Historia Polski 1914-2005

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historia Polski, Polska, historia
historia

Jedna z najciekawszych książek o najnowszych dziejach Polski. Nowa, rozszerzona i uaktualniona, wersja pracy wydana wcześniej pod pseudonimem Andrzej Albert, najpierw w podziemnych wydawnictwach Krąg i Pokolenie, a następnie w londyńskiej Polonii...

Krzysztof1993 | 2016-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2016

Na początku zaznaczę, że jest to lektura, która może się przysłużyć zarówno osobom pragnącym spojrzeć na historię dość pobieżnie, by poukładać w głowie chronologię istotnych wydarzeń i jednocześnie nie poczuć się przytłoczonym w ich natłoku, ale również osobom bardziej wgłębionym w niuanse historyczne, aczkolwiek pewien niedosyt pozostawić mogłaby zauważalna ogólnikowość.

Dla mnie forma książki okazała się trafiona, albowiem profesor umiejętnie i sprawnie połączył metodologię opartą na chronologii i problematyce, co ułatwiało, w moim odczuciu, przebrnięcie przez tekst. Wielką wartość miało zestawienie trzech systemów politycznych, przez co umożliwiono czytelnikowi porównanie ich i wysnucie własnych wniosków.

Pozostaję mi jedynie polecić tę pracę.

Imachuemanch | 2013-08-12

Jako podręcznik, nawet do szkoły średniej - fatalny. Powierzchowny, nieścisły. Im dalej, tym więcej mitów i "bezpiecznych" niedopowiedzeń (ale to standardowa przywara "najnowszej" historii). Bardziej namiesza w głowie, zwłaszcza gdy jest się po lekturze znacznie lepszych podręczników.

Maras | 2016-09-23
Przeczytana: 2011 rok