Powrót do gwiazd

Okładka książki Powrót do gwiazd Cyril M. Kornbluth, Frederik Pohl
Okładka książki Powrót do gwiazd
Cyril M. KornbluthFrederik Pohl Wydawnictwo: Stalker Books Seria: Klasycy Amerykańskiej SF fantasy, science fiction
Klasycy Amerykańskiej SF
Search the Sky
Stalker Books
2020-12-15
2020-12-15
Tadeusz Markowski

Okładka książki Dopuszczalne ryzyko Frederik Pohl, Lester del Rey
Dopuszczalne r... Frederik Pohl, Lest...
Okładka książki Złoty Wiek SF 10 Karen Anderson, Poul Anderson, James Blish, Algis Budrys, Frederik Pohl, Henry Slesar, F. L. Wallace
Złoty Wiek SF 10 Karen Anderson, Pou...
Okładka książki Asteroid of the Damned Frederik Pohl, Dirk Wylie
Asteroid of th... Frederik Pohl, Dirk...

Czyta sie lekko i szybko ale bez jakiegos wielkiego wow.

Czyta sie lekko i szybko ale bez jakiegos wielkiego wow.

Niestety rozczarowałem się. Początek był fenomenalny i aż do mniej więcej połowy dałbym 9/10, ale potem słabizna na góra 3/10. Zazwyczaj bronię takich publikacji, ale tej nie za bardzo się da. Pomysł był, ale jego rozwinięcie kuleje coraz bardziej wraz z każdą kolejną stroną ponieważ za dużo mamy luk logicznych i nagłych uproszczeń :
- np nauka latania i lądowania statkiem kosmicznym Heleny w 1 dzień)
- systemy totalitarne na planetach są zbyt przerysowane a przez to mało prawdopodobne
- na niektórych planetach lądują bez żadnych zabezpieczeń i nie za bardzo ktoś się nimi interesuje lub odwrotnie - aż za bardzo.
- nie wiem kto jest idiotą na ostatniej planecie bo nie dać komuś nauczyć się na błędach jest rozpieszczeniem a nie troskliwością. A rozpieszczenie nie jest miłością...
Do tego kilka zbiegów okoliczności jest... zbyt nieprawdopodobna (np ucieczka z więzienia a tu nagle ląduje ich statek). Zakończenie dobre (tzn ostatnia kartka bo gadające za sobą ośmiomiesięczne dzieci itd - bez komentarza).
Szkoda, że okładka nie odpowiada treści.
Pod koniec was zaskoczę : mimo wszystko książkę dobrze się czytało i po jej skończeniu było mi tego szkoda.
Pomysłowość autorów była bardzo dobra a akcja wartka i za ogólny zarys fabuły i oczywiście pierwszą część daję naciągane 5/10.

- np nauka latania i lądowania...

• (F) Klasycy amerykańskiej SF
  • 🚀 Fantastyka naukowa
  • 📣 Ach! Moja kolekcja

Dodaj cytat z książki Powrót do gwiazd