Reese Witherspoon, Sławomir Gortych i Anna Kańtoch. Książki na nowy tydzień

LubimyCzytać LubimyCzytać
22.04.2024

Czternaście nowych książek poleca się na ten tydzień! Kryminały od Anny Kańtoch, Sławomira Gortycha, Marty Matyszczak, powieści z Katalonii, Korei i USA, young adult, klasyczna fantastyka, a także coś dla dzieci. I o wiele więcej!

Reese Witherspoon, Sławomir Gortych i Anna Kańtoch. Książki na nowy tydzień

Książkowe premiery tygodnia pod patronatem Lubimyczytać.pl

„Rozbite lustro” Mercè Rodoreda tłumaczenie: Anna Sawicka (wyd. Marginesy)

Katalońskie Downton Abbey.

Porywająca powieść należąca do klasyki współczesnej literatury katalońskiej autorstwa jednej z najbardziej cenionych pisarek hiszpańskich.

Trzy pokolenia arystokracji i kilka pokoleń służby – historia zaczynająca się w latach siedemdziesiątych XIX wieku i sięgająca nadejścia dyktatury Franco i hiszpańskiej wojny domowej.

Kiedy Salvador Valldaura spotyka Teresę Goday, uwodzą go jej aksamitne oczy i zaraźliwy śmiech. Valldaura, bogaty i niemłody już dyplomata, i Teresa, biedna córka handlarza rybami, pobierają się i przeprowadzają do dużej willi na obrzeżach Barcelony. W tym domu ich rodzina rozkwita i rozpada się: w kalejdoskopie zmieniających się perspektyw przewijają się losy kolejnych mężów, żon, córek i synów, także tych z nieślubnego łoża. Przydarzają się tragedie i wielkie, także zakazane miłości, zdrady i dowody bezinteresownego oddania, czyny pełne altruizm i samolubstwa.

„Rozbite lustro” opowiada historię rozpadającej się matriarchalnej dynastii zbudowanej na miłości, kłamstwach, namiętnościach, tajemnicach, nadziejach i zdradach.

„Książka o górach” Patricija Bliuj-StodulskaRobb Maciąg (wyd. Agora)

„Książka o górach” jakiej jeszcze nie było! Wciągająca a zarazem pełna praktycznych wskazówek opowieść o relacji człowieka z górami i o szukaniu własnej drogi, która wiedzie hen, wysoko.

Cześć, człowieku gór!

Nie ma znaczenia, czy jesteś dziewczyną, chłopakiem, dzieckiem czy dorosłym. Wszyscy ludzie gór są dla siebie przyjaciółmi i mówią sobie po imieniu. Czy wiesz, że jedna czwarta całego lądu na Ziemi to góry? Wyobraź sobie, że 100 tysięcy szczytów wciąż nie ma nazwy – nikt na nich nie był.

Czyżby czekały na ciebie? A może zamiast zdobywać, wolisz wędrować po graniach i dolinach lub śmigać po ośnieżonych stokach? Też wspaniale. W górach jest miejsce dla każdego.

Robb Maciąg – doświadczony podróżnik – zaprasza cię na wyprawę, podczas której dowiesz się miedzy innymi, co to jest szpej, jak wspinać się w spódnicy i czy można zjechać na nartach z ośmiotysięcznika. Poznasz też niezwykłych i barwnych ludzi, dzięki którym góry stały się nam wszystkim trochę bliższe.

Ilustratorka Patricija Bliuj Stodulska wzniosła się na wyżyny, aby je pokazać.

„Niespodzianka dla mamy” Reese Witherspoon tłumaczenie: Ewa Rosa (wyd. Wilga).

 

Niesamowita Betty zawsze była czymś zajęta… nawet jako niemowlę. Dziewczynka codziennie rano budzi się z milionem pytań i miliardem pomysłów w głowie, a dziś wpadła na wyjątkowo doskonały: zorganizuje przyjęcie urodzinowe dla mamy. I to nie byle jakie, tylko… cyrkowe. Ale nie mówcie nikomu, bo to niespodzianka! Razem z najlepszymi przyjaciółmi, Mae i Jeffreyem, Betty urządzi w ogrodzie niesamowity, ogromny, zdumiewający cyrk, a gdy sprawy przybiorą nieoczekiwany obrót, będzie musiała wykorzystać swój niesamowity umysł, by uratować sytuację! To druga część opowieści autorstwa Reese Witherspoon o niezwykłej, tryskającej energią, bystrej dziewczynce, która zachęca młodych czytelników, by pokonywali życiowe przeszkody z entuzjazmem i ekscytacją.

„Spotkanie” Agnieszka Ptak (wyd. LeTra)

Christopher Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jest księdzem, a czyn, który planuje, to grzech śmiertelny. Czy jego brat bliźniak uwierzy, że Christopher nie żyje i czy da się zwieść fałszywym tropom? Co łączy Tajemnicę Fatimską i Objawienia w La Salette z zagadkową śmiercią księdza? Czy losy obu Objawień odmienią losy świata czy może świat odmieni treść Objawień? Czy wstrząśnie to najstarszą instytucją świata, jaką jest Kościół?

Agnieszka Ptak w wielowątkowej powieści Spotkanie stworzyła wciągającą fabułę pełną niejednoznacznych postaci i nieoczekiwanych zwrotów akcji, nad którą unosi się widmo nieuchronnej Apokalipsy. To trzymająca w napięciu historia o największej tajemnicy Watykanu, adresowana do fanów prozy Umberta Eco, Dana Browna i Arthura Conan-Doyle’a.

„Schronisko, które spowijał mrok” Sławomir Gortych (wyd. Dolnośląskie)

Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Wrzesień 1947, Cieplice. Uczeń miejscowego liceum zostaje oskarżony o zamach na wysokich radzieckich dygnitarzy. Międzynarodowy skandal wisi w powietrzu, a chłopak musi uciekać.
Grudzień 1991 roku. Do karkonoskiego schroniska Strzecha Akademicka przyjeżdża Andrzej Czerwiński. Mężczyzna chce poznać prawdę o przeszłości ojca, dawnego kierownika Strzechy, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Kilka dni późnej ciało Andrzeja zostaje odnalezione podczas akcji ratunkowej po najtragiczniejszej w historii polskich gór lawinie.

Marzec 2007 roku. Za namową swojego przyjaciela Maksymiliana autor kryminałów Tomasz Wilczur jedzie w Karkonosze z zamiarem napisania powieści inspirowanej tajemniczą śmiercią Czerwińskiego. Pisarz docieka prawdy o zdarzeniach sprzed lat, ale im więcej wie, tym bardziej narasta w nim poczucie, że każdy ma coś do ukrycia…

Co było przyczyną śmierci Andrzeja Czerwińskiego i jaki związek ma zaginięcie jego ojca z wydarzeniami z Cieplic? Tomasz Wilczur swoimi niewygodnymi pytaniami zaczyna rozsadzać zamknięty układ, który latami strzegł tajemnicy o mrocznej przeszłości Strzechy Akademickiej.

„Przepraszam, tu był trup” Marta Matyszczak (wyd. Dolnośląskie)

W środku zimy stulecia na otwarcie luksusowego hotelu i spa Villa La Vistule na Górze Bukowej w Wiśle zjeżdżają zaproszeni goście: popularna trenerka fitness, producentka ekokosmetyków ze zrzędliwą matką u boku, równie sławny, co skąpy aktor telewizyjnego tasiemca, właściciel sieci cukierni, zbłąkany w śnieżycy turysta, a także pewna influencerka.

Tej ostatniej towarzyszy Rita Braun – młoda rozwódka, która próbuje w Warszawie rozpocząć nowy etap życia, jednak rzeczywistość ją rozczarowuje. Wyjazd do spa miał jej przynieść relaks, a w zamian inspiruje do… nagrywania podcastu. Najpierw na temat greenwashingu, do którego ewidentnie dochodzi w ośrodku. Potem zaś Zbrodnie na podsłuchu wezmą na tapet prawdziwe morderstwo. Kto zabił? Czy węsząca po zakamarkach hotelu Rita jest bezpieczna? No i gdzie się podział trup, który jeszcze przed chwilą spokojnie leżał w miejscu zbrodni?

„Powtórka” Ken Grimwood tłumaczenie:Zuzanna Naczyńska (wyd. Rebis)

Powieść nagrodzona World Fantasy Award.

Czy chciałbyś przeżyć swoje życie jeszcze raz? I jeszcze raz? I jeszcze raz….?

43-letni Jeff Winston, śmiertelnie znużony pracą bez perspektyw i beznadziejnym małżeństwem, umiera na zawał serca w 1988 roku. Budzi się w swoim dawnym pokoju w akademiku – jest 1963 rok, a on jest osiemnastolatkiem, ale pamiętającym, co się wydarzyło przez kolejne 25 lat. Może być przebogaty, może mieć władzę, może odzyskać straconą miłość. Szansa na realizację szalonych pomysłów lub odkupienie dawnych win okazuje się jednak ulotna, a jej koniec jest kolejnym początkiem. I znów, i ponownie, i jeszcze raz…

Powtórka, której echa zabrzmiały kilka lat później w doskonałym Dniu świstaka, jest ponadczasową opowieścią o naturze przeznaczenia, życiu, miłości i drugich szansach, które wymagają podjęcia niezwykłego ryzyka.

„Kuchnia książek” Kim Jee Hye tłumaczenie: Marta Niewiadomska (wyd. Czarna Owca)

Życie jest jak regał z książkami, nigdy nie wiesz, jaka Ci się trafi

Mieszkająca w Seulu Yujin przez kilka lat była bez reszty pochłonięta tworzeniem start-upu. W wyniku wielu decyzji musiała jednak sprzedać firmę i straciła pracę. Jej życie całkowicie się zmienia, kiedy przypadkiem odwiedza wieś Soyang-ri. Oczarowana tym miejscem postanawia zrezygnować z wielkomiejskiego życia i założyć księgarnię. Wyjątkową księgarnię.

W Soyang-ri Book’s Kitchen można odnaleźć spokój i otrzymać wsparcie, kiedy w życiu dzieje się zbyt wiele. A wszystko oczywiście za sprawą książek.

Czas mija, zmieniają się pory roku, do Soyang-ri Book’s Kitchen przybywają kolejni goście. Każdego sprowadzają inne kłopoty bądź rozterki. I każdy z nich otrzymuje książkę, która ukoi jego duszę i która pomaga w rozwiązaniu problemów.

Magiczna koreańska powieść o magicznym miejscu. O ludzkich losach. I o mocy, która drzemie w książkach.

„How Does It Feel?” Jeneane O'Riley tłumaczenie: Zuzanna Byczek (wyd. Jaguar)

Zakazana obsesja. Lojalność wobec rodziny. Trzy śmiertelne wyzwania.

Człowiek

Kiedy rozpoczynałam swój projekt badawczy, nie sądziłam, że wyprawa do lasu skończy się w ramionach… księcia elfów. Niezwykle przystojnego i bardzo niebezpiecznego księcia elfów, który jest przekonany, że przybyłam ze świata ludzi, bo go zabić. Zdeterminowany, by się mnie pozbyć, jednocześnie pozbywając się dziwnej obsesji, którą ma na moim punkcie – postanawia poddać mnie trzem śmiertelnym próbom. Jeśli przeżyję, odzyskam wolność.

Ale jeśli nie...

Książę elfów

Nigdy nie czułem niczego poza nienawiścią i wstrętem. Dopóki nie spotkałem jej – nikczemnej, ludzkiej zabójczyni. Jest pasożytem, który bezlitośnie wczepił się w mój umysł i nie pozwala mi się uwolnić.

Marzę o tym, by dotknąć jej gładkiej skóry. Ale nie mogę sobie na to pozwolić.

Królowie z mojej krainy woleliby spłonąć niż dotknąć człowieka.

A ja boję się, że jeśli wkrótce jej nie zniszczę, to ona zniszczy mnie.

„Spotkasz mnie nad jeziorem” Carley Fortune tłumacznie: Anna Hikiert-Bereza (wyd. Czwarta Strona)

Jeden dzień.

Jedna obietnica.

Dwie różne historie.

Fern Brookbans zmarnowała już zbyt dużo czasu, wspominając Willa Baxtera. Dziesięć lat temu spędziła z nim niezapomniane dwadzieścia cztery godziny. Tyle wystarczyło, by między nimi zaiskrzyło. Spotkanie, choć krótkie, pozostawiło w sercu Fern trwały ślad. Para zawarła też pewien układ: spotkają się za rok. Ona się pojawiła, on nie.

Fern ma dziś trzydzieści dwa lata, a jej życie nie jest idealne. Opuszcza ukochane miasto i wraca w rodzinne strony, by prowadzić popadający w ruinę pensjonat, choć przecież nigdy tego nie chciała Wtedy zjawa się Will, który wydaje się jej jedyną deską ratunku. Ale czy można zaufać mężczyźnie w dobrze skrojonym garniturze, który zupełnie nie przypomina chłopaka, którego spotkała dekadę temu? I  który najprawdopodobniej coś ukrywa. Ale przecież dziesięć lat wcześniej Will uratował Fern. Czy teraz ona powinna zrobić to samo dla niego?

„Łaska” Anna Kańtoch (wyd. Marginesy)=

Mistrzowsko skonstruowany kryminał osadzony w przygnębiającej zimie lat osiemdziesiątych – jakby bohaterów "True Detective" przeniesiono do "Domu złego" Smarzowskiego. Powieść laureatki Nagrody Wielkiego Kalibru.

Rok 1955. W lesie zostaje odnaleziona sześcioletnia Marysia, która zagięła kilka dni wcześniej. Dziewczynka od stóp do głów pokryta jest zaschniętą krwią, jednak nie pamięta, co jej się przydarzyło ani jak udało jej się przetrwać samotnie w lesie.

Trzydzieści lat później dorosła Maria pracuje jako nauczycielka w lokalnej podstawówce i opiekuje się umierającą ciotką. Jedynym wspomnieniem traumatycznych wydarzeń z przeszłości pozostaje tajemnicza postać Kartoflanego Człowieka. Sprawa wraca, kiedy Wojtek, klasowy kozioł ofiarny, zamiast kartkówki oddaje rysunek łudząco przypominający jej towarzysza z lasu. Chłopak prosi o pomoc, a tego samego dnia zostaje odnaleziony w parku, powieszony na gałęzi.

Kiedy pojawiają się kolejne ofiary, milicja zaczyna na poważnie przyglądać się sprawie. Jednak Maria, przekonana, że rozwiązanie kryje się w jej pamięci, rozpoczyna własne dochodzenie.

„Miasto w gruzach” Don Winslow tłumaczenie:Alina Patkowska (wyd. HarperCollins Polska)

 Po „Mieście w ogniu” i Mieście marzeń„”, „Miasto w gruzach” domyka epicką trylogię kryminalną Dona Winslowa.

Ta elektryzująca, dynamiczna i przykuwająca uwagę od pierwszej do ostatniej strony powieść ma być ostatnią w niezwykłej pisarskiej karierze autora bestsellerów New York Timesa.

Od obskurnych pokoi na zapleczu w Providence, Rhode Island poprzez linie wysokiego napięcia przecinające Waszyngton i Wall Street aż po słynne kasyna Las Vegas, Miasto w gruzach prowadzi czytelnika przez epicki krajobraz miłości i nienawiści, ambicji i desperacji, zemsty i współczucia.

„Herk” Phoenicia Rogerson tłumaczenie: Alina Patkowska (wyd. HarperCollins Polska)

TO POWINNA BYĆ HISTORIA HERKULESA: JEGO DWUNASTU PRAC, NIEZLICZONYCH PRZYGÓD

– HISTORIA POWSZECHNIE UWIELBIANEGO BOHATERA, PRAWDA?

NO, ALE NIE JEST.

TO HISTORIA WSZYSTKICH INNYCH:

ALKMENY - matki Herkulesa (stale towarzyszą jej zbrodnie)

MEGARY - żony Herkulesa (opowie wam o ich małżeństwie)

HYLASA - pierwszego przyjaciela Herkulesa (byli czymś więcej niż tylko przyjaciółmi)

EURYSTEUSZA - nadzorował prace Herkulesa (chociaż nigdy się o to nie prosił)
Jego przyjaciół i wrogów, jego żon, dzieci, kochanek i kochanków, bogów, rywali i ofiar. Pora usłyszeć ich historie.

Opowiedziana z humorem i czułością (a niekiedy szokująca) nowa wersja klasycznego mitu o Herkulesie
udziela głosu wszystkim tym postaciom, które dotychczas milczały.

„Ciekawscy. Jurajska draka” Michał Łuczyński (wyd. Zielona Sowa)

Przygoda nie z tej… ery!

Jeśli zdecydujesz się otworzyć tę książkę, to uważaj na czasoprzestrzenny tunel, którego działanie wymyka się spod kontroli, wygłodniałe paszcze i zakrzywione szpony, a także obcych i ich eksperymenty na dinozaurach.

Poznaj ciekawskich kolegów: Radka, domorosłego ufologa z tendencją do wpadania w tarapaty, i Maćka – dinonerda, który bez zająknięcia wymawia słowo kecalkoatl. W wyniku splotu wydarzeń zostają wessani przez portal prowadzący do… prehistorii, gdzie na chwilę przed końcem ery dinozaurów poznają obcego przybysza. Czy Radek i Maciek wygrają walkę o życie i zdążą uciec przed pędzącą w stronę Ziemi asteroidą? I dlaczego to jurajska draka skoro trafili w okres kredowy?

„Przenośna magia. Historia książek i ich czytelników” Emma Smith tłumaczenie: Aleksander Gomola(wyd. Bo.wiem)

Czy książki mają nad nami władzę?

Książki to nie tylko słowa i światy wyobrażone, lecz także przedmioty w naszym życiu. Łamiemy im grzbiety, nadrywamy kartki i piszemy na marginesach. One z kolei wywierają wpływ na nas i zakłócają porządek rzeczywistości.

Autorka „Przenośnej magii” zabiera czytelników w intrygującą podróż przez dzieje i kontynenty, by odkryć powody naszej fascynacji książkami. Obala mit, że erę druku zapoczątkował wynalazek Gutenberga. Opowiada o ekscentrycznych bibliofilach i kolekcjonerach, modnych shelfie na tle wypełnionych regałów oraz woluminach służących jako talizmany. Pisze też o bardziej burzliwych relacjach ludzi i książek, które czasem stają się narzędziami w rękach propagandystów, płoną na stosach albo trafiają do niszczarni, mielących tysiące tomów każdego dnia.

Emma Smith przedstawia nową, pasjonującą, a nawet obrazoburczą historię tego niezwykłego przedmiotu oraz bada, kiedy, dlaczego i jak poddaliśmy się jego szczególnej mocy. Jak ujął to Stephen King, wszystkie książki stanowią „jedyną w swoim rodzaju przenośną magię”.

[zb]


komentarze [14]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Emily 24.04.2024 10:04
Czytelnik

To jest moje świadectwo o tym, jak w końcu dołączyłem do nowego porządku świata, Iluminatów, po tym, jak próbowałem się przyłączyć od ponad 2 lat, ale oszuści kilka razy odebrali mi pieniądze. Od tak dawna chciałem dołączyć do Iluminatów, ale oszuści kradli moje pieniądze aż do początków tego roku, kiedy spotkałem się z Lordem Felixem Morganem online. Skontaktowałem się z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LetCentryczna 23.04.2024 13:22
Czytelniczka

Nic ciekawego dla mnie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
domekzkart 22.04.2024 21:30
Czytelniczka

Schronisko, które spowijał mrok trafia na moją listę do przeczytania ale jeszcze trochę musi poczekać na swoją kolej ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna-Maria 22.04.2024 19:34
Czytelniczka

"Powtórka" to także wznowienie. Ale warte uwagi. z prawdziwych nowości najbardziej interesuje mnie
Rozbite lustro

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Rozbite lustro
Agnieszka Szajda 22.04.2024 16:48
Bibliotekarka

Bardzo polecam  Łaska, bo to niestety tylko wznowienie, choć książka fantastyczna. Sama na pewno sięgnę po  Schronisko, które spowijał mrok. Już bym je pewnie miała, gdyby migrena nie wykluczyła mnie z sobotniego spotkania z autorem. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Łaska  Schronisko, które spowijał mrok
marisa 22.04.2024 12:25
Czytelnik

Najbardziej wyczekiwana to "Schronisko...", bo ta seria mnie zachwyciła! ciekawie zapowiada się również "Herk" bo uwielbiam retellingi. Może skuszę się jeszcze na "Kuchnię książkek"

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
almos 22.04.2024 11:31
Bibliotekarz

Warto wspomnieć, że  Łaska nie jest premierą, tylko wznowieniem, czytałem to wydanie Łaska osiem lat temu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Łaska  Łaska
Iwona 22.04.2024 11:11
Bibliotekarka

„Kuchnia książek” Kim Jee Hye czekam  😀  a "Powtórkę" fajnie, że  wznawiają wydanie. Bardzo dobra książka. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Książka_koc_kot 22.04.2024 10:45
Czytelniczka

"Powrót" czytałam kiedyś w innym wydaniu. Niedługo zacznę czytać "Kuchnię książek".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Paulinqa 22.04.2024 10:32
Czytelniczka

Dla mnie na pewno nowe Schronisko i może Łaska. A dla córki nowa Betti. Poprzednią część córka bardzo lubi, ta też zapowiada się przyjemnie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post