Dzieje Bizancjum

Byzantinische Geschichte
Bizancjum, historia
historyczna
Zimek

Klasyczny podręcznik autorstwa jednego z najwybitniejszych bizantynologów w historii tej dyscypliny. Praca opisuje dzieje cesarstwa wschodniego od momentu jego formalnego uniezależnienia się aż do upadku w 1453 roku. Autor omawia życie polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturalne Bizancjum oraz ukazuje jego miejsce w średniowiecznej Europie. Rzuca także nowe światło na historię i rolę Cesarstwa Nicejskiego, powstałego w wyniku rozbioru Bizancjum dokonanego przez krzyżowców w 1204 roku. Walory książki to: szeroki wachlarz tematyczny oraz wykorzystanie licznych materiałów źródłowych.

Elevander | 2014-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Różne rozdziały z tego podręcznika miałem już okazję przeczytać, ale z całością dzieła zapoznałem się dopiero ostatnio. Z całą pewnością jest to dzieło wybitne. Autor podjął ogromny trud podsumowania całej właściwie historiografii bizantynistycznej powstałej do lat 60. XX wieku. Dzieje Bizancjum od 324 do 1453 roku zostały podzielone na kilka części według porządku chronologicznego, przy czym każdą z nich poprzedza krótki rozdział poświęcony źródłom. W odpowiednim zakresie Autor wybiega także poza zagadnienia stricte bizantyńskie przedstawiając wydarzenia w świecie arabskim oraz w Europie Zachodniej. Narracja została opracowana na bazie pełnego materiału źródłowego oraz ogromnej liczby opracowań. Rozbudowane przypisy pozwalają śledzenie dyskusji naukowej. Właściwie jedyną wadą tej monumentalnej i klasycznej pracy jest fakt, że powstała kilkadziesiąt lat temu i nie w 100% jest już aktualna. Myślę, że dowodem na ogrom pracy włożonej w to dzieło oraz wielką erudycję Autora jest fakt,...

Agnieszka | 2011-07-24
Przeczytana: marzec 2011

Największym walorem tej książki, jest to, że w jest jedną z niewielu publikacji naukowych dostępnych na polskim rynku dotyczących historii Bizancjum.
Książka przedstawia historię chronologicznie, nie w ujęciu problemowym. Ostrogorski skupia się na poruszeniu kwestii specyfiki oraz charakteru rządzenia poszczególnych władców,omawiając niejako przy okazji aspekty polityczne, gospodarcze, terytorialne, wojskowe oraz kulturowe. Robi to wszystko z niesamowitą dokładnością.
Nieoceniona pomoc dla chcących poznać dogłębnie historię Wschodniego Cesarstwa, dla przeciętnego czytelnika może być jednak zdecydowanie zbyt szczegółowa.

mosadi | 2014-12-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 15 grudnia 2014

Miałem ostatnio pecha do wydawnictw PWNu, ale "Dzieje Bizancjum" szczerze mogę polecić. Dużo treści (jak na opracowanie obejmujące całą historię Cesarstwa) przekazane czytelnikowi w bardzo klarownym stylu i czyta się to dzieło naprawdę dość przyjemnie, jak na opracowanie akademickie.

schmiegel | 2012-05-16
Przeczytana: maj 1997

Przerabiałem tę książkę, gdy studiowałem w Pontificio Istituto Orientale w Rzymie. Oczywiście była po włosku, teraz chciałbym ją przeczytać po polsku... Książka jest bardzo dobra, choć nieco sucha, ale czego się można spodziewać po naukowej książce do historii :)

Civicus | 2016-12-06
Astinos | 2016-07-15