Kuba i ogromna brzoskwinia

Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
James and the giant Peach

Ciotka, Gąbka i ciotka Wykałaczka stale tylko poganiają siostrzeńca, wysługują się nim i mu złorzeczą. Ciągle poszturchiwany i wygłodniały, Kuba wiedzie bardzo smutne życie. Wszystko wyglądałoby zupełnie inaczej, gdyby jego rodziców nie pożarł wściekły nosorożec, który uciekł z zoo. Ale oto pewnego dnia...
Ilustrował Quentin Blake.

Zupełnie inne tłumaczenie i zupełnie inny odbiór książki. To jest taki "Hobbit" Skibniewskiej w świecie tłumaczeń książek Roald'a Dhal'a na język polski. Wspaniałe literackie przeżycie, wzorcowo przetłumaczone piosenki, no i ten baśniowy klimat. Ludwik Jerzy Kern to w końcu nie tylko tłumacz, ale wybitny twórca poezji dziecięcej oraz twórca sławnych piosenek, np. Nie bądź taki szybki Bill, czy Wojna Domowa. Nie czytałam jeszcze przekładu Łozińskiego, ale Pani Katarzyna Szczepańska-Kowalczuk powinna jeszcze dużo się nauczyć o przekładzie książek dziecięcych.
No i Pająk jest tu rodzaju męskiego.

Agnieszek | 2018-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2018

Ożywcza i optymistyczna.
Może nieco się zestarzała, a ciepła naiwność fabuły budzi uśmieszek, to przecież pobudza wyobraźnię.
Odświeżająca lekturka.

Anettet | 2017-03-27
Przeczytana: 2016 rok

Miła i pobudzająca wyobraźnię książka idealna dla dzieci... Chociaż czasami miałam wrażenie, że dla takich trochę większych ;)

rowena77 | 2012-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2012

Przeczytałam tę książkę w oryginale, tam główny bohater ma na imię James. Po tragicznej śmierci rodziców James zamieszkał ze złośliwymi ciotkami, które zamiast otoczyć go opieką, traktują okrutnie. Pewnego dnia spotyka nieznajomego pana, który ofiaruje mu czarodziejskie nasiona. Z nich wyrasta gigantyczna brzoskwinia, która staje się domem dla kilku nienaturalnie dużych owadów. James zaprzyjaźnia się z nimi. Brzoskwinia szybko dojrzewa, zrywa się z drzewa i toczy wraz z jej mieszkańcami do oceanu. Tam rozpoczyna się długa i ciekawa podróż przyjaciół...

Dunya | 2013-07-03
Przeczytana: 02 października 2009

Pan Dahl pisze tak wyjątkowo, że po prost nie można obejść obok żadnej z jego książek czyż książeczek obojętnie.

fuzja | 2014-11-26

To było wspaniałe, jak rozpłaszczyli tych niedobrych ludzi! Myślałam, że zejdę ze śmiechu!

Beata Woźniak | 2014-08-24
Przeczytana: 15 stycznia 2011