Adrianopol 378. Rzeka Frigidus 394

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
Cesarstwo Rzymskie, bitwa, wojna
historyczna

Książka opisuje jeden z ciekawszych okresów w historii Europy koncentrując się na aspekcie politycznomilitarnym. Omawia historię Cesarstwa Rzymskiego od momentu objęcia tronu przez Walentyniana I w 364 r., do momentu śmierci Teodozjusza Wielkiego w 395 r.

Jacek | 2015-10-04
Na półkach: Historia, Mam, Przeczytane
Przeczytana: 04 października 2015

Całkiem nieźle napisana książka, dość lekka w czytaniu, choć to przecież praca naukowa (niech będzie, popularnonaukowa). Pomijając nieco błędów językowych i interpunkcyjnych dość dobrze wydana edytorsko praca. Najbardziej problematyczny jest tytuł, bo nie odzwierciedla treści. Rzeczywiście, obie bitwy są osiami pracy, ale autor chciał przede wszystkim pokazać wymiar polityczny i militarny cesarstwa rzymskiego (a głównie jego wschodniej części) w latach 364-394. Dlatego sugerowanie się tytułem może nieco zdziwić czytelnika, gdy stwierdzi, że treść odbiega od oczekiwań. Ale jeśli przebrniemy przez ten problem, dalej jest całkiem ciekawie, zwłaszcza, że Gazda opisuje bardzo burzliwy okres dziejów Rzymu. Uważam, że robi to całkiem dobrze. A zastrzeżenia? Przypadkowy dobór źródeł w aneksie - chyba trzeba było zwiększyć nieco rozmiary książki i stąd ten wybór. No i bezkrytyczne, niekiedy, przytaczanie tekstów z epoki bez ich ocenienia. Szczególnie widać to w rozdziale III poświęconym...

Niestety, także i o tej książce Daniela Gazdy nie sposób powiedzieć czegoś dobrego. Zarzuty moje są takie same, jak w przypadku "Pól Katalaunijskich" i aż mi się nie chce ich powtarzać. Wyjątkowo słaba książka, odradzam jej czytanie, zwłaszcza, że jest dużo lepsza monografia tej bitwy autorstwa Tomasza Szeląga.

Ta książka to całkowita porażka. W zasadzie jest jednym, długim cytatem z dwóch, może trzech źródeł, podzielonym niewielkimi komentarzami autora, które rzucają niewiele światła na opisywane wydarzenia. Zawiera ona wprawdzie sporo ilustracji, mapy i opis stron konfliktu (również w formie cytatu z komentarzem), ale to o wiele za mało żeby jej zakup był opłacalny. Raczej odradzam, ponownie jak pozostałe książki tego autora. Już lepiej samemu przeczytać kronikę Ammianusa Marcellinusa - dowiecie się tego samego, jednocześnie obcując z literaturą klasyczną.

michal | 2016-10-31
herion1660 | 2016-10-22