Pani na Srebrnym Gaju

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Mistress Pat
obyczajowa, miłość, przyjaźń
Barbara

Pani na Srebrnym Gaju to ta sama tytułowa bohaterka "Pat ze Srebrnego Gaju". Ta sama, choć już nie podlotek, a dorosła romantyczna dziewczyna o bursztynowych oczach, jak dawniej po uszy zakochana w brzozowym gaju, "pięknym, spokojnym zakątku, w którym człowiek ma czas na życie". Czy jedenaście długich lat, opisanych w tej książce, będzie się wydawać Pat "jednym złotym pasmem szczęścia, nawet...

Czy jedenaście długich lat, opisanych w tej książce, będzie się wydawać Pat "jednym złotym pasmem szczęścia, nawet wówczas, gdy jesienią milknie ostatni świerszcz"? I czy gorąca miłość do Hilarego wytrzyma próbę czasu?

źródło okładki: Barbara BBKZ - zdjęcie własne na potrzeby LC

FannyBrawne | 2018-07-13

,,Pani na Srebrnym Gaju” to kontynuacja ,,Pat ze Srebrnego Gaju”. Tytułowa bohaterka pozostaje w rodzinnym domu i wciąż próbuje utrzymać go w takim stanie jak zawsze. Jednak czas upływa i nie pomaga Pat w zachowaniu wszystkiego bez zmian. Mała Rachela dorasta i przeżywa pierwsze zauroczenia, starszy brat poszukuje żony, a do domu zmarłej Bietki, wprowadza się rodzeństwo Dawid i Zuzanna Kirkowie. Natomiast przyjaciel Pat, Hilary, wyjeżdża za granicę, ale nadal darzy Gardinerównę uczuciem.

Jak to u Lucy Maud Montgomery bywa, jest ciepło, uroczo i radośnie. Pojawia się też trochę smutku i goryczy, ale jest to traktowane jako coś należące do kręgu życia, coś przez co trzeba przejść. Ponownie poczytamy o silnych więziach rodzinnych, prawdziwych przyjaźniach i ludzkiej dobroci. W świecie stworzonym przez Montgomery wszystko musi się dobrze ułożyć. I nawet jeśli jest to naiwne, to miło od czasu do czasu zanurzyć się w ten świat.

Niestety, dorastanie bohaterki w tym wypadku lekko zepsuło...

Arnika | 2018-04-22
Na półkach: Przeczytane, Montgomery, 2018

Druga część cyklu o Pat Gardiner, dziewczyny (a w tej części już kobiety) żyjącej w Srebrnym Gaju na Wyspie Księcia Edwarda.

Jako że część pierwszą darzę miłością bezgraniczną, "Miłość Pat" jest dla mnie zawsze miłym powrotem do ulubionych bohaterów. Czytając tę książkę, czuję się, jakbym wpadała do starych przyjaciół na herbatkę :) Mogę poobserwować życie w Srebrnym Gaju i dalsze losy jego mieszkańców.

Pat, jak to Pat, próbuje zrobić wszystko, aby w ukochanym domu nie nastały żadne poważne zmiany i w dużej części jej się to udaje, nie nad wszystkim da się jednak zapanować. Srebrny Gaj czekają zmiany. I to poważne. Co prawda dopiero po paru latach, ale jednak...

Co ciekawe, siostra Pat, Elka, wyrasta w tym tomie na niemal równorzędną bohaterkę. To dzięki temu również piękna opowieść o miłości dwóch sióstr, o ich wzlotach i upadkach. Pojawiają się też nowi bohaterowie, nowi mieszkańcy Długiego Domu - rodzeństwo Zuzanna i Dawid Kirkowie. Pat szybko się z nimi zaprzyjaźnia,...

mieszka | 2017-10-24
Przeczytana: 24 października 2017

Dalsze losy rodziny ze Srebrnego Gaju, opowiedziane z miłością. Srebrny Gaj, gdzie wszytko dzieje się niespieszenie, odpowiednie miejsce na dorastanie, czekanie na ukochanego (tylko , który to?!), spacery, spotkanie, nieśpieszne rozmowy i wspominki. Każda zmiana to ryzyko, jedne okazują się korzystne dla mieszkańców zakątka, inne powodują nieporozumienia. Dziewczęta - Pat i Elka "Przylepka" - przezywają swoja miłości, lub zdawało by się, że miłości, by znaleźć tego jedynego i być niewysłowienie szczęśliwe.
Jakże mogło być inaczej w opowieściach L.L. Montgomery. Jak miło, błogo.
Zastanawiam się czasem, czemu nie czytam romansów współcześnie pisanych - wiem, bo nie mają delikatności, nurza i są beznadziejnie pisane, zupełnie bez warsztatu.

elentari | 2016-05-03

Ciąg dalszy opowieści o obłędzie, czyli historii bohaterki cierpiącej na niezdiagnozowaną obsesję na punkcie własnego domu. Rujnującą jej życie osobiste i rodzinne. Zgroza.

Jane_Lyne_Conelly | 2016-03-09

Do tej książki mam szczególny sentyment. Kocham Srebrny Gaj i kocham Pat (między innymi dlatego, że jest bardzo do mnie podobna).
Książka jest niesamowita. Napisana cudownym językiem i zawiera mnóstwo pięknych fragmentów. Może nie ma w niej bardzo porywającej akcji, właściwie jest tylko opisane życie w cudownym Srebrnym Gaju. Ale jednak ta książka ma w sobie coś niezwykłego. Jakby czar, który pada na czytelnika i nie pozwala mu się oderwać od lektury, do póki nie przeczyta jej do końca.
Na początku, jak zaczęłam czytać, nie byłam zbytnio do niej przekonana, ale potem zakochałam się w tej książce.
Polecam wszystkim, nawet osobom, które nie przepadają za takimi klimatami.

Komediantka | 2016-02-22
Przeczytana: 21 lutego 2016

Nie pamiętam już kiedy ostatnio tak bardzo wzruszyła mnie jakaś książka. Zaliczam się do wielkich fanek pani Montgomery, więc pewnie jestem mało obiektywna, ale ta powieść jest po prostu piękna. Historia Pat wielokrotnie pobudziła mnie do śmiechu, rozczuliła i doprowadziła do łez. Pokochałam Srebrny Gaj i nigdy o nim nie zapomnę.

książek: 2047
majkey | 2016-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2016

Jak ja uwielbiam te książki! Czytając L.M. Montgomery czuję się jakbym jadła przepyszny krem. Po prostu rozsmakowuję się w nich i przenoszę w zupełnie inny świat.

Maudie | 2016-02-04

Druga część wspaniałej książki o Pat.
Mam ją pod innym tytułem :"Pani na Srebrnym Gaju"

Mia | 2015-08-23
Przeczytana: sierpień 2015

Kolejny tom przygód Pat Gardiner ze Srebrnego Gaju.
Po pierwszym tomie wcale nie spodziewałam się, że ta książka mi się spodoba. Właściwie, nie wiem, po co się za nią zabrałam. Od początku było jasne, że czas spędzony na czytaniu jej będzie czasem straconym. Co ja sobie myślałam, biorąc się za nią?
Och, lepiej przestańmy rozmyślać nad moją głupotą i porozmawiajmy o książce.
Nie lubię Pat. Znienawidziłam ją już w pierwszym tomie i to się nie zmieniło. Może trochę pogłębiło. Jest to osoba mająca całkowitą obsesję na punkcie Srebrnego Gaju. W dodatku nie akceptuje żadnych zmian. W tym tomie sama nie wiedziała, czego chciała, przebierała w konkurentach, łamała serca, wybrzydzała. Obraziła się na przyjaciółkę, bo nazwała Srebrny Gaj "dziwacznym i staroświeckim" (co okazało się być nieprawdą). Znienawidziła na samym początku Kirków tylko i wyłącznie dlatego, że mieli zamieszkać w domu Bietki. Okropnie mnie denerwowała.
W "Miłości Pat" bardzo zdziwiło mnie zachowanie rodziny...

Bardzo doceniam twórczość Lucy Maud Montgomery "Miłość Pat" opowiada o przepięknej dziewczynie o imieniu Pat,młodym podlotku która mieszka w Srebrnym Gaju, który jest jej ukochanym domem.
Bohaterowie barwni, pozytywni jest też Przylepka, Ciocia Judysia i inni bohaterowie powieści.
Pełna uroku, ciepła i miłości historia przepiękna, urocza książka jedna z moich ulubionych.