minimalizm, prostota
poradniki
Goha

Standardowy zestaw problemów współczesnego człowieka to brak czasu, brak pieniędzy (lub długi), nadwaga, niezdolność do koncentracji, lęk przed samotnością, śmiercią, chorobą i starością. Nie każdy człowiek doświadcza wszystkich z wymienionych dolegliwości, ale niemal każdy dostrzega u siebie co najmniej jedną z nich. Autorka głośnej książki Minimalizm, wskazuje jak poradzić sobie z tymi wyzwaniami, odwołując się do realnych przykładów z życia. Jednocześnie (również na podstawie konkretów) sprawdza granice minimalizmu. Odpowiada na pytania: Gdzie kończy się umiar, a gdzie zaczyna asceza? Czy asceza jest potrzebna, a jeśli tak, to komu i kiedy? I wreszcie: Czym jest szczęście i czy naprawdę minimalizm może pomóc w jego osiągnięciu?

źródło opisu: https://blackpublishing.pl/ksiazki/minimalizm-dla-zaawansowanych

źródło okładki: https://blackpublishing.pl/ksiazki/minimalizm-dla-zaawansowanych

Oficjalna recenzja
Bogdan książek: 1182

Wyznania minimalistki

Gdy przed rokiem recenzowałem „Minimalizm po polsku" - debiutancką książkę Anny Mularczyk-Meyer, nie kryłem entuzjazmu. Idee minimalizmu zostały tam zaprezentowane bardzo przekonująco i atrakcyjnie, zachęcając czytelników do oczyszczenia swojej przestrzeni życiowej ze zbędnych przedmiotów, zajęć i zobowiązań. Powoływanie się przez autorkę na przykłady z własnego życia dodawało lekturze wiarygodności, tym bardziej, że mieliśmy do czynienia ze spokojnym, precyzyjnym stylem, który naprawdę mógł się podobać. Dlatego gdy przeczytałem, że ukaże się kontynuacja „Minimalizmu...” – czyli omawiany „Minimalizm dla zaawansowanych” - byłem pewien, że i ta książka przypadnie mi do gustu. Może nie aż tak, jak jej poprzedniczka, ale z pewnością nie spodziewałem się rozczarowania. Tymczasem ono właśnie towarzyszyło mi w coraz większym stopniu podczas lektury.

Książki o charakterze, nazwijmy to, poradnikowym, najczęściej irytują mnie swoim schematyzmem, gdyż od pierwszych stron zaznacza się jasny podział ról: autor występuje jako pewny siebie trener, a czytelnikowi najczęściej przypada rola zagubionej ofermy, której trzeba pomóc, ponieważ „nie potrafi schudnąć” czy porządnie posprzątać mieszkania. Anna Mularczyk-Meyer na szczęście odchodzi od tego schematu, tyle że w nie najlepszą stronę. Wprawdzie niczego czytelnikowi nie narzuca, nawet wyraźnie nie sugeruje, ale za to sama występuje poniekąd w roli „ofermy”. Jej nowa książka to swego rodzaju spowiedź, czy raczej bardzo osobiste wyznanie, w którym autorka z rzadko spotykaną otwartością opisuje swoje kompleksy i problemy oraz drogę do ich pokonania. Z pomocą, choć niebezpośrednią, idei minimalizmu.

Dowiadujemy się po kolei o jej problemach z zaniżoną samooceną, zakupoholizmem, pracoholizmem, kompulsywnym gromadzeniem przedmiotów, niezdrowym odżywianiem, zakłóconymi relacjami z bliskimi. Jej opowieść uzupełniają wywiady z kilkorgiem znajomych, którzy borykali się z podobnymi troskami, i również skutecznie sobie z nimi poradzili. Pięknie. Tyle tylko, że w porównaniu z „Minimalizmem po polsku” zabrakło tu jakiejś szerszej perspektywy, a także intelektualnego i kompozycyjnego szlifu. Ta opowieść o radzeniu sobie z życiowymi bolączkami wydała mi się zbyt przyziemna, jednostkowa, a przez to nużąca, momentami też dość banalna, wręcz zbliżona do artykułów w prasie kobiecej. Rozumiem dążenie do prostoty przekazu, właśnie za to między innymi chwaliłem pierwszą książkę autorki, jednak tym razem otrzymaliśmy – wbrew tytułowi – rzecz zdecydowanie zbyt uproszczoną, stanowczo za mało uniwersalną i tylko luźno dotyczącą minimalizmu.

Szkoda, że godna podziwu szczerość i otwartość autorki przyniosła tak skromne owoce. Z drugiej jednak strony minimalizm okazuje się tematyką bardzo trudną do zaprezentowania w sposób atrakcyjny i oryginalny. Dowodu dostarcza choćby książka „Mniej. Intymny zakupowy portret Polaków” Marty Sapały. W trakcie jej lektury poddałem się, gdyż okazała się męczącą wyliczanką przedmiotów, od których kupna kilkadziesiąt osób powstrzymywało się w ramach trwającego rok eksperymentu. „Minimalizm dla zaawansowanych” nie jest tak powierzchowny i płytki jak „Mniej...”, jednak wszystkim zainteresowanym tematem nadal gorąco rekomenduję wyłącznie pierwszą książkę Anny Mularczyk-Meyer;  prawdziwie pouczającą i inspirującą, tak jak dzieła guru minimalizmu Leo Babauty.

Bogusław Karpowicz

Beata | 2016-03-29
Przeczytana: 29 marca 2016

Ze wszystkich przeczytanych przeze mnie książek w ostatnim okresie tę uważam za najsłabszą. "Minimalizm dla zaawansowanych" to rodzaj spowiedzi z domieszką wywiadów przeprowadzonych z kilkoma innymi osobami. Autorka pisze o swoich przeżyciach i przemyśleniach, jednocześnie ukazuje poglądy i doświadczenia swoich rozmówców. Generalnie, zbyt dużo miejsca poświęcono opisowi walki z kompleksami/nałogami. Pojawia się zatem refleksja, czy autorka naprawdę się ich wyzbyła? Czy aby ta twórczość literacka nie jest też formą terapii? Zachęty do minimalistycznego ubierania się, jedzenia i taniego życia jakoś nie zachęcają. Z tego typu lektury powinno płynąć jakieś optymistyczne przesłanie. W taki sposób, aby czytelnika choć trochę owym minimalizmem zainteresować. Tymczasem można się tylko zanudzić czytając o kolejnych frustracjach pani w średnim wieku.
Nie polecam. To już lepiej obejrzeć jakiś kiepski serial w TV lub poserfować bez celu po Internecie.

PrzyAromacieKawy | 2016-01-09
Przeczytana: 08 stycznia 2016

Kto lubi formy "musisz zrobić tak" a woli formę "ja zrobiłam tak i tak to na mnie wpłynęło" będzie zadowolony. Minimalizm z zupełnie innej perspektywy, bez pouczania, bez wskazówek. Tylko prezentacja niezwykle zdrowego podejścia do życia, ale przyznanie się też do wpadek. Pobudza do myślenia, a to mi się w książkach najbardziej podoba:)

Zuzanna | 2015-12-14
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Czyta się z dużym zainteresowaniem....Daje do przemyślenia podstawowe życiowe sprawy... Polecam....

Adrianna Strzyżewska | 2015-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Na książkę Anny Mularczyk-Meyer czekałam dość długo i zabrałam się za nią z wielkim zapałem. W pierwszym momencie książka mocno rozczarowała mnie objętością, no i formą. Nie znajdziecie w niej rad jak poradzić sobie z nadmiarem rzeczy, porządkami w szafie i życiu. "Minimalizm dla zaawansowanych" to opowieść autorki o tym, co minimalizm zmienił w jej życiu, co uprościł i jak dzięki niemu zmienia się postrzeganie własnej osoby. Autorka wychodzi poza schemat porządkowania szaf, a skupia się na porządkowaniu własnego życia - uczuć, samooceny, rozwoju, diety, zdrowia czy kontaktów z ludźmi. Udowadnia, że minimalizmem posługiwać można się w każdej dotyczącej nas dziedzinie, na każdym etapie naszego życia. Popiera to nie tylko własnym przykładem, ale też umieszczonymi w książce rozmowami z gośćmi. Na początku do tej właśnie formy wywiadu przekonana nie byłam, ale na szczęście szybko mi przeszło ;)
Dlaczego książka jest tylko dobra? Znowu połknęłam ją zdecydowanie za szybko i czuję...

pajkasia | 2016-02-16
Przeczytana: 14 lutego 2016

Druga książka Anny Mularczyk-Meyer przedstawia dalszy rozwój stosowania minimalizmu przez autorkę. Minimalizm przedstawiony jest jako narzędzie prowadzące do uporządkowania wszystkich aspektów życia. To już nie tylko oczyszczanie przestrzeni, ograniczanie przedmiotów, ale też myślenie o innych kwestiach w minimalistyczny sposób. Nacisk na być, nie mieć. A wszystko przedstawione od bardzo pragmatycznej strony, dalekie od filozofowania i metafizycznego podejścia Dominique Loreau.

tattwa | 2016-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Nie nazwałabym tej pozycji poradnikiem - ze świecą można szukać tu porad jak wejść na ścieżkę minimalizmu - jednak o tym traktuje pierwsza książka Autorki. Ta część jest raczej próbą podzielenia się własnymi doświadczeniami i refleksjami, okraszona krótkimi wywiadami z innymi ludźmi, którzy też mają swój pomysł na przeciwstawienie się bezrefleksyjnemu konsumpcjonizmowi i na życie pozbawione nadmiaru zarówno w sferze materialnej, jak i emocjonalnej. I choć wszystkim tym osobom cel przyświeca ten sam, to ścieżki jakie do jego osiągnięcia obrali są różne.

Książka ze względu na swoją skromną objętość - na jeden wieczór.
Cenne w niej jest to, że pokazuje jak różnie można czerpać z zasad minimalizmu - nie należy trzymać się sztywnych reguł z poradników żeby poprawić swoją jakość życia. Uświadamia również, że groźny jest nadmiar nie tylko wokół nas, ale i w naszych głowach.

Magdalena Ru | 2016-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2016

Napisana prostym, ładnym językiem kontynuacja Minimalizmu po Polsku. Do połknięcia w jeden wieczór. Autorka pisze o sobie, swoich doświadczeniach z minimalizmem, o tym jak pomógł jej ułożyć sobie spokojne życie. Są tu także rozmowy z innymi minimalistami. Naprawdę warto przeczytać. Polecam.

Lisek | 2016-06-09

To nie jest "Minimalizm dla zaawansowanych, to są "Nudne wyznania Anny Mularczyk - Meyer". Widać, że autorka nie miała już pomysłu... W pierwszej książce poruszyła dwa istotne tematy - nie zagłębiła się w nie, ale chociaż zwróciła naszą uwagę na fakt ich istnienia. Natomiast w tej cieniutkiej książeczce mamy rozwleczoną historię jak to kupowała dużo kremów, bo się sobie nie podobała, a teraz już się sobie podoba. Jak to dużo jadła, bo się wiecznie odchudzała, a teraz je na co ma ochotę i schudła. Jak to się mocno malowała i kupowała dużo ubrań, bo podążała za wizerunkiem kreowanym przez magazyny dla kobiet, a teraz odnalazła siebie. Jak z siostrą co sobotę jeżdżą na zajęcia fitness, a siostra to ma dwa fakultety, ale słabą pracę, bo jest głuchoniema.

Na końcu książki 20stronicowy wywiad z buddystką, minimalistką - świetny.

vitis | 2018-05-05
Przeczytana: 05 maja 2018

Ogólnie książka jest wartościowa i opis doświadczeń oraz przemyśleń Autorki uważam za udany (za to te 6 gwiazdek). Chyba z tych elementów można najwięcej się nauczyć. Wywiady mniej mi zaimponowały, a szczególnie "Ula i Marcin". W tym wypadku widzę raczej jakiś anarchistów-hippisów (z pełnym szacunkiem dla tych trendów), ale bardziej są to dla mnie postawy ludzi, którzy nadal przed czymś uciekają i wykazują buntownicza postawę. Nie jest to stan jakiegoś wewnętrznego pogodzenia, spokoju i minimalizmu z wyboru. W książce brakuje mi też bardziej "życiowych" problemów jak np. dzieci. Naprawdę trudno jest zadbać o własną dojrzałość i spokój mając małe dzieci. Myślę, że jeśli ktoś potrafi osiągnąć taki stan wychowując 2-4 dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym, to byłby to "szczyt minimalizmu", czyli kolejna książka, którą może ktoś napisze?

BogusiaM | 2016-01-04
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Czytałam pierwszą książkę Anny Mularczyk-Mayer, ale ta jeszcze bardziej mi się spodobała. Co tu dużo mówić, bardzo utożsamiam się autorką, pomimo, że jestem od niej młodsza i mam inne życiowe doświadczenia, dochodzę do tych samych wniosków. Dodatkowym atutem książki są wywiady z innymi osobami kierującymi się w życiu minimalizmem, budujące historie, motywujące. Nie chcę zdradzać więcej, polecam by przeczytać i zweryfikować swoje życiowe priorytety - by żyło się łatwiej, lepiej, szczęśliwiej.