[...] Cortesowi nie chodziło o odniesienie jakiegoś epizodycznego zwycięstwa, ale o zakwestionowanie siły Indian w całości. Cholula ze wzglę...
Najnowsze artykuły
- Artykuły„Lata beztroski” – początek sagi o rodzinie Cazaletów, która wciągnie was jak serial „Downton Abbey”Marcin Waincetel1
- ArtykułyW dobrym true crime czytelnik sam ma wyrobić sobie zdanie – twierdzi John GlattAgata Teperek3
- ArtykułyMiliony dla spółki Olgi Tokarczuk. Chodzi o technologię do tworzenia gierKonrad Wrzesiński21
- ArtykułyKto zdobędzie literackiego Nobla 2024? Wytypuj i wygraj książki!LubimyCzytać45
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Roman Warszewski
Źródło: http://www.warszewski.info/
29
6,5/10
Dziennikarz i pisarz, autor wielu książek, laureat prestiżowych nagród. Wielokrotnie przebywał w Ameryce Południowej, a w swych podróżach dotarł nawet na Wyspę Wielkanocną. Pracował w redakcjach Dziennika Bałtyckiego, Głosu Wybrzeża, Ilustrowanego Kuriera Polskiego, a obecnie pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego miesięcznika 'Vilcacora. Żyj długo'http://www.warszewski.info/
6,5/10średnia ocena książek autora
378 przeczytało książki autora
549 chce przeczytać książki autora
7fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Podróż przez spaloną ziemię czyli terytorium Apaczów
Roman Warszewski
0,0 z ocen
4 czytelników 0 opinii
2022
Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki
Roman Warszewski
6,4 z 106 ocen
234 czytelników 22 opinie
2019
Zielone Pompeje. Drogami Inków do Machu Picchu i jeszcze dalej
Roman Warszewski, Arkadiusz Paul
6,5 z 2 ocen
12 czytelników 0 opinii
2013
Gdzie mieszka pułkownik Buendia? Mówi Gabriel Garcia Marquez
Roman Warszewski
6,3 z 7 ocen
10 czytelników 1 opinia
2006
Tajna misja El Dorado. Rozwiązanie zagadki sprzed 500 lat!
Roman Warszewski
6,8 z 5 ocen
19 czytelników 0 opinii
2005
Żyję dzięki vilcacorze. Powroty do zdrowia.
Roman Warszewski
6,3 z 3 ocen
6 czytelników 1 opinia
2002
Popularne cytaty autora
Cytat dnia
Nawet gdyby te góry były całe ze złota i srebra i dałbyś je (naszemu) królowi, on (i tak) nie wycofałby Hiszpanów z tego kraju".
1 osoba to lubi[...] od 1532 roku, gdy dotarli tu Hiszpanie - w Peru zmieniło się praktycznie wszystko: architektura, religia, sposób walki, stroje, zwycza...
[...] od 1532 roku, gdy dotarli tu Hiszpanie - w Peru zmieniło się praktycznie wszystko: architektura, religia, sposób walki, stroje, zwyczaje. Nie zmieniło się tylko jedno - sposób uśmiercania miejscowych władców.
1 osoba to lubi
Najnowsze opinie o książkach autora
Cholula 1519 Roman Warszewski
7,0
Ocena jak najbardziej subiektywna. A przyczyna tego jest bardzo prosta - tę książkę czytało mi się bardzo dobrze i z przyjemnością. Zdaje sobie oczywiście sprawę, że nie każdemu może przypaść do gustu sposób narracji, przedstawienie historii, a także samej bitwy. Dla mnie jednak w książce znalazło się właśnie to co chciałbym czy też chciałem przeczytać. Co najwyżej mógłbym się przyczepić, że chciałbym więcej.
Tytuł, jak to się czasem zdarza w serii Historyczne Bitwy, może być nieco mylący. Przydałby się podtytuł: początek podboju Meksyku. Autor opisuje pierwsze wyprawy Hiszpanów z Kuby w kierunku wybrzeża Ameryki Środkowej i półwyspu Jukatan. Przedstawiona została też pokrótce historia powstania państwa Azteków (czy też Mexików). Najważniejszą częścią jest oczywiście początek wyprawy Hernana Corteza. Oprócz tego możemy poznać też krótką biografię konkwistadora. Kulminacyjnym momentem jest oczywiście bitwa stoczona w Choluli, jeszcze zanim Cortez dotarł do miasta Tenochtitlan. Jako ciekawostkę, na końcu książki mamy pewien wybieg w przyszłość i krótki opis bitwy w inkaskiej Cajamarce, stoczonej przez krewniaka Corteza, czyli drugiego z słynnych konkwistadorów - Francisco Pizarro. Ta druga bitwa znalazła się w książce nie bez przyczyny. Obie miały podobny przebieg i skutki.
Autor oczywiście sięga do źródeł (choćby listy Corteza, pamiętnik Bernala Diaza i inne) . Porównuje opisane w nich wydarzenia, a także porównuje i komentuje to co napisali o nich inni autorzy. Dzięki bibliografii można sięgnąć dalej (co jest w sumie oczywiste) do innych książek poświęconych przykładowo Indianom czy konkwiście.
Rzeczą, która nie każdemu może się podobać, jest wprowadzenie w narracji elementów fabularyzowanych. Przypuszczalnych rozmów bohaterów (spotkanie Corteza i Pizzara),ich rozmyślań (Montezuma II). Jest to podejście mało "historyczne", ale muszę przyznać, że mi osobiście bardzo odpowiada. Dzięki temu zdecydowanie lepiej mogę wczuć się w daną sytuację, wyobrazić sobie opisywane historyczne wydarzenie, niż gdybym czytał tylko suche fakty.
Podsumowując. Przypuszczam, że moja ocena jest dość zawyżona, ale tak, jak pisałem na wstępie lektura tej książki dała mi sporo przyjemności.
Vilcabamba 1572 Roman Warszewski
7,2
Książkę przeczytałem z przyjemnością.
Opisuje ona nie jedną bitwę, ale ostatni okres istnienia państwa Inków w Vilcabambie i ich walk z konkwistadorami.
Przystępna narracja ułatwia wyobrażenie sobie opisywanych wydarzeń, choć nie każdemu może odpowiadać.
Czuć, że autorowi bliskie są tematy związane z historią Ameryki Południowej.
Dobre uzupełnienie (choć zdaje się, że ta napisana była wcześniej) pozostałych książek autora z serii Historyczne Bitwy związanych z konkwistą.