Wymyślona dziewczyna

Tłumaczenie: Jacek Spólny
Książka jest przypisana do serii/cyklu "John Irving". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Imaginary Girlfriend
83-7337-238-5
Ewa G

Jednak nie tylko literatura stanowiła „od zawsze” pasję Irvinga - był nią także sport: zapasy, uprawiane od wczesnej młodości. Umiłowanie tej dyscypliny pisarz przekazał również synom, Colinowi i Brendanowi. Gdy leczył kontuzję odniesioną na macie i musiał poddać się długotrwałej rehabilitacji, postanowił napisać coś w rodzaju podwójnej, dwuwątkowej autobiografii - tak powstała ta książka, w której wspomnienia ciekawych doświadczeń i kontaktów literackich z innymi autorami (znanymi mu najczęściej z tzw. kursów twórczego pisania, którego sam też nauczał), przeplatają się z opowieścią o męskich, wiernych przyjaźniach z ulubionymi trenerami i kolegami-sportowcami. Irving uważa, że swój sukces życiowy zawdzięcza w równej mierze pisarstwu i umiłowanym zapasom.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2002

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

Marlena | 2013-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Jestem fanką twórczości Irvinga, dlatego powieść autobiograficzna była dla mnie punktem obowiązkowym, zwłaszcza że wiele elementów z biografii pisarza pojawia się w przetworzonej formie w jego utworach. "Wymyślona dziewczyna" traktuje o dwóch wielkich miłościach Irvinga - literaturze i zapasach. I właściwie tylko o tym. Szczerze mówiąc spodziewałam się czegoś więcej; mimo wszystko czytanie o jednym z ulubionych pisarzy sprawiło mi przyjemność, chociaż korzystałam z fatalnego tłumaczenia (nie jestem wybredna w tej kwestii, pierwszy raz zdarza mi się na to narzekać, ale nagminne odmienianie nieodmiennych nazw własnych tudzież ich błędna odmiana miejscami wyprowadzały mnie z równowagi). Reasumując - jest to pozycja dla koneserów twórczości pisarza - i raczej tylko dla nich.

JUSTLEE | 2013-03-08
Przeczytana: 2013 rok

Wg mnie ta książka nie jest autobiografią, lecz wspomnieniami związanymi z największą pasją pisarza czyli zapasami, którą zaszczepił również w swoich synach.
Pierwsza wersja tych wspomnień nosiła tytuł "Mentorzy" i zawierała "jedynie" 10 stron na temat zapasów. Po przeczytaniu tego fragmentu zadaje sobie pytanie: dlaczego nie pozostał przy tym??
Choć muszę przyznać,że rozdział pt. "Książki, które czytałem" wynagradzają mi całą resztę, warto ją przeczytać chociaż dla tej części.

olacostam | 2012-02-02
Przeczytana: 2010 rok

Lekka, przyjemna, krótka powieść (?) autobiograficzna jednego z moich ulubionych autorów. Irving przedstawia tu ważne i mniej ważne momenty ze swojego życia, pisze o swojej karierze, edukacji, znajomych, przyjaciołach rodzinie i o zapasach, zapasach, zapasach.

papisialka | 2016-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2016

Odnoszę wrażenie, że książka powstała z nudy. I nudna tez jest.

Damian Zabawski | 2013-02-22

Tylko dla fanów Irvinga i to zagorzałych.

Agnieszka W | 2016-11-25
Witkacy33 | 2016-11-15