Powtórka

Replay
8373011951
życie, szansa,
dona

Powieść nagrodzona World Fantasy Award w 1988 roku. Ken Grimwood zadaje w swojej książce pytanie: Co byś zrobił, gdybyś mógł przeżyć jeszcze raz swoje życie, wiedząc, jakie już popełniłeś błędy? Otóż bohater, 43-letni Jeff, dostaje taką szansę kilka razy. Uwięziony w nudnym małżeństwie i pracy, bez szans na karierę umiera w 1988 roku, po czym budzi się w roku 1963 jako osiemnastolatek w swoim dawnym pokoju w akademiku. Wszystko jest takie samo, a jednak inne... Grimwood debiutuje tą powieścią na polskim rynku.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis

źródło okładki: http://rebis.com.pl/

joly_fh | 2014-09-07
Przeczytana: 04 września 2014

"Powtórka" to może nie jest najbardziej porywająca powieść, jaką czytałam - wydaje mi się, że Grimwood za bardzo się w niej streszcza, skracając wątki - ale na pewno skłania do myślenia i do zastanowienia się nad własnym życiem. Co ważne, wydaje się, że autor rozwija się w trakcie pisania; stosunkowo nieciekawa na początku, powieść staje się coraz lepsza, by dojść do ważnych konkluzji. Można na to również spojrzeć w ten sposób, że Jeff potrzebował kilku żyć, by dojrzeć... Niestety w normalnych okolicznościach nie jest nam dane coś takiego, musi nam wystarczyć jedno życie. I dlatego powinniśmy je wykorzystać najlepiej, jak się tylko da.

Marta | 2013-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2013

Autor powieści zadaje w "Powtórce" prowokujące pytanie: Co byś zrobił, gdybyś mógł przeżyć jeszcze raz swoje życie, wiedząc, jaki już popełniłeś błędy?

Taką szansę dostaje bohater powieści 43-letni Jeff Winston, a nawet dostaje tych szans więcej. Uwięziony w nudnym małżeństwie, monotonnej pracy w pewnym równie mało konstruktywnym dniu swojego życia przenosi się ze swojego biura do roku 1963, pokoju w akademiku. Myśląc, że umiera trafia do miejsca, które dobrze zna oraz posiada wiele wspomnień związanych z danym okresem czasu. Na początku bohater jest nieco zdezorientowany co ma począć ze swoją osobą. Postanawia zacząć obstawiać zakłady bukmacherskie, wykorzystując swoją wiedzę o wygranych z poprzedniego życia. Bardzo szybko się na tym interesie bogaci. Wraz ze swoim znajomym zakłada firmę zajmującą się inwestycjami, akcjami. I po prostu żyje, do momentu kiedy sytuacja z przeniesieniem go do wcześniejszych lat znowu się powtarza.

Bohater każde swoje życie przeżywa na inny sposób....

Aneczka43 | 2016-03-02
Przeczytana: 02 marca 2016

Do przeczytania tej książki zachęcił mnie...bohater literacki jednej z powieści kryminalnych Pawła Pollaka. Cóż to za zdziwienie: bohater literacki czyta! Pewnie pamiętają Państwo film "Dzień świstaka" - książka opowiada o bohaterze, który swoje życie może przeżyć jeszcze raz i jeszcze raz i jeszcze raz. Fascynujące przemyślenia, książka na 5 z +.

bartek22 | 2015-09-29

Rzecz o tym jak ważna i bezsensowna zarazem jest każda nasza decyzja, jak beznadziejne jest poszukiwanie nie istniejących odpowiedzi, choć nie potrafimy przestać zadawać nurtujących nas pytań. "Nieopisane szczęście, niewymowny ból i żadnej nadziei na oddzielenie ich od siebie", mówi Jeff. A oprócz tej filozofii świetny pomysł na książkę.

NUTAKA | 2012-07-31

Niezwykła, wciągająca książka