Gateway. Za błękitnym horyzontem zdarzeń

Cykl: Gateway (tom 2)
Wydawnictwo: Solaris
Beyond the Blue Event Horizon
dona

Jeden z najsłynniejszych cykli science fiction. Nagrody Hugo, Nebula, Locus i kilka nagród państwowych w krajach europejskich. Ludzkość odkrywa w Układzie Słonecznym artefakty po cywilizacji Heechów, eksploatuje je kosztem tysięcy ofiar (Gateway to asteroid z tysiącem statków kosmicznych z wyznaczonymi kursami w nieznane). Po latach następuje kontakt z Heechami, którzy ukryli się w czarnej dziurze przed tajemniczymi Asasynami, którzy likwidują wszelkie przejawy życia organicznego w galaktyce.

Drizit | 2016-09-22
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 20 września 2016

Świeżo po „Gateway. Brama do gwiazd” zabrałem się za czytanie kontynuacji, pełen nadziei, że lektura będzie co najmniej na tym samym poziomie. Niestety to nie ten sam poziom, za co nie można winić autora, bo część pierwsza była po prostu rewelacyjna. Nie pierwszego i nie ostatniego autora to spotyka, że kontynuacja jego fantastycznego przeboju jest po prostu średnia.

Akcja dzieje się kilkanaście lat po części pierwszej. Mam kolejne stacje i miejsca, które należały do Heechów. Mamy wyprawę naukową i odkryty przyczółek Heechów. Mamy też naszego głównego bohatera z części pierwszej czyli Robinetta Broadheada. Wreszcie wiemy czego naprawdę pragnie Robinette. I wreszcie dowiadujemy się czegoś więcej o tajemniczych Heechach.

Niestety nie ma tego „czegoś” i akcja nie wciąga jak w jedynce. Za dużo jest wywodów naukowych i pseudo naukowych. Książkę ratuje ostatni rozdział, co napawa nadzieją przed kolejnymi tomami.

astaldohil | 2012-10-07
Przeczytana: 07 października 2012

Drugi tom cyklu "Gateway" zaczyna się równie smakowicie, jak wstęp do pierwszego odcinka drugiego sezonu serialu "LOST" - a co najważniejsze ma podobną strukturę i impakt. W pierwszej części serii postawiono masę pytań, tu już na samym początku poznajemy - trzymając się "lostowej" analogii - "mieszkańca bunkra", czyli mamy typowo "hitchcockowskie" tąpnięcie, następnie poznajemy kilku nowych, jakże interesujących bohaterów, po czym akcja ślicznie zazębia się z wydarzeniami z pierwszego "Gateway" i na scenę powraca ten sam - a jakże inny - Robinette Broadhead.

Jeśli już przy analogiach jesteśmy - to już w trakcie lektury tomu pierwszego - nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że twórcy gier Mass Effect czerpali pełnymi garściami (cóż, a z czegoż to oni nie czerpali?, można spytać) z tegoż właśnie cyklu Pohla. W "Za błękitnym horyzontem zdarzeń" wrażenie to się pogłębia. Nawiązań w tej serii gier do cyklu "Gateway" jest cała masa. Cóż, wypada tylko pogratulować jej twórcom tego, że dobrze...

Hanau | 2016-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2016

Trzyma poziom poprzedniej części, chociaż skupia się na innych aspektach stworzonego świata. Polecam :)

Hattu | 2012-02-15
Przeczytana: 2010 rok

Niestety po przeczytaniu czuję się mocno rozczarowany. Po wspaniałym pierwszym tomie spodziewałem się świetnej kontynuacji. Nic z tego - zabrakło tego co tak fascynowało w poprzednim tomie - dusznej atmosfery zamkniętego świata, na którym żyją, rywalizując ze sobą, nowi "odkrywcy", podróżnicy ery kosmicznej. Ten tom jest po prostu zwykła pozycją science-fiction, poprawną, ale bez żadnych fajerwerków - do przeczytania i szybkiego zapomnienia.. niestety.

Luna | 2015-02-21

Rewelacyjny język autora przekłada się na fascynującą kontynuację. Fragmenty układanki zaczynają powoli do siebie pasować. Nadal jednak pozostaje pytanie: dlaczego tak rozwinięta rasa obcych, nagle pozostawiła swoje siedziby i znikła w odmętach kosmosu? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w omawianym tomie, oraz jego kontynuacji.

maap | 2016-11-17
Mateusz Kwaśny | 2016-11-03