Sztuka prostoty

Czarna Owca
2008-11-01
2008-01-01
Joanna Sobotnik
Japonia prostota zen poradnik kobieta

Bałagan. Mam wrażenie bałaganu. Pomimo tego, że książka podzielona na części, nie wiedziałam o czym czytam.

Zgadzam się z większością twierdzeń i zasad autorki. Jednak wolałabym, żeby były podane w inny sposób.

Dominique Loreau momentami sprawia wrażenie okropnej snobki! Ale równocześnie muszę przyznać, że sporo jej rad jest trafionych, chociaż współcześnie mogą wydać się przestarzałe, dla niektórych zapewne też krzywdzące. Cóż, prawda czasami boli, trzeba to znieść.

Sama książka mnie wciągnęła. Nie wyrzucę wszystkiego z domu, aczkolwiek Loreau natchnęła mnie do kilku zmian, zwłaszcza w swojej osobowości. Warto pracować nad wadami! Choć bywa trudno.

Spodziewałam się czegoś innego. Niby sztuka prostoty a autorka poleca wymianę czegoś tam na skrzynkę Moeta, kupno torebki od królowej Elżbiety (za 10000zl!), było tam jeszcze kilka bzdur. Kogo na to stać. Nie wiem. Dla mnie prostota to również skromność. Moje przykłady ze skromnością nie mają nic wspólnego. Jedyny plus ksiazki, to ze lekko się czyta.

Takie tam pierdoły. Dosyć bezbarwne przemyślenia i powtórzenia tego, co już dziesiątki razy słyszałem. Dodam, że prywatnie jestem minimalistą i cenię proste życie.

Czytałam sporo negatywnych opinie o tej pozycji, ale ja ją oceniam bardzo dobrze. Jak dla mnie jest to książka w której trzeba czytać między wierszami i wyciągać z niej informacje, które tobie przydadzą się w życiu. Mi dużo ułożyła w głowie.

Momentami bardzo narzucająca i irytująca

Momentami bardzo narzucająca i irytująca

Można w niej znaleźć sporo uwalniających myśli, kilka dobrych rad wprowadzić do życia, za dużo jednak truizmów i gotowych szczegółowych rozwiązań

W książce znalazłam wiele cennych uwag odnośnie minimalistycznego stylu życia.Sporo rzeczy wartych przeniesienia do własnego życia.Natomiast konkretne listy produktów,które powinniśmy posiadać...Cóż,może niech każdy zadecyduje sam inspirując się poradami z książki :) Nie lubię narzucania konkretów.Na szczęście w większości książka jest uniwersalna.We współczesnym,konsumpcyjnym świecie, jak najbardziej pożądana.

Nie wiem, dlaczego ta książka jest tak znana, a Pani Loreau uważana za jedną z wielkich minimalistek.... Doprawdy nie wiem! Książka okropna - styl chaotyczny, nie do przebrnięcia - nie wytrwałam do końca! Bzdura za bzdurą. Porady "od czapy". Jak dla mnie z tej książki wyłania się postać samotnej, rozpuszczonej kobiety. Drogie torebki (halo prostota!), obsesja na punkcie skóry, itp. - może to takie przełożenie marzeń tej Pani na rzeczywistość... Rodzina, mąż, dzieci - czy pada na ten temat chociaż jedno słowo? Miałam wielkie oczekiwania, a dostałam wielkie rozczarowanie. Bywa. Takiego ciągu bzdurnych porad dawno nie czytałam - rzuciłam w kąt, bo szkoda mojego czasu :)

Moja ulubiona książka! Czytałam ją już kilka razy, co rzadko mi się zdarza.
Autorka zachęca do minimalizmu, posiadania mniej, czasami luksusu, który tutaj polega np. na posiadaniu jednej, drogiej torebki przez całe życie a nie wymienianiu co roku torebek z sieciówek... Wydanie kilku tysięcy na torebkę, którą będzie się miało przez całe życie to, wbrew pozorom, nie jest oznaka braku skromności.
Niektóre gorzkie opinie wynikają chyba z faktu, że wiele osób nie rozumie, co tak naprawdę znaczy minimalizm...
Książka uczy, że warto pozbyć się nadmiaru rzeczy, złych nawyków, niedobrych ludzi.
Ja wiele poukładałam w swoim życiu po tej lekturze i wcale nie kupiłam drogiej torebki :)

Moja ulubiona książka! Czytałam ją już kilka razy, co rzadko mi się zdarza.