humoreskach. Ba, Wielcy Przedwieczni przekroczyli granicę literatury i są obecni również w filmach, grach, sztukach plastycznych, czy nawet w akcjach społecznych! Warto również wspomnieć, że "Necronomicon", nierozerwalnie z mitologią Cthulhu związany, to...

Ewa | 2013-03-27
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka mbp
Przeczytana: 27 marca 2013

Zbiór opowiadań prekursora amerykańskiego fantastyki naukowej i powieści gotyckiej, z którego pomysłów czerpali i do dziś czerpią wiodący pisarze powieści grozy m. in. Stephen King.
Autor niezwykle dziś subtelnym i wyrafinowanym językiem przedstawia mrożące krew w żyłach opowiadania. Nie ma w nich miejsca na tanią sensację - lejące się hektolitry krwi i przewidywalnych bohaterów, tudzież bohaterki seksbomby. Postaci są raczej zagubione w otaczającym ich koszmarze i ogromie nieznanego – obcej kultury, wiary czy formy życia. W każdym z opowiadań autor znajduje czas i miejsce na budowanie tła akcji i niezwykle sugestywne opisy architektury. W opisywanych przypadkach można doszukać się odbicia osobowości i poglądów samego Lovecrafta adekwatnych do czasów mu współczesnych – problemy obcych czyli fali imigrantów zalewających Amerykę końca XIX w., czy ogromnego postępu nauki, który niektórych przerażał.
Zaskakuje jak bogatym językiem można przedstawić przerażające historie jednocześnie...

niemampomysłunanick | 2016-04-07

Zawsze broniłem się przed zbiorami opowiadań, po prostu nie przepadam. Tutaj jednak przemogłem się i sięgnąłem po nią w bibliotece.

Książka dobra, nawet bardzo dobra, opowiadania w niej zebrane mają swój klimat. Największe wrażenie wywarło na mnie jedno z opowiadań "Muzyka Ericha Zanna", po nim zacząłem intensywnie rozważać nad różnymi kwestiami.

Niemniej jednak im dalej brnąłem przez książkę, tym bardziej ona traciła na swojej ciekawości. Stała się ona potem dosyć toporna. Ale polecam z całego mojego czytelniczego serca, bo niektóre opowieści na prawdę zmuszają do refleksji.