Frywolitki 2, czyli ostatnio przeczytałam książkę!!!

Cykl: Frywolitki (tom 2)
Wydawnictwo: Akapit Press
felieton, literatura

Książka zawiera teksty z ostatnich lat, miesięcy, a nawet tygodni. Felietony te, poświęcone książkom i przyjemności czytania, mówią też o sztuce i życiu, o miłości i przyjaźni, o ogrodach i gotowaniu, o radościach i smutkach. Frywolitki przeznaczone są dla młodzieży, lecz zyskały też bardzo liczne grono czytelników dorosłych.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

PijanaPoMalinach | 2013-04-01
Przeczytana: 2012 rok

Felietony Małgorzaty Musierowicz pt. Frywolitki, Czyli Ostatnio Przeczytałam Książkę, pisywane pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku do Tygodnika Powszechnego. Autorka Jeżycjady zamieszcza tam swoje refleksje po przeczytaniu bardzo ciekawych, oryginalnych, ale także dość znanych książek, cytuje ich fragmenty, streszcza, recenzuje i poleca. Ów zbiór ma też drugą część Frywolitki II, z tym samym podtytułem. Bardzo wiele z tych książek do których zachęca pani Musierowicz na pewno wprowadzę do kanonów lektur przeczytanych, bo warte są tego, na myśl o nich, chce mi się już do tego zabierać i uczynię to z pewnością za niedługo. Wszystkie one mają dużo wartości, ale niektóre pisarka opatrzyła negatywną recenzją, takie jak na przykład uproszczone lektury dla dzieci dyslektycznych, czy parę innych, ze względu na swoje oczywiste negatywne strony. Wszystkie felietony są jednocześnie pełne ciepła i dobrego humoru, widać jak bardzo jej autorka ceni kontakt z czytelnikami. Naprawdę...

Evik | 2013-06-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 02 czerwca 2013

O czym są "Frywolitki"? Zabrzmi to banalnie, ale o książkach. O książkach, po które warto sięgnąć. Ale nie tylko o książkach.
O telewizji, która co prawda rzadko - ale bywa obecna w życiu Małgorzaty Musierowicz.
O szkole i edukacji. O podręcznikach szkolnych. O dzieciach mających problemy szkolne, np. dyslektykach. Szkoły nie są przystosowane do potrzeb takich uczniów. Podobnie jak autorka uważam, że klasy powinny być nieliczne, Ideał - klasa dziesięcioosobowa!!! Pojawia się też motyw przeklinających małych dzieci - jeden z felietonów poświęcony sjest temu problemowi.
W felietonach jest mowa o ogrodzie, kwiatach. W szczególności o różach.
Wreszcie kilka felietonów poświęconych jest muzyce Mozarta.
pojawiają się także kadry z życia pani Musierowicz autorka kilka razy wspomina o swojej córce Emilce. Dzieli się z nami radością spowodowaną narodzinami wnuka.
Felietony przeczytałam praktycznie za jednym zamachem. Dużo lepiej jest jednak dawkować je sobie.

Gustawsonek | 2014-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2014

Książka cienka, ale nie gorsza od poprzedniczki. Choć może było trochę fragmentów nudnych, było i mnóstwo ciekawych, na przykład opis Sylwestra i Bożego Narodzenia.

majkey | 2014-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Znacznie gorsza od pierwszej części. Dużo mniej felietonów o książkach, a sporo na tematy różne, które teraz, po 14 latach, nie zawsze są aktualne. Można przeczytać, ale już tak bardzo nie polecam.

Agnieszka | 2013-01-08

Małgorzata Musierowicz przedstawia ciekawe do przeczytania pozycje wraz z własnymi recenzjami. Felietony pisane ciepłym i urokliwym stylem, charakterystycznym dla "Jeżycjady". Gratka dla fanów autorki i czytania. Warto - każdy znajdzie coś dla siebie.

osiempalcow | 2014-10-05
Przeczytana: 05 października 2014

Całkiem fajna, choć pierwsza część "Frywolitek" znacznie lepsza.

Kinga_Czytelniczka | 2010-12-05

Ciekawa książka.