Bez krwi

Tłumaczenie: Halina Kralowa
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mała proza". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
Senza sangue
83-07-02936-8
baricco, włochy
Raincloud

Najnowsza minipowieść "Bez krwi" opowiada, wbrew tytułowi, o krwawych wydarzeniach na samotnej farmie i zaskakujących konsekwencjach tych wydarzeń - kilkadziesiąt lat później.

| 2015-03-04
Przeczytana: 04 marca 2015

Króciutka książeczka, zaledwie 78 stron, w której wbrew tytułowi jest krew, cierpienie, zemsta i można nawet pokusić się o stwierdzenie, że nieuchronność losu. Jednak całość nie wzbudziła we mnie emocji, co najwyżej zakończenie jest inne od tego jakiego spodziewałam się, jest po prostu zaskakujące. Lecz mimo tego zakończenia i tak książka przeciętna.

Grażyna | 2012-12-12
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 lutego 2013

Dla lubiących bardzo mroczne historie, polecam.

Magdalena Nowakowska | 2014-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Historia złamanego życia
Skondensowana do niewielkiej objętości relacja z całego życia pewnej kobiety, zaprezentowana mistrzowsko w dwóch scenach. Pierwszą z nich jest napad na jej ojca, dokonany przez żołnierzy, którzy chcieli zemścić się za swoje krzywdy. Drugą – pewne spotkanie wiele lat później, kiedy tamta dziewczynka jest już dojrzałą panią.
Doświadczenie z dzieciństwa rzuciło cień na jej życie. Zaufała osobom, które miały ją zlikwidować – jako świadka wojennych porachunków. Szkic powieściowy, za jaki można uznać Bez krwi, bardzo pobieżnie ociera się o pozostałe wątki. Każdy z tych dwóch obrazów: napad i spotkanie z jednym z jego uczestników po latach – ma swój własny punkt kulminacyjny. W obydwóch jest jakiś trudny do opisania spokój. Chwilę, w której młody Tito patrzy na ukrytą dziewczynkę, oboje odczuwają jako pełną mistyki. Przypomnienie sobie tego momentu i przywołanie tamtych myśli w swojej obecności sprawia, że ta chwila ulega powtórzeniu. Nawet jeśli Tito spodziewa...

Ela | 2013-05-15
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 11 maja 2013

Po przeczytaniu "Jedwabiu" pana Alessandra Baricco nie mogłam się doczekać aż w moje ręce wpadnie kolejna jego książka.
I na szczęście, odnalazłam "Bez krwi". Tytuł bardzo przewrotny, bowiem krwi nie brak.

Alessandro Baricco posiadł niesamowity talent na malutkiej liczbie stron zamykać niesamowite historie. Moim zdaniem on trzymając pióro w dłoni, nie splata ze sobą literek, a maluje obrazy, które dynamicznie przewijają się w głowie w trakcie czytania. Nie wiem jak to możliwe tyle akcji, charakterów, emocji i uczuć zmieścić w tak małym formacie. Jemu się udaje. Podziwiam i polować będę na kolejne pozycje z pod jego ręki.

Co do samej książki, jest ciekawa, wciągająca i zaskakująca. Polecam.

Redaktor_na_Tropie | 2016-06-26
Przeczytana: czerwiec 2016

Bardzo mocna rzecz. Bezkompromisowa narracja i układ typograficzny (czyżby proza wzorowana na frazie muzycznej?), okrutne, bezpardonowe, stateczne opisy. Ów stateczny chłód narratora chyba szokuje najbardziej oraz wzmaża i tak już miażdżący przekaz opisywanych tematów tabu. Druga część minipowieści niebezpiecznie zbliża się do antywojennej powiastki, jednak ostatecznie wybrania się rzadko spotykanym w kontekście bezpardonowego przekazu uduchowieniem. Zwolennicy literatury ekstremalnej będą zachwyceni.

Prosto_z_Mostu | 2010-12-26
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 25 grudnia 2010

"Bez krwi" to bardzo niepozorna, niezapowiadająca wielkiego huraganu uczuć i emocji, książeczka. Książeczka, bo liczy zaledwie 72 strony, z którymi uporałam się w 2 godziny. I rzeczywiście nie poruszyła we mnie zbyt głęboko ukrytych dla niej strun wrażliwości i empatii.

Opowieść Barrico składa się z 2 części.
Pierwsza to wejście w sam środek kryminalnego, pełnego strzałów wątku, w którym 3 mężczyzn chce wtargnąć do stojącego na pustkowiu domku, by zabić pewnego mężczyznę.

Dzięki temu zabiegowi szybko wciągnęłam się w akcję, bo zjadała mnie ciekawość: Kim są Ci faceci? Czemu chcą zabić lekarza, ojca dwójki małych dzieci? Czy uda im się dokonać zaplanowanej egzekucji?

Autor szybko kieruje biegiem wydarzeń, przez co miałam wrażenie jakby w mojej wyobraźni przewijały się kadry filmu. Opisy i dialogi nie zawierały zbędnych słów, wszystkiego było wyważone i surowe. Choć dotyczyło tragicznych zdarzeń, pozbawiony emocji przekaz sprawiał, że miałam wrażenie, że tylko jakiś żart i...

Rosalia_de_Castro | 2015-02-24
Na półkach: 2015, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 18 lutego 2015

Mini powieść autora "Jedwabiu" to historia dziejąca się w Hiszpanii, być może podczas, a może po dyktaturze Franco. Trzej mężczyźni przyjeżdżają na farmę Manuela Roca, aby zemścić się na nim za to, co zrobił wielu ludziom. Jednak Roca nie jest sam, na farmie są też jego dzieci.

trycha | 2014-02-16
Przeczytana: 2013 rok

Ciągle fantastyczny Baricco. Historia z wojenną zbrodnią w tle.

Alex405 | 2016-02-23
Przeczytana: 2012 rok

Przeżyć traumę, w której giną bliscy...W jaki sposób nieść w sobie to wydarzenie przez życie, śmiać się i kochać, snuć plany? W jaki sposób iść ku przeznaczeniu, w którym ponownie spoglądamy jej w oczy? Ofiara i sprawca, w odwiecznym przyciąganiu. Książka ma zaskakujący przebieg. Prawie psychologiczna...

srebrnanatalia | 2014-12-08
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Mroczna, niepokojąca historia, o zemście, cierpieniu, nieuchronności zdarzeń.”przechodzimy przez życie pragnąc jedynie powrotu do piekła, które nas zrodziło, i zamieszkania w nim u boku kogoś, kto kiedyś z tego piekła nas wybawił”.