Dzielny Despero

The Tale of Despereaux
despero, księżniczka, zupa
Glen

Inne wydania

Opowieść o Despero to zadziwiająca, trzymająca w napięciu baśń, łącząca elementy opowieści przygodowej, fantastyki i horroru. Głównym bohaterem jest Despero, mała myszka z wielkimi uszami, która wraz z rodziną mieszka we wspaniałym zamku. Jest niezwykłą myszką, uwielbia muzykę, czyta książki, zakochuje się w księżniczce. Zarówno te cechy, jak i wygląd tak różniące ją od innych myszy, sprawiają, że Despero jest odrzucony przez najbliższą rodzinę i otoczenie.
W książce występują też inne niezwyczajne postaci: śliczna księżniczka, nierozgarnięta służąca i całkiem sympatyczny szczur. Wszyscy oni mają wspaniałe marzenia i dążą do czegoś.
Piękna i mądra opowieść, o samotności, przyjaźni, miłości, przebaczeniu, poszukiwaniu „światła”. Jest w niej miejsce na żart i dowcip; przypomina baśnie braci Grimm, a ze współczesnej literatury fantastykę Roalda Dahla i Lemony Snicketta, mistrzów dziecięcego horroru. Stylowe czarno-białe ilustracje Timothy Eringa doskonale oddają nastrój grozy, tajemniczości i subtelnego humoru.
Książka otrzymała prestiżową nagrodę Newbery Medal.

źródło opisu: http://www.philipwilson.pl/

źródło okładki: http://www.philipwilson.pl/

Elise | 2014-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2014

Książka otrzymuje tak wysoką notą głownie dlatego, że przypomina mi Małego Księcia. Niby prosta bajka, niby nic nadzwyczajnego, a jednak ma w sobie moc, bo za tą można powiedzieć(nie)zwykłą bajką kryje się znacznie głębszy, ukryty sens, który jak dla mnie każdy sam powinien odszukać. I nie zapominajcie:,,Bajki zawierają w sobie światło". Czy jakoś podobnie to było. ;) Książka ta jak dla mnie NIE jest tylko dla dzieci. I ja się pytam czemu takie książki nie są lekturami tylko jakieś Szatany z siódmych klas itp. ;)

TrollBobic | 2011-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2011

"A jak najlepiej mógłby okazać męstwo?
Odchrząknął. Puścił ogonek. Stanął wyprostowany. - Dawno, dawno temu... - rzucił głośno w mrok. Wygłosił właśnie te słowa, ponieważ były to najpiękniejsze i najpotężniejsze słowa, jakie znał i samo ich wypowiadanie dodawało mu otuchy."

"Szczur jest szczurem jest szczurem." (parafraza z Gertrudy Stein!!!)

"Miłość, [...], jest rzeczą potężną, cudowną i niedorzeczną, zdolną przenosić góry. Oraz szpulki nici."

| 2010-10-01

Bajki towarzyszą większości z nas już od najmłodszych lat. Bardzo często bohaterami tych niezwykłych opowieści są zwierzęta, które poprzez alegorię przekazują nam wiele życiowych mądrości. Z przykrością obserwuję sytuacje, w których genialne i zarazem edukacyjne filmy animowane zostają zastępowane ukazywującymi przemoc. Dzisiejszy świat coraz częściej się pod tym względem psuje.

Na całe szczęście istnieją jeszcze autorzy, którzy poprzez swoje dzieła chcą pokazać zarówno dzieciom, jak i ludziom dorosłym co tak na prawdę się w życiu liczy.

Do książek Kate DiCamillo zajrzałam przez czysty przypadek i szczerze powiedziawszy nie żałuję tego. "Opowieść o Despero" została napisana przez autorkę specjalnie dla synka przyjaciółki, któremu zamarzyła się lektura z nieprawdopodobnym bohaterem o wyjątkowo dużych uszach.

Opowieść o niezwykłej myszce wciąga od początku aż do samego końca. Poruszone są w niej kwestie ohydnej zdrady, niemożliwej miłości, odwagi, a także staroświeckiego męstwa....

Dzielny Despero,poruszająca opowieść o rodzinie królewskiej,szczurze oraz maleńkim,wielkim serduszku które nosi DESPERO!
polecam wszystkim o wielkich sercach...
A tak na prawdę,dopiero gdy dorosłam do rzeczowych tematów i dojrzałych decyzji zrozumiałam o czym na prawdę jest ta książka. Do tej pory porusza mnie istnienie takiego serduszka,nie ma znaczenia kto je nosi,ważne że jest taka istota,która potrafi kochać. Gdy byłam mała mam mi czytała różne książeczki,powieści,książki a nawet własne lektury,czyli książki o prawie,papierach wartościowych itd... Człowiek uczy się całe życie! Bo przecież studiować,można w każdym wieku,prawda ? Nie ma ograniczenia co do chęci posiadania wiedzy,samej z siebie. Ale,czy można nauczyć się szczerz kochać nigdy nie będąc kochanym ? Ja wiem co to ciepło tego uczucia i myslę,że wiele osób też to wie,ale pomyślmy o tych,którzy nie wiedzą... Ta książka odmieni twoje życie,nauczy cie szczerze kochać...
Yukino

Alicya Oss | 2015-01-29

Baśnie opowiada się językiem tajemnym. Dlatego najwięcej dowiadujemy się z tego, co ukryte pod powierzchnią tekstu. Słowa niczym Enigma zazdrośnie strzegą podskórnych znaczeń. Odszyfrować je można tylko wówczas, gdy jest się na to gotowym, gdy dojrzało się do odkrycia pewnych prawd. Pierwszy raz czytałam "Dzielnego Despero" około pięciu lat temu i nie dostrzegłam wtedy nawet połowy tego, co zobaczyłam dziś. Z baśni się widać nie wyrasta, tylko dorasta do nich – i to wciąż na nowo.

całość: http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2015/01/swiato-ktore-rozprasza-mrok-o-mocy.html

Sandra | 2014-04-07

Jak sam tytuł wskazuje, książka opowiada o bardzo odważnej...... myszy :) Ciekawa i lekka. Pokazuje odwagę malej myszy która spełnia swoje marzenia.

Mary14 | 2013-01-16
Przeczytana: 06 lipca 2012

Świetna, długa baśń dla ludzi w każdym wieku:) Bardzo ciekawa i najeżona przygodami.

| 2012-01-23
Przeczytana: 22 stycznia 2012

Historia dzielnej myszki, księżniczki Pi, zupie i szpulce nici rozpoczyna się narodzinami rzeczonej myszki. Niezwykłej myszki. Myszki z wielkimi uszami. Oraz z zamiłowaniem do muzyki i nieprzestrzegania mysich zasad uwzględnionych w kodeksie postępowania. Właśnie to zamiłowanie oraz to, że został przyłapany na kontakcie z ludźmi sprowadza na niego zgubę: zostaje zesłany do lochu.

Kate DiCamillo to bestsellerowa amerykańska autorka pisząca dla dzieci. Obsypana nagrodami, każda jej powieść zajmuje pierwsze miejsce w rankingach i utrzymuje się na nich przez wiele tygodni. To zobowiązuje - gdy więc natknęłam się na "Dzielnego Despero", przy okazji sprawdziłam, czy rzeczywiście ta książka jest tak wspaniała, jak mówią. I nie zawiodłam się.

Z czystym sumieniem daję 10 gwiazdek!

Basia Łęcka | 2013-12-24

Dzielny Despero to książka o myszce która różni się od innych zamkowych myszy już od urodzenia. Jest mniejsza niż inne myszki ale także ma wielkie uszy i przyszła na świat z otwartymi oczami co jest w mysim państwie nie do pomyślenia. Ale z wiekiem Despero staje się coraz dziwniejszy: fascynuje go światło, muzyka i nie chce jeść książek tylko je czyta. W końcu Despero złamał prawo panujące w mysim panowie: rozmawiał z człowiekiem! Mysia Rada skazuje go na pożarcie szczurom w lochach. Ale Despero musi ostrzec piękną księżniczkę Pi w której się zakochał przed niebezpieczeństwem! Czy to mu się uda?

Joanna | 2016-07-15
Przeczytana: 2015 rok

Piękna i mroczna momentami historia małej myszki o wojowniczym sercu... Nie spotkałam się jeszcze z taką pozycją, była nieco dziwna, smutna ale i czasami radosna. Razem z synem staraliśmy się wczuć w klimat opisany w tej powieści i jedyny komentarz, jaki cisnął nam się na usta po skończeniu ostatniej strony to było -> interesująca historia prawda??
Polecam wejść w świat Dzielnego Despero i poczuć się jak bohater w świecie, w którym nie do końca w nas wierzą...

100 książek dla dzieci, które trzeba przeczytać raz w życiu (wg Amazona)

Po liście 100 książek, które musisz przeczytać raz w życiu, Amazon przygotował kolejną listę. Tym razem znalazły się na niej książki dla dzieci, choć adresatami listy mogą być także dorośli, którzy chcieliby nadrobić ewentualne zaległości z dzieciństwa.