Napoleon w Egipcie.

Wydawnictwo: Rebis
Napoleon in Egypt. The Greatest Glory
Napoleon
historyczna

Pierwsza w Polsce monografia omawiająca kampanię egipską Napoleona rozpoczętą w 1798 roku. Obowiązkowa lektura dla miłośników epoki napoleońskiej. Pierwsza w Polsce monografia, która szczegółowo omawia kampanię egipską Napoleona, rozpoczętą w 1798 roku z 40 tysiącami żołnierzy i 335 okrętami, największą flotą tamtych czasów. Najazd wojsk francuskich na Egipt był pierwszą w dziejach...

Najazd wojsk francuskich na Egipt był pierwszą w dziejach najnowszych inwazją zachodniego mocarstwa na kraj na Bliskim Wschodzie. Ale 28-letniemu wówczas Napoleonowi chodziło o coś więcej niż o podbój kolonialny. Zabrał na wyprawę 167 starannie dobranych uczonych i artystów, żeby obdarzyć "zacofanych" mieszkańców Egiptu dobrodziejstwami Zachodu, takimi jak demokracja. Miał też o wiele bardziej ambitne plany. Najwyraźniej pragnął pójść w ślady swojego bożyszcza, Aleksandra Wielkiego, i ruszyć na podbój Indii...

Autor skrupulatnie odtwarza kampanię, nie zaniedbując żadnego z aspektów - od znakomicie omówionej strony militarnej do sugestywnie ukazanej kwestii zderzenia mentalności zachodniej ze wschodnią.

źródło opisu: www.rebis.com.pl

Getos | 2016-12-04
Przeczytana: 26 listopada 2016

Opowieść o kampanii Napoleona w Egipcie autorstwa brytyjskiego pisarza i wykładowcy Paula Stratherna to kawał dobrej lektury. Przede wszystkim Autor odsłania przed czytelnikiem świetną historię. Ukazuje nam organizację wyprawy (40 tys. żołnierzy, 335 okrętów, blisko 170 naukowców), podbijanie Egiptu, bitwę pod piramidami, organizację życia Francuzów w Egipcie, rajd Desaix`a w górę Nilu, wyprawę Napoleona do Syrii i ostatecznie jego powrót do Francji. Autor odsłania cele jakie przyświecały temu wielkiemu wodzowi, pokazuje jego politykę wobec podbijanej ludności, nie stroni też od opisów mniej chlubnych wydarzeń jak rzeź Jaffy. Sporo miejsca poświęcono odkryciom i pracy naukowców, to oni w końcu stworzyli egiptologię. Wydanie super (REBIS), map tyle ile trzeba. Tutaj należy jedynie podkreślić, że dla militarystów ta praca może nie być wystarczająca. Opisy bitew nie schodzą do szczegółów, a rozdziałów traktujących o uzbrojeniu, taktyce itp. próżno szukać. To bardziej wciągająca,...

JediNadiruRadena | 2015-08-12
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Idealny przykład na to, jak należy pisać tego typu książki. Autor niezwykle sprawnie łączy dobrą, opisową monografię z ciekawostkami i anegdotami, posiłkując się statystyką, wpisami z pamiętników i najnowszymi badaniami historycznymi epoki. Ale nie wystawiłbym książce tak wysokiej oceny, gdyby nie jedna rzecz - świetny styl pisarski autora. Must-have każdego miłośnika epoki napoleońskiej.

ks_aramis | 2012-02-01
Przeczytana: 16 stycznia 2012

Świetnie napisana historia kampanii egipskiej Napoleona. Czyta się jak niesamowitą powieść. Autor opisuje wydarzenia powołując się na pamiętniki, wspomnienia oraz listy uczestników kampanii, konfrontuje je między sobą oraz porównuje do najnowszych ustaleń historyków, dzięki czemu uzyskuje w miarę obiektywny obraz wydarzeń, jednocześnie ukazując subiektywne opinie ludzi biorących udział w kampanii egipskiej. Czyta się na prawdę świetnie. Kampania egipska Napoleona wydawała mi się zawsze bardzo nieciekawa, aż do momentu przeczytania tej książki. Moim zdaniem to obowiązkowa lektura dla wielbicieli epoki, polecam też wszystkim zainteresowanym Egiptem oraz każdemu kto lubi historię, politykę, a nawet historie miłosne (bo i o miłosnych intrygach tamtych czasów możemy się tu co nieco dowiedzieć).

Tomasz Malczewski | 2013-09-10

ciekawy i rzetelny opis kampanii w Egipcie

Carlitos | 2016-01-03
AnomaderRake | 2015-10-08