[...] Cortesowi nie chodziło o odniesienie jakiegoś epizodycznego zwycięstwa, ale o zakwestionowanie siły Indian w całości. Cholula ze wzglę...
Najnowsze artykuły
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Roman Warszewski

Źródło: http://www.warszewski.info/
27
6,4/10
Dziennikarz i pisarz, autor wielu książek, laureat prestiżowych nagród. Wielokrotnie przebywał w Ameryce Południowej, a w swych podróżach dotarł nawet na Wyspę Wielkanocną. Pracował w redakcjach Dziennika Bałtyckiego, Głosu Wybrzeża, Ilustrowanego Kuriera Polskiego, a obecnie pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego miesięcznika 'Vilcacora. Żyj długo'http://www.warszewski.info/
6,4/10średnia ocena książek autora
356 przeczytało książki autora
509 chce przeczytać książki autora
7fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2022
Podróż przez spaloną ziemię czyli terytorium Apaczów
Roman Warszewski
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
2022

2019
Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki
Roman Warszewski
6,4 z 102 ocen
215 czytelników 22 opinie
2019

2013
Zielone Pompeje. Drogami Inków do Machu Picchu i jeszcze dalej
Roman Warszewski, Arkadiusz Paul
6,5 z 2 ocen
12 czytelników 0 opinii
2013

2006
Gdzie mieszka pułkownik Buendia? Mówi Gabriel Garcia Marquez
Roman Warszewski
6,3 z 7 ocen
9 czytelników 1 opinia
2006

2005
Tajna misja El Dorado. Rozwiązanie zagadki sprzed 500 lat!
Roman Warszewski
7,0 z 4 ocen
18 czytelników 0 opinii
2005

2002
Żyję dzięki vilcacorze. Powroty do zdrowia.
Roman Warszewski
6,3 z 3 ocen
6 czytelników 1 opinia
2002
Popularne cytaty autora
Cytat dnia
Nawet gdyby te góry były całe ze złota i srebra i dałbyś je (naszemu) królowi, on (i tak) nie wycofałby Hiszpanów z tego kraju".
1 osoba to lubi[...] od 1532 roku, gdy dotarli tu Hiszpanie - w Peru zmieniło się praktycznie wszystko: architektura, religia, sposób walki, stroje, zwycza...
[...] od 1532 roku, gdy dotarli tu Hiszpanie - w Peru zmieniło się praktycznie wszystko: architektura, religia, sposób walki, stroje, zwyczaje. Nie zmieniło się tylko jedno - sposób uśmiercania miejscowych władców.
1 osoba to lubi
Najnowsze opinie o książkach autora
Kongo 1965 Roman Warszewski 
6,2

Książka całkiem interesująca. Mi przypadła do gustu. Jedna z lepszych z serii Historyczne Bitwy. Ale...
Jest to chyba jeden z wielu przykładów w serii, gdzie przydałby się podtytuł. Coś w rodzaju "Kubańskie działania w Kongo i Afryce". Autor skupia się przede wszystkim na misji Ernesto Che Guevary w Kongo. Jest ona przedstawiona w bardzo interesujący sposób. Jednak, z drugiej strony, czytając miałem wrażenie, że przydałoby się poznać sytuację i wydarzenia w Kongo 1965 roku bardziej obszernie nie tylko z perspektywy Che. Za to mamy obszernie i przystępnie wyjaśnione dlaczego Guevara do Kongo pojechał i dlaczego jego misja się nie powiodła, a jednak przeżył.
Z książki możemy dowiedzieć się także o przebiegu lądowania w Zatoce Świń na Kubie w 1961r. Oraz o działaniach Kuby w innych krajach afrykańskich po 1965 roku. Jednym z ciekawszych wątków jest pewna teoria, którą autor przedstawia, dotycząca wydarzeń mających wpływ na cały świat.
Książkę przeczytałem z przyjemnością. Zresztą jest to już kolejna autorstwa Romana Warszewskiego i jak do tej pory wszystkie były ciekawą lekturą.
Kuba 1958-1959 Roman Warszewski 
6,0

Moja ocena jest bardzo subiektywna. Daje aż osiem gwiazdek ponieważ tę książkę po prostu czytało mi się bardzo dobrze. Cały czas miałem chęć kontynuować lekturę, aby dowiedzieć się "co było dalej". Właśnie z tego względu powiedziałbym, że jest to dla mnie jedna z lepszych książek z serii Historyczne Bitwy mimo, że obiektywnie patrząc, nie przedstawia w sposób wyjątkowo szczegółowy opisywanych wydarzeń.
Narracja w książce jest dość nietypowa. Pojawiają się dialogi oraz swego rodzaju wspomnienia autora. Jest to coś co zdecydowanie mi odpowiada. Zdaję sobie sprawę, że są osoby, które wolałyby suche, konkretne fakty. Dla porównania, chociażby w książce Verdun 1916, była cała masa informacji o ruchach wojsk, atakach i kontrofensywach, a jednak muszę przyznać, że nie wiele z tego dałem radę zapamiętać. Tu informacji jest mniej ale podane w znacznie przystępniejszy i ciekawszy sposób.
W książce oprócz opisu wydarzeń z rewolucji lat 1956-1959 znajdziemy także historię Kuby. Opis zmieniającej się przez lata sytuacji politycznej wyspy. Następnie opis pierwszej fazy walk, gdy rewolucjoniści z Fidelem Castro na czele, ukrywali się w górach Sierra Maestra. Całość kończy, dość krótki, a jednak interesujący, opis zdobycia miasta Santa Clara. Jest też kilka informacji związanych z bardziej współczesnymi wydarzeniami z Kuby, z lat dziewięćdziesiątych. Warto wspomnieć, że oprócz postaci Fidela Castro, sporo treści jest poświęcone oczywiście Ernesto Che Guevarze.
Książka na pewno nie opisuje w szczegółowy sposób przebiegu rewolucji na Kubie. Jednak, moim zdaniem, jest dobrym punktem wyjścia do pogłębienia swojej wiedzy i sięgnięcia po inne pozycje. Podana jest oczywiście bibliografia. Muszę przyznać, że po lekturze tej książki chętnie sięgnąłbym po inne, przykładowo te podane przez autora w bibliografii.
Podsumowując. Tak jak napisałem we wstępie - Tę książkę czytało mi się wyjątkowo dobrze.