Okinawa 1945

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Tematem tej publikacji jest największa w latach drugiej wojny światowej amerykańska operacja zaczepna na Pacyfiku. Jej celem było zdobycie Okinawy głównej wyspy w archipelagu Riuku, położonej na południowy zachód od głównych Wysp Japońskich. Ze względu na swe centralne usytuowanie wobec Wysp Japońskich, Chin, Filipin i Wietnamu Okinawa ma ważne znaczenie strategiczne.

Pozycja przez swoją szczegółowość bardzo nielekka, ale solidna. Nie wiele można jej zarzucić - dokładny opis kampanii jest, opis walczących armii jest, biografie dowódców są, ilustracje są, tabele są, mapy są... Momentami miałem problemy z przebrnięciem przez gęstwinę liczb, numerów taktycznych i nazw manewrów, ale trudno ganić autora za pracowitość. Nieco przeszkadzał mi beznamiętny styl - przydałoby się odrobinę wspomnień uczestników walk. Znakomicie za to oddano morale obu armii porównanie dysponujących absolutną przewagą Amerykanów, którzy mimo wszystko obawiają się determinacji Japończyków (zwłaszcza ich paniczny lęk przed - w sumie mało skutecznymi, zwłaszcza w wersji spieszonej - kamikadze), z walczącymi do końca, często nawet przeprowadzającymi ataki w irracjonalnych okolicznościach Japończykami robi wrażenie.

rybieudka | 2014-01-30

Seria „Historyczne bitwy” bez wątpienia należy do najbardziej rozpoznawalnych na polskim rynku publikacji z zakresu historii militarnej. Przez lata swojego istnienia zdążyła dorobić się bardzo licznego grona miłośników, dostarczając solidnej, szczegółowej wiedzy na temat przebiegu najważniejszych bitew i konfliktów zbrojnych w dziejach. Wiele z pozycji opublikowanych w tej serii cieszy się opinią prac wyjątkowych, pionierskich, czasem będąc wręcz jedynymi opracowaniami na dany temat. Trudno wiec się dziwić, że niektóre z popularnych HB-ków doczekały się wielu wydań i wznowień. Przykładem takiej pozycji jest książka pt. „Okinawa 1945” autorstwa Antoniego Wolnego. Wydana po raz pierwszy w 1983 przez Wydawnictwo MON, doczekała się ponownej publikacji, już przez Bellonę, w 2004 r. I to tego drugiego wydania dotyczy niniejsze omówienie.

Jak przystało na pozycję z serii „Historyczne bitwy”, książka Wolnego stanowi szczegółowy opis operacji okinawskiej, jednego z największych...

Yvonne | 2016-09-05
slayer77 | 2016-04-04