BFO czyli Bardzo Fajny Olbrzym

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
BFG
alith

Inne wydania

Kolejna znakomita opowieść dla młodych czytelników, którzy kochają Dahla za niezapomniane "Matyldę" i "Wiedźmy". Olbrzym jest jedyny w swoim rodzaju, najfajniejszy i najweselszy w całej krainie olbrzymów. Sophie, która została porwana z łóżka przez BFO, ma naprawdę szczęście, gdyż sąsiedzi olbrzyma są wstrętni, łapią dzieci i... Sophie wkracza do akcji i chce raz na zawsze przerwać praktyki...

Olbrzym jest jedyny w swoim rodzaju, najfajniejszy i najweselszy w całej krainie olbrzymów. Sophie, która została porwana z łóżka przez BFO, ma naprawdę szczęście, gdyż sąsiedzi olbrzyma są wstrętni, łapią dzieci i... Sophie wkracza do akcji i chce raz na zawsze przerwać praktyki olbrzymów, czy sobie poradzi?

Zabawna, pasjonująca i pełna ciepła opowieść o dziwnej przyjaźni, ozdobiona wspaniałymi ilustracjami Quentina Blake'a.

[Zysk i S-ka, 2003]

Dlaczego tak lubię tego autora? Bo Dahl jest tak cudownie niepoprawny politycznie. W dzisiejszych czasach, gdzie za mówienie prawdy można trafić do więzienia (bo tak stanowi prawo - ja pierdykam co to za prawo? - chyba dla rządzących) czytanie jego książek jest niesamowicie ożywcze. Komu Dahl chce "przydzwonić" to i tak to zrobi. Nikt nie jest bezpieczny. Żaden naród, żaden człowiek. U niego zawsze wygrywa to co jest dobre, to co powinno wygrać.
Tłumacząc BFO Jerzy Łoziński odzyskał w moich oczach, po tej nieszczęśliwej "tłumaczninie" Władcy Pierścieni pełnej "łozizmów". Bardzo fajnie się czytało i sama mam ochoty spróbować podniachy i mieć prukuszki :)

Katarzyna Herniczek | 2010-10-27
Przeczytana: 2000 rok

Znacznie zgrabniejszy tytuł z wydania 1991 GiG "Wielkomilud".
Cudowne ilustracje, książka mocno magiczna.

Madzik | 2017-02-13

Zasłużona dziesiątka!
Najbardziej smakowdechowita książka, jaką ostatnimi czasy czytaliśmy. Miałam pewne obawy pożyczając ja dla cztero- i sześcio- latka, ale zupełnie bez podstaw. Książka nas zachwyciła. Mimo złych ludożerów, powieść jest pełna ciepła, radosna, zabawna.
Polubiliśmy BFG i dzielną małą Sophie. A niektóre z wyrazów, takich jak smakowdechowita tłoczypianka czy świszczybąki zagoszczą na długo w naszym rodzinnym słowniku.
Książkę rodzinnie polecamy i z przyjemnością sięgniemy po kolejne powieści Roalda Dahla.

jkesil | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

Po znakomitej Matyldzie i Charlie and the Chocolate Factory przyszedł czas na Bardzo Fajnego Giganta. Niestety książka nie ma niczego co ma "Charlie" (napisany na początku kariery Dahla) i Matylda (napisana pod koniec kariery). Brakuje tu uszczypliwego spojrzenia na społeczeństwo, bezkompromisowych obserwacji wszelkich wad tzw. dorosłych tak wspaniale budujących dziwny świat Dahla. Mamy olbrzymy i ich dziwne zwyczaje. Angliocentryczna opowieść mocno wskazuje Królową jako naczelną instancję i za nic nie odbiera jej powagi, nie poddaje w wątpliwość żadnego z atrybutów monarchii i podziału klasowego. Ktoś mógłby powiedzieć "no i co z tego", uważam jednak, że ostra satyra była cechą charakterystyczną Matyldy i Charliego jednocześnie zaskakująco bliską spostrzeżeniom dzieci. W BFG mamy zgrzebną historyjkę o dziewczynce porwanej przez Giganta do Krainy Olbrzymów i potem ratującej świat przed złymi kolegami BFG. Morał z tego taki, że złe olbrzymy są złe, Królowa angielska dobra. Zostaje...

nestelle | 2016-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2016

Dowiedziałam sie o tej książce dopiero gdy obejrzałam zwiastun zapowiedzianego filmu.....
najpierw podsunęłam książkę synowi a po jego "mamo musisz przeczytać!" -sama ją pochłonęłam .Fajnie się czyta a zabawne-wymyślone słownictwo dodaje uroku.Czepiałabym się tylko co niektórych zwrotów Bfo wobec Sophie typu"tępa jak taczka"itp....raczej nieprzystoi ,marny przyklad da dzieci ....
Ale poza tym -super.

Ervisha | 2016-10-01
Przeczytana: 01 października 2016

Przeczytałam ale jeśli mam być szczera to na siłę. Książka mi się nie spodobała i to nie jest kwestia mojego wieku, gdyż "Charliego i fabrykę czekolady" tego samego autora, czytało mi się o wiele przyjemniej. Historia zamiast mnie wciągnąć i zaciekawić - nudziła a lektura szła jak po gruzie. Jestem ciekawa jak wypadł film na podstawie tej książki, bo książka w moich oczach nie prezentuje sie dobrze.

| 2013-09-07
Na półkach: Przeczytane, Dzieciństwo

Jedna z ważniejszych książek mojego dzieciństwa. Uwielbiałam książki Roalda Dahla. :D
Mogę to polecić wszystkim dzieciom. ;)

kryloc | 2016-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Książka dla dzieci, ale bawi wszystkich - przynajmniej mnie! :) Ależ Dahl ma pomysły i poczucie humoru.

espadryle | 2017-04-12

super książka i super film, fajnie obejrzeć a potem przeczytać albo i na odwrót :)

zaczytanasowka | 2017-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Książka o przyjaźni, snach i Olbrzymach :)
Klasyka którą trzeba znać

Ekranizacje

Stulecie urodzin Roalda Dahla [KONKURS]

Oswojony wiking, wieczny chłopiec, ekscentryk, pisarz, lotnik, szpieg... Mroczny Norweg i pełen uroku młody człowiek o błyskotliwym poczuciu humoru. Autor „Charliego i fabryki czekolady”, a także perwersyjnych opowiadań dla „Playboya” i scenariusza do filmu o Bondzie „Żyje się tylko dwa razy” - Roald Dahl. W tym roku obchodzimy setną rocznicę jego urodzin.

Ekranizacje, na które warto czekać w 2016

Koniec roku za pasem, wszędzie pełno rankingów i zestawień najbardziej spektakularnych, dochodowych czy polecanych książek i publikacji roku 2015. Postanowiliśmy dla odmiany zestawić najgłośniejsze ekranizacje powieści, których premiery zaplanowano na rok 2016. Wielbiciele literatury mogą już zacząć ostrzyc sobie zęby.