Szkoła narzeczonych

Wydawnictwo: Siedmioróg

Jak zwykle o wszystkim zadecydował przypadek. Pewnego dnia Marianna wybrała się do kina...
Jeżeli chcecie się dowiedzieć, co z tego wynikło, przeczytajcie tę pełną ciepła i skrzącą się dowcipem opowieść.

źródło opisu: Siedmioróg, 2009

źródło okładki: www.siedmiorog.pl

ira | 2014-04-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 1994 rok

"Szkoła narzeczonych' została napisana w latach 1943-44, czyli w czasie szczególnym. Jak pisze autorka, jest to powieść o dziewczynie, która "chciała przeżyć piękne, zwyczajne życie".
O dziewczynie, czyli o piętnastoletniej Mariannie, która podejmuje naukę w "szkole narzeczonych" w Jagodnem, w miejscu, gdzie przygotowuje się kobiety do tego, aby zostały idealnymi gospodyniami domowymi.
Wiem, że żeby zachęcić dzisiejszą nastolatkę do przeczytania książki, jej główny bohater musi być świecącym na słońcu anorektykiem z tłustymi włosami, a diwa szkolna musi ciągnąć druta pomiędzy szkolnymi szafkami. Wiem.
Ja jednak jestem trochę staroświecka i wolę czytać o tragedii z omletem czy o Galerii Pocieszenia. I o rycerzu Lohengrinie. Taka jestem. :)

Eponine | 2013-11-05
Na półkach: MBP Działdowo, Przeczytane
Przeczytana: 2006 rok

Znalazłam tę książkę kiedyś przypadkiem w bibliotece i pamiętam, że przeczytałam ją z dużym zainteresowaniem. A skoro pamiętam przez tyle lat, to znaczy, że musiała mi się spodobać.
Główna bohaterka, Marianna, to młodziutkie dziewczę, które nie wie, co ma zrobić ze swoim życiem. Nie jest tak utalentowana jak kuzynka Jolanta, baletnica i gwiazda rodzinnych spotkań, ale też chce znaleźć dziedzinę, w której byłaby doceniona. W ten sposób trafia do "szkoły narzeczonych", czyli na trzyletni kurs gospodarstwa domowego w szkole z internatem. Tam zaskakują ją lekcje prania, prasowania, dietetyka i inne dziwaczne z naszego punktu widzenia zajęcia. Ku zdziwieniu wszystkich (w tym siebie) doskonale odnajduje się w tej roli, a jej talent kulinarny robi furorę w rodzinnym domu. W szkole znajduje też oddane przyjaciółki, a w końcu również upragnionego narzeczonego.
Moim zdaniem z dużym zainteresowaniem czyta się zwłaszcza opisy zajęć, w których brały udział bohaterki, bo są zupełnie inne niż to,...

Nikola R | 2014-07-08

15-letnia Marianna ma dosyć słuchania swoich ciotek jakie to ich córki są bardzo utalentowane. Ona też coś potrafi! Dostaje się do szkoły narzeczonych w Jagodnem. Może wydawać się to śmieszne, ale w 45-tym naprawdę dziewczęta były wysyłane do szkół, które uczyły je jak zajmować się domem! Podczas pierwszej podróży w pociągu poznaje pewnego dziennikarza... Czy to już ten wymarzony, dla którego będzie się uczyć jak być panią domu? Nie, chyba jednak to jeszcze nie on... Ale gdy tak rozmyśla o swoim domku na wsi zostaje jej podrzucone dziecko! Pomyślcie, co myślały o niej jej przyszłe przyjaciółki, gdy taka zmordowana, zmęczona i z dzieckiem na rękach stanęła po raz pierwszy w progu szkoły... Ale wszystko się wyjaśniło i maluch zostaje podopiecznym pani dyrektor. Marianna trafia do niby najgorszej sypialni, ale i tak jest najlepszą uczennicą. Razem z nowymi koleżankami uczęszcza na trudne lekcje prasowania, prania, cerowania, gotowania... Szybko mija czas, podczas którego bohaterka ma...

Ania | 2014-04-26

Fantastyczna książka. Spodobała mi się odrazy jak tyko ja przeczytał. Do tego stopnia ,że nie skończyło się tylko na jednym razie.

sapientia | 2012-01-28

Niby, jako kobieta wyemancypowana, zgodnie twierdziłam, że uczenie się bycia żoną - kurą domową jest to zajęcie poniżej kobiecej godności - tak sądziłam, ale kiedy sięgnęłam po tę książkę i poznałam kulisy takiego życia, doszłam do wniosku, że... mały kursik gotowania mógłby mi się przydać. Książka miła, prosta, odprężająca - dla wszystkich!

Aldona | 2014-06-24
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Czas bardzo zdewaluował książkę. Żenująca jest dzisiaj. Warstwa językowa, fabularna i - przede wszystkim - ideologia. Całość wpisuje się w dziewiętnastowieczną literaturę dla ambitnych kucharek.

agnieszka0911 | 2012-08-10
Przeczytana: 17 czerwca 1995

Rewelacyjna książka którą dostałam będąc dzieckiem i do tej pory lubię do niej wracać.

Agata | 2013-05-27

czytałam jako dziewczynka, dostałam od mamy i kilkakrotnie wracałam żeby się pośmiać. Teraz przekazałam taki stareńki, blisko 60-letni egzemplarz mojej córce. Mam nadzieję, że jej też będzie się podobać.

malinka | 2011-04-22
Przeczytana: 01 października 2010

Książka ciekawa, lekka, przyjemna w lekturze. Musiałam ją przeczytać na konkurs polonistyczny i bardzo się z tego cieszę, bo prawdopodobnie inaczej nigdy bym po nią nie sięgnęła. =]

Danuta Hamidou | 2011-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2011

Zaliczylabym ta ksiazke do lekkich,milych i przyjemnych.Do kategorii dla mlodziezy,co nie znaczy ze starsi nie moga po nia siegnac (tak jak ja) Polecam