Wrony i wąż

Tłumaczenie: Jadwiga Jędryas
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Serio". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Dwie Siostry
7 (26 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
The Crows of Pearblossom
kosmateczka

Uroczo staromodna opowieść o poczciwym ptasim małżeństwie, żarłocznym wężu i sprytnej sowie, która pomogła go przechytrzyć. I jedyna książka dla dzieci w dorobku Aldousa Huxleya, który napisał ją w 1944 roku dla swej pięcioletniej siostrzenicy Olivii de Hauleville. Pisarz i jego żona mieszkali wtedy w miejscowości Llano w Kalifornii, a rodzina de Haulleville'ów kilka kilometrów dalej, w Pearblossom. Huxleyowie spędzali u nich zwykle święta Bożego Narodzenia, i właśnie podczas jednego z takich świątecznych pobytów powstała ta historia. Kilka lat później rękopis spłonął w pożarze, który zniszczył dom pisarza, a o bajce zapomniano na długo. Na szczęście swój egzemplarz zachowali państwo Yostowie, sąsiedzi de Haulleville'ów, wspomniani w tekście bajki obok Olivii i jej brata Siggy'ego. Dzięki temu w 1967 roku - kilka lat po śmierci autora - ukazał się w formie książkowej.

źródło opisu: Wydawnictwo Dwie Siostry, 2010

źródło okładki: http://wydawnictwodwiesiostry.pl/

casia | 2016-08-03
Przeczytana: 28 lipca 2016

Nie powiem żeby była to urocza opowiastka, choćby ze względu na rozmiar tragedii państwa Wron.
Oto wąż połyka CODZIENNIE jedno ich jajko. I tak przez dłuższy czas... Moje dzieci nie skumały że setki potencjalnych wroniątek zniknęły w brzuchu węża, za to podobały im się obrazki:) ach, słodkie dzieciaczki.
Tak na poważnie: bajka napisana fajnym językiem, trochę horrorowata, ale przy braciach Grimm to i tak wieczorynka dla najmłodszych:)
Polecam? Chyba tak. Warto przeczytać jedyną bajkę Huxleya.
Choć jeśli jakieś dziecko jest wyjątkowo wrażliwe, to może lepiej najpierw samemu przeczytać...

mimbla5 | 2016-11-20
Na półkach: Przeczytane, Dziecinne
Przeczytana: 19 listopada 2016

No i klops! Chciałoby się dać dużo, dużo gwiazdek - za fabułę, za autora i historię powstania tej powiastki, za (szkoda, że za to nie mogę przyznać gwiazdek oddzielnie, bo byłoby 9 lub nawet 10) przepiękne ilustracje Agaty Dudek, ale...
No właśnie. Jeśli jesteś seksistą lub mizoginem, smaruj wroty i ruszaj na objazd po antykwariatach i bibliotekach, to książka dla ciebie. Ale jeśli jesteś feministą, genderystą, albo po prostu trzeźwo myślącym człowiekiem, przeczytaj książkę sam, zanim przeczytasz ją dziecku i ewentualnie skoryguj kilka fragmentów :)

frezis | 2011-05-24
Przeczytana: 2011 rok