Novecento. Monolog

Seria: Mała Proza
Wydawnictwo: Czytelnik
Novecento. Un monologo
Raincloud

Historia Novecenta, fikcyjnego pianisty i kompozytora o niebywałym talencie, który oficjalnie nie istniał dla świata i który całe swoje życie spędził na statku kursującym pomiędzy Europą a Ameryką. Novecento tam się urodził i tam został porzucony przez rodziców-emigrantów. Genialny samouk błyskawicznie opanował grę na fortepianie i wraz z orkiestrą zabawiał podróżnych swoją niezwykłą muzyką. Pewnego razu postanowił zejść na ląd i zostać na zawsze w Ameryce, ale przeraził go ogrom miasta, które ujrzał z trapu i którego końca nie mógł dostrzec. Dla niego wszystkim był statek, dwa tysiące pasażerów, osiemdziesiąt osiem klawiszy fortepianu i muzyka. To był jego świat, którego za żadną, nawet cenę najwyższą, nie chciał opuścić.
Na podstawie "Novecenta" Giuseppe Tornatore nakręcił słynny film "1900 – człowiek legenda" z Timem Rothem w tytułowej roli.
Alessandro Baricco (ur. 1958), włoski powieściopisarz, autor sztuk teatralnych, krytyk muzyczny i teatralny, eseista. Międzynarodową sławę zdobył bestsellerową powieścią "Jedwab". Ta i kolejne nagradzane książki przyniosły mu światowy rozgłos.

Tomasz Wojewoda | 2017-06-09
Przeczytana: 03 czerwca 2017

DZIEWIĘĆSET

Nie wiem dlaczego, ale z jakiegoś powodu wmówiłem sobie, że „Novecento. Monolog” to dzieło powstałe w wiekach dawnych, siedemnasto-, może osiemnastowieczne. Autor był postacią zupełnie mi nieznaną i tak w księgarni na ulicy Grodzkiej w Krakowie, do mnie przemówiła okładka wydania w „Czytelniku”. Była więc najwyższa pora, by nadrobić te zaległości. Tymczasem okazuje się, że Alessandro Baricco to autor współczesny – urodzony w 1958 roku w Turynie pisarz, muzykolog i człowiek teatru. Omawiane dzieło zostało opublikowane po raz pierwszy w 1994 roku, nakładem Feltrinellego.

„Novecento. Monolog” przedstawia niezwykłą historię – człowieka, który „oficjalnie nie istniał dla świata” urodził się bowiem na statku, kursującym między Europą a Ameryką i spędził tam całe swoje życie. Był okrętowym pianistą, grającym w big bandzie, legendarnym wirtuozem, którego wyższość musiał uznać sam legendarny „wynalazca jazzu”, Jelly Roll Morton (1890-1941). Nazywał się Danny Boodmann T.D...

luelle | 2014-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2014

"Mam wrażenie, że to piękna historia, którą warto było opowiedzieć" - napisał autor. Dobrze napisał! I jeszcze lepiej ją opowiedział. Książeczka cieniutka, ale mająca konkretny ciężar. Dwa fragmenty zatrzymały mój oddech. Nic ich nie zapowiadało, nawet chwilę wcześniej się śmiałam, bo i humoru nie brak w tej opowieści. I nagle... Są w książkach takie prawdy, które niespodziewanie otwierają ci oczy i prują wyszywany tak starannie delikatny haft codzienności. Nie dobierają specjalnych słów, nie. Tylko pojawiają się nagle i jest wtedy tak, jakbyś stanął nad przepaścią. A najgorsze jest to, że jednocześnie jesteś już tam, na dole.
Poznajcie Novecento - myślę, że warto.

NieTylkoGry | 2017-06-19

Danny Boodman T.D. Lemon Novecento. Czy za kimś, kto nosi tak oryginalnie brzmiące nazwisko, może stać banalna opowieść? Nie sądzę. Toteż to, o czym mówi jego najbliższy przyjaciel – trębacz z zespołu grającego na kursującym między Europą a Ameryką transatlantyku „Virginian” – jest zdecydowanie dalekie od przeciętności. Bo Novecento miał dobrą historię. On sam był dobrą historią. Zwariowaną, to prawda, ale piękną.

Tak pokrótce można zacząć rozważania o książce Alessandro Baricco Novecento. Wydana we Włoszech w 1994 roku, do Polski dotarła dopiero czternaście lat później. Tekst, noszący podtytuł Monolog, został napisany dla aktora Eugenia Allegriego i reżysera Gabriele Vacisa. Jednak sam autor w przedmowie nie uznaje swojego dzieła za tekst teatralny – jest dla niego (…) formą pośrednią między tekstem przeznaczonym do wystawienia na scenie a opowiadaniem do czytania na głos. Nie zmienia to faktu, iż w krótkim czasie od polskiego wydania, Novecento został przeniesiony na deski wielu...

Róża_Bzowa | 2011-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2011

Baricco posiada niesamowity dar wykreowania nawet najbardziej odległego znaczeniowo i geograficznie świata przed oczyma zdumionego czytelnika. Kilka słów, zarys miejsca - i już otwiera się przed oczyma zdumionego i zachwyconego czytelnika cała przestrzeń świata opowiadanej (tak, właśnie opowiadanej) postaci.
Fantastyczna książka, ale nie dla każdego - czytelnik bez wyobraźni (słuch muzyczny - niekonieczny) nie usłyszy ani jednej nuty.

Naia | 2013-11-03
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Po przeczytaniu „City”, które było objawieniem, stwierdziłam że wszystko co wyszło spod pióra Baricco biorę w ciemno. I ta historia – porzuconego na statku dziecka, które dorasta wychowane przez marynarzy i zostaje genialnym pianistą, nie postawiwszy nigdy nogi na suchym lądzie – jest z całą pewnością piękna i godna uwagi. Ale żeby upakować ją na 60 stronach? Połknęłam tę książkę w jeden wieczór i poczułam się, jakby ktoś machnął mi przed oczami plikiem zdjęć z czyjegoś życia. Nie było nawet czasu, żeby się wzruszyć, współczuć, wniknąć w ten literacko-muzyczny świat... Wiem, że to od początku nie miała być powieść, a rodzaj scenariusza teatralnego, ale wyszła w ten sposób Baricco skromna literacka przystawka – smaczna, ale jak się tym najeść?

Mademoiselle | 2010-11-08

Po prostu uwielbiam tą pozycję :) Filmową wersję też!

Mateusz | 2016-09-28

Nie oglądałem filmu "1900: Człowiek legenda", którego pierwowzorem literackim jest "Novecento" Alessandro Baricco. I chyba wyszło to z pożytkiem dla lektury. Mam wrażenie, że sentymentalny kicz filmu, którego mógłbym się spodziewać po obejrzeniu zwiastunu, zepsułby mi obraz niezwykłej historii o równie niezwykłym pianiście.

Bohater utworu Baricco, Danny Boodman T.D. Lemon Novecento, jest pianistą niezwykłym, bo urodzonym na statku. Urodzonym i zamieszkałym, ponieważ całe swoje życie spędza w morskich podróżach, odkrywając w międzyczasie swój talent muzyczny, pod którego wrażeniem jest nawet sam Jelly Roll Morton. Tak, legendarny pianista pojawia się na stronach utworu Baricco, i już dla samego tego faktu, lektura może być nie lada gratką dla każdego fana bluesa i jazzu.

Opowieść rozgrywa się między morzem i lądem - ziemią obiecaną dla bohatera, który całe życie spędził na statku. Między ograniczeniami, które nakłada na Danny'ego przestrzeń wycieczkowca, a możliwościami mogącymi...

zeebi | 2014-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Wydaje mi się, że "Novecento" jest ciekawszą opowieścią niż "Jedwab", za który Baricco bywa szczególnie chwalony. W dodatku jest to książka, przy której momentami ciężko powstrzymać głośne zacieszanie.

Jadwiga Zając | 2011-01-28

Absolutnie piękne. Jest też film - polecam go równie gorąco.

Karina | 2012-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2012