Cokolwiek myślisz, pomyśl odwrotnie

Okładka książki Cokolwiek myślisz, pomyśl odwrotnie Paul Arden
Okładka książki Cokolwiek myślisz, pomyśl odwrotnie
Paul Arden Wydawnictwo: Insignis poradniki
poradniki
Insignis
2011-01-01
2008-01-01

szkoda peniędzy,jedyny plus za estetyke wydania, ale to śmieć :)

szkoda peniędzy,jedyny plus za estetyke wydania, ale to śmieć :)

Nietrafiony prezent. Sama bym nie kupiła. Zabierałam się do jej przeczytania kilka razy, ale nie było tam nic inspirującego, po prostu bełkot. Jedno zdjęcie z nagim starszym facetem, nie wiem po co. Leżała sobie na półce kilka lat, aż w końcu ją sprzedałam za kilkadziesiąt złotych. To była dla mnie największa radość.

Sama książka, choć przepięknie wydana treści nie posiada za wiele. Po trochu taki był zamysł, jednakże mimo tego wygląda dosyć biednie. Niektóre spostrzeżenia czy zachowania są rzeczywiście ciekawe i dają do myślenia by postępować inaczej. Niestety dla mnie przynajmniej większość to był zlepek zachowań, które już dawno stosuje więc dla mnie nie były żadną wartością dodaną. Jednakże dla kogoś innego mogą być bardzo wartościowe.

Książka, to w zasadzie zlepek różnych myśli, ciekawostek i historii autora. Do przeczytania w dosłownie 15-20min.

Beznadziejna ksiazka, kto zgodzil sie na publikacje tego dziela? Zawiera okolo jedno zdanie na dwie strony. W sumie calosc ksiazki zmiescilaby sie na dwoch stronach maszynopisu, a sa to wariacje na temat tytulu, powtarzane w kolko i bez zadnej inwencji.

Książka zmusza do refleksji i zastanowienia się nad własnymi decyzjami oraz miejscem na świecie. Pozycja którą można pochłonąć w moment, albo wracać do niej każdego dnia

W moim odczuciu, tytuł jest lepszy a jeżeli nowsza książka Paula Ardena "Nieważne, jak dobry jesteś, ważne, jak dobry chcesz być".

Książka Jest bardziej rozbudowana, nie mamy tylko i wyłącznie przykładów "marketingowych", jest również więcej przykładów, przedstawione są sposoby wyjaśnienia różnych sytuacji w życiu, jak chociażby porażki, błędy czy też niepowodzenie w pracy. Książka stara się przekazać że należy zawsze coś z takich lekcji wynosić oraz nie poddawać się, a traktować to jako zbieranie wszelakich doświadczeń, czy też dosłownie dostanie drugiej szansy. Jak w każdej książce autora, jest bardzo dużo ilustracji, dlatego też te 144 strony czyta się dosłownie w 30 - 1 godziny, zależy to w głównej mierze czy zatrzymamy się właśnie na ilustracjach i będziemy chcieli wynieść przesłanie które czasami płynie z ukazanego obrazu, zdjęcia.
Jest to po prostu w jakimś sensie źródło inspiracji, chociażby przedstawienie słowa "Problem", które każdy interpretuje inaczej, przedstawione przykłady pokazały że często problem jest wyolbrzymiany.

Myślę że warto czasami wrócić do tego tytułu, w zależności jaką mamy sytuację w życiu, możemy interpretować niektóre teksty, zdjęcia, ilustracje inaczej :)

W mojej opinii książka wybitna. Nie jednak dla każdego. Osobiście jest to dla mnie lektura, do której lubię wracać raz na jakiś czas. Niewykluczone nawet, że w pewien sposób przeczytanie jej kilka lat temu, ukształtowało mnie w taki, a nie inny sposób. Książka bardzo propaguje wszelki indywidualizm oraz niekonwencjonalne podejście, dlatego jeśli nie jest to Twój sposób bycia, ani nie chcesz, żeby on taki był to raczej ta książka nie jest dla Ciebie. W przeciwnym wypadku jest to złoto.

Przede wszystkim nie należy wymagać objawienia po tej książce. To nie jest literatura piękna, żeby ją oceniać w kategorii no. „budowa fabuły”. 😊 Książkę wymyślił i napisał (zdjęcia i ilustrację też mają tu duże znaczenie) specjalista od reklamy! W marketingu liczą się dziwne, oryginalne pomysły i ich skuteczna realizacja, a ta książka właśnie taka jest. Inspiruje, poprawia humor, dodaje animuszu i upewnia czytelnika, że nawet najdziwniejszy pomysł może być genialny. I żeby się nie bać. Moim zdaniem robi to, po co została napisana.

Masz 30 minut? Tyle wystarczy, żeby przeczytać tę nietuzinkową książkę. Wydaje się mało? Jednak Cokolwiek myślisz, pomyśl odwrotnie autorstwa Paula Ardena, właśnie w tak krótkim czasie może zmienić Twoją perspektywę. Przekonać, że standardowe myślenie i tzw. nie wychylanie się nie są najlepszym sposobami na osiągnięcie czegoś wartościowego, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym (choć książka jest ukierunkowana raczej na tę drugą sferę).

Mamy niezwykłą skłonność do odnajdywania negatywów każdej sytuacji. Skupianiu się na porażkach, wichurach i burzach. Upadaniu, które jest przecież nieodwracalne. Narzekaniu, bo zawsze pada deszcz, a słońce świeci za mocno. Wmawianiu sobie pecha lub krytykowaniu za wszystko, co nie układa się tak jakbyśmy tego chcieli. Znacie to? A co, gdybym Wam powiedziała, że złe decyzje też mogą być dobre?

Paul Arden przedstawia inny punkt widzenia. Książkę małą. Krótką. Niewątpliwie wyróżniającą się z tłumu. Do tego z licznymi fotografiami (a według badań naukowców większość naszej populacji stanowią wzrokowcy ;) ). Z pewnością nie nazwałabym jej poradnikiem, za którymi zresztą nie przepadam. Bo czy nie macie czasem wrażenia, że o motywacji pisze się zbyt wiele, zbyt szczegółowo i zbyt specjalistycznym językiem? Co więcej, wmawia się nam, że wszystko zależy od nas. A nawet tona fachowych lektur, które zawierają jeszcze więcej niezawodnych rad, co do wszelkich możliwych płaszczyzn życia, na nic się nie zda, jeżeli to my (MY) nie zmienimy swojego myślenia. Wymaga to pewnej konsekwencji, wysiłku i pokory, bo nie na wszystko mamy wpływ, ale przede wszystkim zrobienia pierwszego kroku. Zaczynajmy od tego, co małe, chcąc zbudować coś dużego. Zaczynajmy od zrobienia z bliską osobą czegoś spontanicznego, co wcześniej było może dla nas zbyt szalone. Od wprowadzania nowej jakości w swoim miejscu pracy. Od wyciągnięcia swoich utworów z szuflady, albo zrobienia prawa jazdy, mimo obaw. Autor przekonuje nas, czasem w kontrowersyjny sposób, że prawdziwe życie to nie tylko (albo nawet w ogóle ;) ) przytakiwanie lub nieustanne tkwienie w jednym punkcie, ale próbowanie, smakowanie, poszukiwanie nowych rozwiązań. Kreatywne idee, przedsiębiorcze koncepcje, czy nietuzinkowe inicjatywy rodzą się dopiero wtedy, gdy odważymy się płynąć pod prąd. I to nawet narażając się na ryzyko drwiących komentarzy, lekceważących min i ironicznego życzę powodzenia. Sama dostrzegam to w wielu dziedzinach, od mojej prawniczej profesji do autentyczności w tym, w co wierzę. Na każdej stronie znajdziesz niekonwencjonalne cytaty ludzi nauki, filozofów i artystów. Są błyskotliwe anegdoty i zabawne zdania. Dowiemy się, co łączy skaczącego o tyczce Dick'a Fosbury, Georga Eastmana - założyciela firmy Kodak i Allena Lena - twórcę Wydawnictwa Penguin Books oraz czy warto robić innym herbatę ;) Nie z każdą zawartą w książce treścią się zgadzam. Jednak tu nie chodzi o zgodę, ale o stanięcie na głowie, choć na moment ;) O myślenie odwrotnie niż zazwyczaj. Często tkwimy w kokonach swoich decyzji, gdy nasze serce wyrywa się do czegoś innego.
Cokolwiek myślisz, pomyśl odwrotnie działa w dwie strony. Dlatego zanim kogoś ocenisz. Pomyśl odwrotnie. Zanim wyśmiejesz czyjś nieszablonowy pomysł. Pomyśl odwrotnie. Zanim skrytykujesz. Pomyśl odwrotnie. Zanim zniechęcisz. Pomyśl odwrotnie.

Zastanawiam się czasem, ile potencjału mogło zostać zdeptane przez to, że ktoś kiedyś powiedział nam to nie wypali, nie próbuj, nie bujaj w obłokach. Ilu młodych ludzi przestało wierzyć w swoje kreatywne koncepcje, ponieważ nie postępując według szkolnego klucza, zostali negatywnie ocenieni. Dlatego jestem za tym, żeby istotnym filarem edukacji była praktyczna przedsiębiorczość i stawianie na rozwój wyobraźni.

Oczywiście w tym odwracaniu perspektywy nie chodzi o wszystko, co niemoralne i nieetyczne. Więc jeśli już myślisz dobrze, to tego nie zmieniaj ;) Nie ma jednak ludzi nieomylnych, których racja jest jedyną słuszną drogą.

• Poradniki
  • Psychologia