Zmowa drugich żon

Okładka książki Zmowa drugich żon Jane Moore
Okładka książki Zmowa drugich żon
Jane Moore Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Do Torebki literatura piękna
Do Torebki
The Second Wives Club
Wydawnictwo Dolnośląskie
2006-01-01
2006-01-01
Dobromiła Jankowska
Jane Moore żony do torebki

Łatwa, lekka i przyjemna lektura opisująca skomplikowane życie drugich żon. Bohaterki, które mają całkowicie inne priorytety, spotykają się ze sobą i wspierają się w niełatwej roli drugiej żony. Jest to powieść słodko-gorzka, gdyż nie wszystko układa się tak, jak sobie wymarzyły.

Nie jest łatwo wejść w związek z kimś po przejściach. Nieważne czy to kobieta czy mężczyzna. Trudno tworzyć związki z partnerem , który "ciągnie" za sobą teściową i teścia, rodzinne zwyczaje, tolerancje i nie tolerancje. A co dopiero dzieci z poprzedniego związku. Jeszcze 30 lat temu kobieta po rozwodzie z dzieckiem miała nikłe szanse na "drugie" życie. Z drugiej strony kto chciał rozwodnika? Dziś jest wiele par "po przejściach". I są one niełatwe i różne. I ta książka jest o tym.

Jane Moore (ur. 1962),dziennikarka, TV prezenterka, no i autorka książek, w 2006 była nominowana do "British Press Award" w kategorii "Columnist of the Year". Omawianą - napisała w 2005 r., a ja przeczytałem ją jednym tchem, bawiłem się świetnie podziwiając autorkę, kobietę młodą, bo w momencie publikacji 43-letnią, że tak trafnie ujęła wszelkie niebezpieczeństwa grożące "drugim" żonom.
Wartość tej książki mogą docenić w pełni ludzie starzy, „po przejściach”, z dużym doświadczeniem życiowym i w tym widzę przyczynę stosunkowo niskich ocen na LC, jako, że większość czytelników to ludzie bardzo młodzi. A ja, staruch, rżałem ze śmiechu, bo wszystkie przypadki opisane przez Moore, znam z autopsji. Do tego lekkość i gracja, czego udziałowcem jest młodziutka (1981) tłumaczka Dobromiła Jankowska.
Postępowanie „drugich” żon wzbudzało we mnie ciąg odczuć: pierwsze to żenada z powodu beznadziejnie głupich ich prób polepszenia sytuacji, a następnie refleksja, że w rzeczywistości postępują one jeszcze gorzej. To nie są absurdalne wymysły autorki, lecz nawiązania do prawdziwych wydarzeń, gdy „tonący się brzytwy chwyta” tzn., gdy „drugie” żony „walczą z wiatrakami” starając się wyeliminować wpływ przeszłości swoich mężów na teraźniejszość. Życie „drugich” małżeństw płata dziwne figle.
Dla mnie ta lektura to „fajna” groteska na temat bezradności człowieka, wobec losu.

Zabawna, lekka książka :) nie znajdzie się w kręgu moich ulubionych,ale powiedzmy,że gdzieś po środku

Prosta, łatwa i przyjemna :)

Prosta, łatwa i przyjemna :)

Niebanalne, dowcipne, a jakże prawdziwe opowieści o współczesnych kobietach. Byłe zony, dzieci, stare nawyki, upodobania, ... a nowe "posiadaczki" partnerów. Klub Drugich żon, a może nawet Trzecich.

Super książka! Polecam ;)

Super książka! Polecam ;)

Przeczytałam tę książkę trochę z ciekawości, gdyż... sama jestem tą drugą :-)
I przyznam, nie zawsze jest łatwo...chociaż daleko mi do perypetii drugich żon z powieści.
Książeczka lekka i zabawna.

Przeczytałam tę książkę trochę z ciekawości, gdyż... sama jestem tą drugą :-)
Książeczka lekka i zabawna.

Lekka, humorystyczna powiastka na wolną chwilę.

Lekka, humorystyczna powiastka na wolną chwilę.

Miła i przyjemna na leniwe popołudnie.

Miła i przyjemna na leniwe popołudnie.

• Przeczytane 2013
  • 2010