Fakultet marzeń

Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.
Drömfakulteten
annkula

Fakultet marzeń to oparta na faktach powieść poświęcona Valerie Solanas (1936–1988), radykalnej amerykańskiej feministce, autorce manifestu SCUM (Society for Cutting Up Men), w którym roztoczyła wizję świata bez mężczyzn, będących według niej biologiczną pomyłką, zupełnie zbędną dzięki możliwości sztucznego zapłodnienia. Solanas ukończyła psychologię. Była pisarką, prostytutką, żebraczką, narkomanką, pacjentką szpitala psychiatrycznego. Najbardziej znana jest z tego, że próbowała zabić Andy'ego Warhola. Oddała do niego trzy strzały, żaden nie okazał się śmiertelny. Zmarła w wieku pięćdziesięciu dwóch lat na zapalenie płuc. W książce Stridsberg umierającej pisarce towarzyszy narratorka, która z nią rozmawia i opowiada o jej życiu – o dorastaniu w małym miasteczku na pustyni, o nieszczęśliwej matce i ojcu, który wykorzystywał Valerie seksualnie, o przyjaźni z Jedwabnym Chłopcem i ekscentryczną prostytutką Cosmo Girl. Poruszająca, obrazowa opowieść o tragicznym, naznaczonym piętnem przemocy życiu.
(nota wydawcy)

Lena Pawłowska | 2011-08-24
Przeczytana: 08 sierpnia 2011

Sposób prowadzenia narracji jest na dłuższą metę rzeczywiście męczący. Przez większość czasu miałam wrażenie, że autorka powtarza te same schematy co kilka stron. O postaci Valerie Solanas (jako bohaterki fikcyjnej) dowiedziałam się niewiele. Jej zachowania nie zostały w książce niczym umotywowane.

książek: 2077
Dorothea | 2011-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2011

Chyba nie do końca zrozumiałam tę książkę.
Raczej mnie zmęczyła niż zainteresowała. Ale do samego końca miałam nadzieję, że zrozumiem, jaki jest sens tej historii.

miss_moody | 2012-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2012

Proza dziwna i trudna w odbiorze, ale postać Valerie Solanas warta jest poznania.

Lina | 2016-06-07
Przeczytana: 05 czerwca 2016

książka, przy której znikają strony...

Aga | 2014-07-22

disturbing.