Robespierre. Terror w imię cnoty

9788324132003
historyczna

Wielki Nieprzekupny, który zapisał się pamięci jako krwawy tyran. Niezłomny idealista, który skąpał Francję we krwi, by urzeczywistnić marzenie o świecie, gdzie rządzi cnota. Obrońca pokrzywdzonych, który sterroryzował cały naród. zażarty przeciwnik kary śmierci, który posłał tysiące ludzi pod nóż gilotyny.

Przemek Grzelczyk | 2015-08-01

Nie zgadzam się z kolegą. Moim zdaniem biografia Robespierre'a napisana przez Baszkiewicza jest trochę lepsza od książki Ruth Scurr.
Przede wszystkim u Baszkiewicza mamy więcej dat i faktów z historii
Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Dzięki temu możemy dość dobrze poznać historię rewolucji od 1789 do 1794 roku, a także orientować się we
wszystkich stronnictwach z tamtego okresu i celach tych stronnictw.
Moim zdaniem książka Ruth Scurr jest dobrze napisana i przybliża nam sposób w jaki myślał Robespierre. Polecam obie książki.

Dociekliwy_Kotek | 2014-12-26
Przeczytana: grudzień 2014

Po "Sprawie Dantona" Przybyszewskiej potrzebne mi było jakieś w miarę przystępne opracowanie życia i działalności Robespierre'a dla poznania kontekstu historycznego i politycznego, padło na książkę Ruth Scurr...
Z żalem stwierdzam, że nie czuję się dużo mądrzejsza po jej przeczytaniu niż przed. Przede wszystkim gąszcz francuskich ugrupowań politycznych i płaszczyzny, na jakich się ze sobą ścierały, nadal jest dla mnie głęboko niejasny, raczej mętny i cokolwiek nieprzejrzysty, a często przywoływane fragmenty wystąpień deputowanych raczej przekonały mnie, że panowie kruszyli kopie o słowa i słówka, definicje i odcinanie kuponów od swoich poprzednich zasług niż prowadzeniem jakiejkolwiek rzeczowej dyskusji. Mniej więcej po egzekucji króla Ludwika XVI w dyskusjach politycznych dominuje ton "kto jest bardziej", a kto powinien zacząć się bać o swoją skórę, co jest mniej więcej tak pasjonujące, jak polska polityka.
Ciężko mi powiedzieć, czy autorka też była "chora na...

olo | 2015-03-08
Przeczytana: 06 marca 2015

Napisana przystępnym językiem biografia Ten, kto poznał wcześniej ten temat, nie zawiedzie się. Ktoś, dla kogo będzie to pierwsza lektura na ten temat może mieć kłopot ze zrozumieniem, ale bez przesady. Dużo lepsza pozycja niż biografia napisana przez Baszkiewicza.

Aleksander | 2015-05-01
Na półkach: Przeczytane, 2015, Historia

Niezła biografia. Cieszy na pewno pokaźna liczba cytatów, co dla osób niefrancuskojęzycznych może być sporym atutem. U autorki przynajmniej z początku widoczna fascynacja przedmiotem, ale generalnie dziełko obiektywne. Pióro dość lekkie, czyta się miło.

Polecam.

bies | 2016-10-16