rozwińzwiń

Confucius: Philosophy in an Hour

Okładka książki Confucius: Philosophy in an Hour Paul Strathern
Okładka książki Confucius: Philosophy in an Hour
Paul Strathern Wydawnictwo: HarperCollins Seria: Philosophy in an Hour filozofia, etyka
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Philosophy in an Hour
Wydawnictwo:
HarperCollins
Data wydania:
2012-11-01
Data 1. wydania:
2012-11-01
Język:
angielski
ISBN:
9780007466160
Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
891
764

Na półkach:

Po zapoznaniu z kilkoma lekturami „History in an Hour” postanowiłem sięgnąć teraz po tytuł z serii „Philosophy in an Hour”. Ucieszyłem się, że jest też seria o filozofii, zrobiona na wzór o historii. Serie o filoyofii postanowiłem rozpocząć od Konfucjusza. Mocno intryguje mnie kultura chińska.
O Konfucjuszu i jego filozofii miałem dość małe pojęcie. Nawet nie widziałem kiedy dokładnie żył. Dzięki tej pozycji poznajemy nie tylko filozogię Konfucjusza ale również zarys jego biografi.. Konfucjusz żył w piątym wieku przed naszą erą, w podobnym okresie co działali już filozofii Greccy. Co ciekawe, filozofia Konfucjusza oraz niketóre nurty w filozofii greckiej czy też rzymskiej a następnie samo chreścijaństwo mają trochę wspólnego ze sobą, mimo, że w tamtejszych czasach poszczególni współtwórcy różnych trendów filozoficznych nie mogli słyszeć o sobie oraz o swoich pomysłach na wzajem. To ciekawe zjawisko nie pierwszy raz pojawiające się w histrii filozofii czy też historii świata.
Konfucjusz piastował też ważne stanowisko w cesarstwie chińskim. Był ministrem odpowiedzialnym za porządek i bezpieczeństwo. To ciekawe, gdyż miał możliwość zastosować swoje pomysły w praktyce. Czasem filozofia Konfucjusza łączoną jest z duchowością czy też uważana jest nawet za religię. Jednak Konfucjusz był stuprocentowym agnostykiem, nie wieżył w żadną istotę nadprzyrodzoną. To też dość ciekawa rzecz, którą odkryłem poznawając filozofię Konfucjusza.
W czasa rewolucji kulturalnej Konfucjusz był zakazany przez władzę komunistyczną. Jednak co ciekawe czerwona książeczka Mao zawiera sporo myśli Konfucjusza. Stało się tak być może nawet w nieświadomy sposó, gdyż przez tysiąclecia filozofia Kofucjusza mocno przeniknęła do kultury chińskiej.
Oprócz filozofii Konfucjusza w Chinach ważną rolę odgrywa Taoism oraz buddyzm. Są to jednak filozofie odrębne i często różnią się od siebie. Z czasem jednak dochodziło do „mieszania” poszczególnych pomysłów z tych trzech trendów filozoficznych. Uczniowie Konfucjusza zapożyczalo sobie z czasem pomysły z Buddyzmu oraz Taoismu.
Bardzo ważnym wpływem Konfucjusza na kulturę chińską ma jego myśli związane ze sprawowaniem sprawiedliwej władzy. Rozmawiałem o filozofii Konfucjusza w ostatnim czasie z rodowitym Chińczykiem. Powiedział mi dość ciekawą rzecz. Konfucjusz już w piątym wieku przed naszą erą opisał co charakteryzuje „dobrego” czy też „złego” szefa. Rzeczy które czytam w niektó®ych poradnikach czy też podręcznikach z zarządzania o tym jak powienien zachowywać się dobry szeg, ponad dwa tysiące lat temu Konfucjusz opisał w swojej filozofii.
Oczywiście w filozofii Konfucjusza znajdziemy też kilka absurdów, na przykład odnośnie ubierania się.
Nieminiej jednak, wpływ Konfucjusza na kluturę chińską czy też azjatycką jest ogromny. Jeśli interesuje nas Azja i jej kultura dobrze jest się zapoznać z Konfucjuszem.

Po zapoznaniu z kilkoma lekturami „History in an Hour” postanowiłem sięgnąć teraz po tytuł z serii „Philosophy in an Hour”. Ucieszyłem się, że jest też seria o filozofii, zrobiona na wzór o historii. Serie o filoyofii postanowiłem rozpocząć od Konfucjusza. Mocno intryguje mnie kultura chińska.
O Konfucjuszu i jego filozofii miałem dość małe pojęcie. Nawet nie widziałem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  2
 • Chcę przeczytać
  1
 • Filozofia i logika
  1
 • Daleki Wschód
  1
 • Angielskie
  1
 • Bardzo
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Confucius: Philosophy in an Hour


Podobne książki

Przeczytaj także