Warszawa 1939

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Obrona Warszawy we wrześniu 1939 roku stanowiła swoisty fenomen w polskim wysiłku militarnym w wojnie z Niemcami. Była wielką improwizacją, tworzona początkowo z oddziałów nieliniowych z dużym udziałem ochotników, w końcowym etapie rozrosła się do załogi liczącej około 100 tys. żołnierzy, chociaż w dalszym ciągu przeważał element wojska nieliniowego, oddziałów i pododdziałów wcześniej rozbitych w polu, sfrustrowanych i zdemoralizowanych.
Motywująco na morale tych wojsk wpływała postawa cywilnych mieszkańców miasta, których uosobieniem był legendarny prezydent Stefan Starzyński. W czasie analizowanych walk najwięcej strat osobowych doznała ludność cywilna stolicy.

źródło opisu: strona wydawcy

Watcher | 2015-12-23
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Całkiem solidny habek (jak nazywam Historyczne Bitwy), choć bez szczególnych uniesień. Cenię w tej książce wielowątkowość podejścia do tematu, pan Wyszczelski naszkicował tu zarówno sferę planowania, organizacji, samych działań wojennych jak i cywilną stronę oblężenia. Za plus poczytuję też autorowi jego starania o względną obiektywność: pomimo jego oczywistej niechęci do Rómmla, przy każdej jego wpadce podane są opinie starające się usprawiedliwić tego niezbyt chyba udanego dowódcę Armii "Warszawa".
Z drugiej strony, czytałem już lepsze książki z tej serii. Stylistyka, choć poprawna, to jakoś szczególnie do lektury nie zachęca. Brakuje map: są co prawda dwie, ale jedna kompletnie moim zdaniem zbędna (z ogólnym rzutem na sytuację strategiczną Polski), druga za mało szczegółowa, dla niewarszawiaków miejsca walk są w dużej mierze anonimowe, gdyż mapa oblężonej stolicy słabo w tej mierze pomaga. Książka ta jest też aż za bardzo polonocentryczna: działania i plany niemieckie...

rybka | 2016-01-23
| 2015-07-29