Szczęśliwe dni

Tłumaczenie: Jacek Giszczak
Wydawnictwo: W.A.B.
Les jours hereux

Kto powiedział, że starości nie można się uczyć za młodu? Antoine już w wieku osiemnastu lat wykupuje sobie miejsce na cmentarzu, a majac lat trzydzieści pięć, przenosi się na stałe do domu opieki "Szczęśliwe dni". Pozwala, by spokojnie upływał czas, który spędza w towarzystwie innych pensjonariuszy. Ma tylko jeden problem- nie potrafi wymyślić epifatum na swój nagrobek. Pewnego dnia do...

Pewnego dnia do ośrodka przybywa nowa pacjentka- śmiertelnie chora Mireille, której marzeniem jest po raz ostatni zobaczyć morze. Antoine zabiera ją w krótką podróż. Czy w ten sposób zbliży się do istoty śmierci? A może wręcz przeciwnie?

Groff prezentuje nam serię obrazków i scen, które mimo komizmu, a może właśnie dzięki niemu, skłaniają do poważnych rozważań nad młodością i starością, działaniem i biernością, nad życiem i jego kresem.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: humanitas.ro

Alison | 2014-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2014

Gdybym napisała, że przyjemnie się czytało, mogłabym zostać źle odebrana przez tych, którzy znają treść, ale w sumie, czy mi to przeszkadza? Książkę czytało się przyjemnie. Idealnie wpasowuje się w moją melancholijną naturę. Poza tym, zaczęłam ją w stanie zamyślenia (prezent z dedykacją) i w takim samym stanie ją skończyłam.
Nie wiem jakbym ją oceniała, gdybym czytała ją dłuższy czas, ale na swoje szczęście zgłębiłam jej treść w całości od razu. Myślę, że to wpłynęło na mój odbiór tej powieści.
O śmierci, jak setki innych książek. O życiu, jak tysiące innych książek. I ujmuje swoim dość dziwacznym humorem i sposobem postrzegania. Taki nastrój trzeba akceptować, by mieć przyjemność z czytania "Szczęśliwych Dni". Ja miałam.

Kass | 2011-05-06
Przeczytana: 06 maja 2011

Przygnębiła mnie.
Wprawiła w zamyślenie.
Dała odczuć, że nasze życie jest NASZYM życiem, my o nim decydujemy, my wybieramy na rozstajach dróg i możemy spełniać swoje marzenia, by żyć jak chcemy, w zgodzie z sobą.
Niby mała ksiażka, całkiem niepozorna, raptem ponad 120 stron, a daje wiele.
Polecam, żeby się zatrzymać w zabieganym świecie i zastanowić się gdzie chcemy dalej iść i czego chcemy.

Karo | 2013-07-14
Na półkach: Przeczytane, 2013

Jest to książka, którą trzeba albo przeczytać i nie wracać do niej więcej, lub mieć ją zawsze przy sobie i wracać nieskończoną ilość razy. Jeśli nie MUST HAVE, to chociaż MUST READ. Książka niesamowita.

karla_6 | 2014-05-16
Przeczytana: 14 maja 2014

"Tak niewiele ważyłem na Ziemi, niech i ona lekką mi będzie."

W książce autor pokazał nam jak wiele cennej treści można przekazać na zaledwie nieco ponad stu stronach. Książka skłania do przemyśleń, jest smutna, ale moim zdaniem ma w sobie też coś pozytywnego. Nie umiem jednak powiedzieć co - coś.

Suzi | 2013-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2013

Jeśli kiedyś bardzo zamarzysz o ukryciu się gdzieś i przeczekaniu życia wiedz, że ono i tak cię znajdzie.

Aga | 2011-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2011

Książka naprawdę ciekawa, rewelacyjny i oryginalny pomysł na książkę o tak ponurej tematyce, jesteśmy w stanie obnażać smutną rzeczywistość i skupić się na śmierci równocześnie nie popadając w depresję. Czarny humor tego opowiadanie trzyma nas w ryzach. Uważam, iż książka jest naprawdę wartościowa i warto ją przeczytać.

anniana | 2014-07-08
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 07 lipca 2014

A taka sobie czytanka :) można przeczytać dla zabicia nudy. Śmierć śmiercią, nie należy zapominać o tym, że czaka na każdego z nas, ale moim zdaniem nie warto z jej powodu wpadać w paranoje.

Agnieszka | 2012-09-03

W ciekawy sposób i w miarę bezboleśnie pozwala się zastanowić nad tym, co z nami będzie jak będziemy starzy

Natalia Klecha | 2016-09-21
Przeczytana: 21 września 2016

Książka dosyć specyficzna...
Przede wszystkim smutna, aczkolwiek piękna. Może dlatego piękna, że smutna.

Aarionne | 2011-10-03
Przeczytana: 2010 rok

Piękna i poruszająca w swojej prostocie.