Wielkomilud

Wydawnictwo: GiG
7,45 (29 ocen i 2 opinie)
tłumaczenie
Michał Kłobukowski
The BFG
Julita

Rok 1982. Ludzkość staje w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Zaczęło się o to Wielkie Znikanie. Ludzie znikają z ulic, miejsc pracy i łóżek, zaś w parku zamkowym w Windsorze pojawiają się najokropniejsze stwory pod słońcem... To, że jeszcze istniejemy, zawdzięczamy jedynej osobie, która nie dziwi się niczemu: Królowej Angielskiej. Temu, że zechciała uwierzyć pewnej małej dziewczynce...

Ilustrował Franciszek Maśluszczak.

6,57 (113 ocen i opinii)
Podziemny labirynt
James Rollins

6,32 (56 ocen i opinii)
Lekcja miłości. Poruszające opowieści o rodzicielstwie
Magdalena Łyczko

Krew na śniegu
Jo Nesbø

6,13 (181 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Agnieszek | 2012-08-28
Na półkach: Domowa półka, Przeczytane
Przeczytana: 28 sierpnia 2012

Zosia nie może usnąć. Kiedy dostrzega olbrzymią istotę zaglądającą do okien domów, w których śpią dzieci, ciekawość zaczyna walczyć ze strachem. Wkrótce olbrzym wyciągnie ją z łóżka i zabierze ze sobą.

I straszna, i śmieszna książka - teoretycznie dla dzieci. Momentami naiwna, chwilami nad wyraz poważna: po prostu Dahl.

Czytałam oryginał, stąd niektóre zabiegi językowe pozostają w sferze ledwie przeze mnie uchwyconej, z zainteresowaniem sięgnę po tłumaczenia. Ponoć obydwa polskie przekłady są kontrowersyjne: pierwszy z powodu ilustracji, drugi z powodu ponoć kiepskiego spolszczenia. Mam nadzieję, że kiedyś skonfrontuję te opinie z własnymi wrażeniami.
Widzę w tym sens, gdyż książka jest naprawdę urocza.

| 2013-05-06
Przeczytana: 1999 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Cudowna historia w typowym angielskim stylu.
Mała dziewczynka (oczywiście sierota) zostaje porwana przez tajemniczego Wielkomiluda, który nocą wtłacza do sypialni dzieci sny. Okazuje się, że Wielkomilud nie stanowi zagrożenia (no przecież!) bo jest jedynym olbrzymem, który jest wegetarianinem i nie jada dzieci. Choć robią to wszyscy jego ziomkowie... Mała sierota, wstrząśnięta nowiną postanawia uratować dzieci na całym świecie i z pomocą nowego przyjaciela oraz brytyjskiej królowej zastawiają pułapkę na nację olbrzymów.
Może i streszczenie nieciekawe, może krótkie, może proste ale książka - niesamowita. Pełna humoru, ciepła i wzruszająca. Zdecydowanie godna polecenia.

pralka | 2014-12-23
lola406 | 2014-10-24