Stulecie urodzin Roalda Dahla [KONKURS]

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.06.2016

Oswojony wiking, wieczny chłopiec, ekscentryk, pisarz, lotnik, szpieg... Mroczny Norweg i pełen uroku młody człowiek o błyskotliwym poczuciu humoru. Autor „Charliego i fabryki czekolady”, a także perwersyjnych opowiadań dla „Playboya” i scenariusza do filmu o Bondzie „Żyje się tylko dwa razy” - Roald Dahl. W tym roku obchodzimy setną rocznicę jego urodzin.

Stulecie urodzin Roalda Dahla [KONKURS]

Roald Dahl przyszedł na świat dokładnie 100 lat temu – w 2016 roku obchodzona jest na całym świecie 100. rocznica jego urodzin. I nie są to byle jakie obchody. W Wielkiej Brytanii, ojczyźnie pisarza, organizatorzy zaplanowali z tej okazji w ciągu całego roku 100 wydarzeń związanych z Dahlem i jego książkami, a wśród nich m.in. tradycyjne i interaktywne wystawy, spotkania czytelników oraz szczególną obecność książek na festiwalach. Natomiast 13 września 2016 roku, dzień urodzin pisarza, został ogłoszony Ogólnoświatowym Dniem Roalda Dahla. Oficjalny patronat nad obchodami rocznicy urodzin autora objęła księżna Kornwalii, Kamila.

Do świętowania rocznicy urodzin Dahla zaprasza również Wydawnictwo Znak, polski wydawca książek Roalda Dahla, które wznowi najważniejsze dzieła pisarza.

Kim był Roald Dahl? Ukształtowało go bardzo wiele doświadczeń. Cudem uniknął śmierci, kiedy w czasie II wojny światowej jako pilot RAF-u rozbił samolot na pustyni w Libii. Potem brał udział w bitwie o Ateny, zestrzelił samolot i pozbawił ludzi życia. Latając Hurricane'em nad Morzem Śródziemnym, marzył, by dotknąć twarzy Boga. Obracał się wśród prezydentów i gwiazd filmowych. Był brytyjskim szpiegiem. Sypiał z najpiękniejszymi i najbogatszymi kobietami świata. Bywał na lunchach u Roosevelta, przyjaźnił się z amerykańskimi milionerami i wybitnymi artystami swoich czasów, uwielbiał hazard. Potrafił wywoływać skandale i awantury, nigdy nie uznawał politycznej poprawności. Był wiecznym outsiderem. Stał się sławny dzięki pisaniu, lecz ochraniał całą rodzinę, gdy dotknęły ją straszliwe przeżycia. Nade wszystko był mistrzem opowieści, genialnym pisarzem książek dla dzieci, który nigdy nie zapomniał, co znaczy być dzieckiem i egzystować w świecie dorosłych. Jego życiorysem można by obdarować sporą liczbę osób.

Książki Dahla przetłumaczono dotąd na 58 języków, a ich łączny nakład przekroczył 200 milionów egzemplarzy.

W tym roku w kinach pojawi się też ekranizacja jednej z jego książek, Bardzo Fajny Gigant, w reżyserii Stevena Spielberga. Światowa premiera filmu odbędzie się 22 czerwca 2016 roku, a w Polsce film będzie można oglądać od 1 lipca.

Obejrzyjcie zwiastun filmu:

 

Uwaga! Konkurs

BFG, czyli Bardzo Fajny Gigant – to olbrzym, przyjaciel Sophie. Różni się od innych olbrzymów, bo nie jada ziemiaków, czyli mieszkańców Ziemi.

BFG jest olbrzymem sennodmuchem, zajmuje się łapaniem i wdmuchiwaniem snów śpiącym dzieciom. Trzyma je w słoikach na półkach, twierdzi, że ma ich już miliony.

Sny są różne, zdarzają się dobre – złote szumobaje, ale i okropne koszmary zwane grążychandrą i dorwibatem.

Wymyśl nazwę snu, który wraz z Sophie złapał BFG i opisz go w kilku zdaniach.

Swoje odpowiedzi zamieszczajcie w komentarzach pod tekstem. W odpowiedziach wpiszcie nazwę miasta, w którym chcielibyście pójść do kina – do wyboru: Warszawa i Kraków. Na Wasze prace o długości nieprzekraczającej 500 znaków ze spacjami czekamy do 22 czerwca włącznie.

Regulamin konkursu.

Nagrody:

10 zaproszeń do Warszawy do Cinema City Promenada

3 zaproszenia do Krakowa do Cinema City Plaza

3 zestawy książek Roalda Dahla: BFG, Danny mistrz świata, „James i ogromna brzoskwinia”

Zapraszamy do zabawy i życzymy powodzenia!


komentarze [19]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Aghama 24.06.2016 18:26
Czytelniczka

Bardzo dziękuję i gratuluję pozostałym laureatom :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 24.06.2016 13:21
Administrator

Konkurs został zakończony. Za wszystkie odpowiedzi dziękujemy!

Wybraliśmy zwycięskie prace:

Zestawy książek otrzymują:

Aghama

Aguuu

michal3

Bilety do kina w Warszawie otrzymują:

Staś

Domi

edie

Ula

franciszka


Bilety do kina w Krakowie otrzymują:

Palianna

julkazpodworka


Serdecznie gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się bezpośrednio.

Pozdrawiamy,
Zespół LC

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aguuu 22.06.2016 23:56
Czytelniczka

Wielkie oczy Sophie z wielkim namaszczeniem obserwowały każdy ruch Giganta. Teraz oboje patrzyli na śpiącego chłopca w zbroi i z ogromnym uśmiechem na ustach.
Kiedy sen został już wyciągnięty Gigant odezwał się:
- To marzeniotek. Najwspanialszy ze wszystkich snów. On pokazuje najskrytsze pragnienia, marzenia i miłości. Pokazuje naszą duszę.
Sophie długo myślała co ...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Domi 22.06.2016 22:42
Czytelnik

Kino -Warszawa
Wydrzyszpon -nazwa snu
...Jestem wiedźminem, walczę z moim największym wrogiem, czaroksiężnikiem Tivrem, który umacnia siły ciemności i sprowadza zło. Walka jest krwawa i trudna. Zadajemy sobie mocne rany. Chyba wygram, ostatkiem sił zbieram się do ataku. Wnet przylatuje jego największy pomocnik, ogromna harpia - Wydrzyszpon. Wbija pazury w moje rany. Ból...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ula 22.06.2016 22:06
Czytelnik

Kino:Warszawa
Sen: Ptysiochlipek

To "koszmar" mojej małej dziewczynki. "Nagle widzę piękną krainę pełną słodkości: domki z czekoladek, płotki z cukierków, lizakowe drzewka w ogródku, fontanna pełna bąbelków oranżady, tryskające źródło czekolady. Idę, by jeść lizaka z drzewa, a tu pojawia się wielki Obżarchrupacz i zjada mi wszystkie słodycze! Pożera je szybko, idzie jak...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ellie 22.06.2016 18:31
Czytelnik

Sen nazywał się Maczetolandia. Był jednym z najgorszych koszmarów, po którym człowiek budzi się zlany potem.
Morderca z maczetą grasuje w domu. Za każdym razem gdy zabija nieszczęśnika, ten ponownie ląduje w swoim pokoju. Dzieje się tak w kółko. Nie ważne którędy będzie uciekał, morderca zawsze jest 3 kroki przed nim.
Zarówno do Warszawy jak i Krakowa mam daleko, ale...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Katherine 22.06.2016 17:33
Czytelnik

Sen był koszmarem, w którym gigant uratował Sophie przed groźnym potworem. Nazywał się Hilp.

Niestety mam bardzo daleko do kin (oraz oczywiście miast), do których można wygrać bilety, ale i tak wolę książki:), więc jestem tylko nimi zainteresowana.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Asiuchna 22.06.2016 00:04
Czytelnik

Warszawa
Sen: Pupciodraka
Poproszę gorąco o książki -dla uczniów

Na rajdzie z dziećmi. Jadę na rowerze. Wtem słyszę chichot z tyłu. -Psze pani, spodenki się pani porwały - z uśmiechem mówi jedna z grupy. To prawda. Pękły na szwie i widać bieliznę...No pięknie! -przemknęło mi przez głowę i zalała fala zażenowania. Odwróciłam się raptownie i bach, runęłam jak długa, a...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
edie 21.06.2016 23:34
Czytelnik

Darmiłuj
To rzadki sen o tym, co jest po drugiej stronie tęczy. Czasem ta tęcza jest szara, a czasem kolorowa – jak nasze życie. Po magicznej drugiej stronie jest jednak wszystko czego chcemy i pragniemy. Spokój. I kolory - prawdziwa feria barw! Można słuchać muzyki. Są ukochane osoby i zwierzęta, nawet chomik z dzieciństwa! Można pływać bez obawy utonięcia, głaskać...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Palianna 21.06.2016 23:22
Czytelniczka

Imperium słodyczy
Bawimy się w chowanego. Szukam kryjówki. Słyszę jak BFG zaczyna odliczać. Mie mogę nic znaleźć, a czas zaczyna się kończyć. Mój wzrok przyciągają brązowe drzwi z których bije zielonożółta poświata.
- Mam Cię Sophie! Przegrałaś! – dołącza do mnie BFG. – Co to?
- Nie wiem
- Musimy sprawdzić!– BFG naciska klamkę. Nie wierze własnym oczom! Znaleźliśmy się w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej