rozwiń zwiń
Nąpierała

Profil użytkownika: Nąpierała

Nie podano miasta Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 9 tygodni temu
88
Przeczytanych
książek
109
Książek
w biblioteczce
29
Opinii
80
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
Dodane| 3 książki
Ta użytkowniczka nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Dobrze jest dekonstruować mity, warto jednak zachować przy tym chłodny obiektywizm, którego autorowi zabrakło. Książka przeciętna, jest również trochę błędów merytorycznych. Oceniłbym książkę na 4, ale po tym co zobaczyłem na mediach społecznościowych i grupie fanowskiej autora skłania mnie do obniżenia oceny. Szczucie, obrażanie nawet za w pełni uzasadnione, merytoryczne uwagi do pracy — to przechodzi ludzkie pojęcie. Ciekawe czy koledzy z dawnego Zakładu Myśli i Kultury Politycznej byliby dumni, gdyby zobaczyli co autor wyczynia w sieci.

Dobrze jest dekonstruować mity, warto jednak zachować przy tym chłodny obiektywizm, którego autorowi zabrakło. Książka przeciętna, jest również trochę błędów merytorycznych. Oceniłbym książkę na 4, ale po tym co zobaczyłem na mediach społecznościowych i grupie fanowskiej autora skłania mnie do obniżenia oceny. Szczucie, obrażanie nawet za w pełni uzasadnione, merytoryczne...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Dominacja paradygmatu liberalnego jest dziś w dyskursie politycznym trudna do podważenia. Walka z totalitaryzmem nazistowskim, następnie wieloletnie zmagania z ideologią komunistyczną czy aktualnie wojna z islamskim fanatyzmem - wszystko to sprawia, że liberalna demokracja zdaje się być dzisiaj, nawet dla krytyków, złem koniecznym. Opiera się ona na przekonaniu, że swoją tożsamość budujemy w sposób autonomiczny i samodzielny, co uprawnia nas do całkowitej dowolności w formułowaniu celów i ich realizacji. Państwo ma stanowić jedynie wspólną ramę działania i zapewniać zasady gwarantujące równe możliwości.

Wyrośli na krytyce takiego poglądu komunitarianie wskazując na szkodliwość takiego poglądu unaoczniają jak państwo z dobra wspólnego staje się instytucją usługową, na której powodzeniu przestaje komukolwiek zależeć. Podkreślają wagę wspólnot w procesie kształtowania się naszej tożsamości i ogromne konsekwencje jakie niesie za sobą dostrzeżenie tego faktu w polityce.
Paweł Śpiewak w sposób przemyślany zbiera kluczowe dla zrozumienia myśli komunitariańskiej teksty i opatrza je syntetycznym wstępem. W książce pojawiają się zarówno myśliciele wiązani z prawicą tacy jak Michael Sandel czy Charles Taylor, jak i z lewicą jak Michael Walzer, dzięki czemu zaobserwować możemy bogactwo i różnorodność ruchu komunitariańskiego. Przykrym zaskoczeniem jest brak Alesdaira MacIntyre'a, najbardziej chyba prawicowego przedstawiciela ruchu, do którego sami autorzy wielokrotnie czynią odwołania.

Generalnie jednak wybrane teksty w sposób całkiem kompletny przybliżają czytelnikowi ten mało znany wciąż prąd myślowy.

Dominacja paradygmatu liberalnego jest dziś w dyskursie politycznym trudna do podważenia. Walka z totalitaryzmem nazistowskim, następnie wieloletnie zmagania z ideologią komunistyczną czy aktualnie wojna z islamskim fanatyzmem - wszystko to sprawia, że liberalna demokracja zdaje się być dzisiaj, nawet dla krytyków, złem koniecznym. Opiera się ona na przekonaniu, że swoją...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Jestem zaskoczony niską oceną książki, która w moim przekonaniu powinna być obowiązkową na półce każdego historyka.
Żeby móc wnikliwie i ze zrozumieniem analizować fakty historyczne dobrze jest poznać tok myślenia ludzi którymi się zajmujemy. Autor książki właśnie to czyni - przedstawia doskonale na czym polegał rewolucyjny proces "regeneracji" i na jakich polach miał się odbywać. Czytałem z wypiekami na twarzy, polecam.

Jestem zaskoczony niską oceną książki, która w moim przekonaniu powinna być obowiązkową na półce każdego historyka.
Żeby móc wnikliwie i ze zrozumieniem analizować fakty historyczne dobrze jest poznać tok myślenia ludzi którymi się zajmujemy. Autor książki właśnie to czyni - przedstawia doskonale na czym polegał rewolucyjny proces "regeneracji" i na jakich polach miał się...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Nąpierała

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [1]

Michelle Paver
Ocena książek:
7,4 / 10
20 książek
3 cykle
130 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
87
książek
Średnio w roku
przeczytane
9
książek
Opinie były
pomocne
80
razy
W sumie
wystawione
82
oceny ze średnią 6,9

Spędzone
na czytaniu
572
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
10
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
3
książek [+ Dodaj]