Panna młoda czeka

Tłumaczenie: Joanna Kazimierczyk
Wydawnictwo: Novus Orbis
oryginalne tytuły opowiadań - w opisie poniżej
83-85560-14-9
obyczajowa, miłość, przyjaźń
Barbara

"Panna młoda czeka" - nowy tom nieznanych dotąd opowiadań, odnalezionych wiele lat po śmierci autorki, wydanych po raz pierwszy w Kanadzie w 1993 roku. Bohaterowie L.M.Montgomery poznają istotę miłości - tej wielkiej, romantycznej. Przekonują się także, że splot przypadkotych, często komicznych wydarzeń, może doprowadzić do prawdziwego uczucia. * * * * * Opowiadania zamieszczone w tym...

* * * * *

Opowiadania zamieszczone w tym zbiorze były po raz pierwszy publikowane w czasopismach i gazetach kanadyjskich, dziś trudno dostępnych. Poniżej podajemy tytuły oryginalne:
1. Their Girl Josie

źródło opisu: Okładka + na podst. bibliografii autorki

źródło okładki: Barbara BBKZ - zdjęcie własne na potrzeby LC

Arnika | 2018-09-01
Na półkach: Przeczytane, Montgomery, 2018

"Panna młoda czeka" jest zbiorem opowiadań, a tytuł pochodzi od jednego z nich. Sama pochodziłam do tego zbioru z lekkim powątpiewaniem, bo mimo że Montgomery uwielbiam, to tych opowiadań jeszcze nigdy wcześniej nie czytałam, a tytuł jakoś nie zachęca. Właściwie to nawet zniechęca, bo sugeruje jakieś mdłe miłosne opowiastki rodem z harlekinów. A to wcale nie jest tak!

Niektóre opowiadania są, owszem, o miłości, jednak nie wszystkie, a te, które są, reprezentują moim zdaniem godny poziom. Zresztą, zobaczcie sami - poniżej krótka charakterystyka owych opowiadań (w nawiasie podaję tytuł oryginalny):

1. "Ich mała Josie" (Their Girl Josie) - jest to historia opowiadająca o dziadkach i ich wnuczce Josie. Mała Joscelyn trafiła pod ich opiekę po śmierci swoich rodziców - syna owych dziadków oraz matki-aktorki. Starsi państwo postanawiają wyplenić z dziewczynki aktorskie geny (nie zapominajmy, że kiedyś praca aktora nie była zbytnim powodem do dumy), jednak niezbyt im się to udaje...

2....

mieszka | 2017-10-24
Przeczytana: 24 października 2017

Bardzo pozytywny, romantyczny, zbiór opowiadań L.L. Montgomery. Kolejne opowiadania coraz lepsze, Bardziej wyrafinowane.
Uwielbiam dobrze skomponowane krótkie formy, nawet jeśli to niby nic wielkiego, ale tu jest i humor i suspens i zaskoczenie. Czytelnik wie, że zakończenie będzie szczęśliwe, ale czeka i sympatyzuje z bohaterem.
Tytułowa historia - Panna młoda czeka - jest szczególne i najbardziej wzruszające. Starszawy, bo starszawy, ale myślący, kawaler wpadł na świetny pomysł jak zdobyć ukochaną. Brawo. Dobra historyjka i świetna konstrukcja zwykłego, malutkiego opowiadania.
Jeszcze kilka tomików opowiadań L.L. M przede mną.

lizzyania | 2016-05-07

Ciekawy zbiór opowiadań o miłości. Łatwe, krótkie, przewidywalne.

Jade | 2015-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Bardzo przyjemny zbiorek opowiadań :) Pierwsze opowiadania mnie nieco zniechęciły, ale każde kolejne było coraz lepsze.

Gabrielle | 2013-05-29

Bardzo przyjemne opowiadania, ukazujące różne ujęcia miłości w wydaniu edwardiańskim.

Ania | 2012-10-22

Książka ta jest zbiorem opowiadań dostarczających fantastycznej zabawy i wzruszeń. Napewno będę do nich wracać jeszcze nie raz.

Monika | 2011-04-16
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 16 kwietnia 2011

Uwielbiam książki Lucy i na weekend postanowiłam wypożyczyć jakąś z biblioteki. Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Bohaterowie opowiadań są różni i każdy jest niesamowity na swój sposób.
Moim ulubionym opowiadaniem było "Małżeństwo Emily". Opowiadania o byłym małżeństwie, które spotyka się po latach. Kobieta wróciła do rodzinnego miasteczka, a mężczyzna leży umierający.
Każde opowiadanie miało szczęśliwe zakończenie, co nie bardzo mnie ucieszyło. Czasami po prostu chce się coś innego.

Jenny_89 | 2010-09-30
Przeczytana: 30 września 2010

Historie są dosyć sentymentalne i często już na początku opowiadania można przewidzieć jak się ono skończy... Ale czyta się je całkiem przyjemnie...