Czary w krainie Oz

Tłumaczenie: Stefania Wortman
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
The Magic of Oz
dona

Baum napisał Czarnoksiężnika z Krainy Oz oraz 13 innych powieści oparty na miejscach i ludziach z Krainy Oz. Wielokrotnie podczas pisania deklarował się, że kolejna książka, którą tworzy, będzie tą ostatnią, oraz że sam poświęci się pracy przy innych książkach, w tym The Life and Adventures of Santa Claus, The Adventures of Father Goose i Queen Zixi of Ix. Jednak wzrastająca popularność, listy...

Wielokrotnie podczas pisania deklarował się, że kolejna książka, którą tworzy, będzie tą ostatnią, oraz że sam poświęci się pracy przy innych książkach, w tym The Life and Adventures of Santa Claus, The Adventures of Father Goose i Queen Zixi of Ix. Jednak wzrastająca popularność, listy od dzieci oraz porażki nowych książek, zawsze powodowały jego powrót do książek o Krainie Oz.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1990

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Zbliżające się urodziny Ozmy, młodej władczyni Szmaragdowego Grodu, to doskonała okazja, by wyruszyć na kolejną przygodę, zwłaszcza, że kraina Oz w nie obfituje. Tu przygoda czeka na każdym kroku. Jednak, jak to w bajkowych opowieściach bywa, nasi dzielni bohaterowie, znani nam już z poprzednich tomów: Czarnoksiężnik Oz, Dorotka, Tchórzliwy Lew i inni, muszą się zmierzyć z groźnymi przeciwnikami. Jednym z nich będzie wygnany z królestwa Gnomów ich władca Ruggedo, a drugim młody chłopiec, który podkradł swojemu ojcu tajemnicze zaklęcie pozwalające zmieniać za pomocą odpowiednio wypowiedzianego słowa dowolną postać w cokolwiek innego. Wprawdzie Ozma zakazała używać czarów w całej krainie, jednak nie wszystkie jej zarządzenia były wysłuchane, a nieposłuszeństwo doprowadziło do tego, że czarodziejska moc znalazła się w rękach kogoś, kto nie tylko nie był upoważniony do używania czarów, ale i nie rozumiał jak może czarami zaszkodzić i ile zła uczynić. Mimo wielu niebezpieczeństw, które...

Przemek | 2012-10-08
Przeczytana: 08 października 2012

To już niestety ostatni tom o Krainie Oz dostępny obecnie w języku polskim.

Jak opisać ten tom? Chyba najprościej jako "Król Gnomów, reaktywacja". Tak jak część o królu Gnomów zyskała u mnie największą sympatię, tak i "Czary w Krainie Oz" bardzo zbliżają się do niej poziomem, emocjami i napięciem. Książka zaczyna się dziejami Kiki Aru z góry Mancz, który był dość nieszczęśliwym dzieckiem i postanowił wykraść ojcu potężne zaklęcie. Przypadkiem na drodze spotyka upadłego i wściekłego na wszystkich króla Gnomów. To musi prowadzić do kłopotów. Jakby tego było mało, Dorota wikła się w kłopoty biegnące równolegle do spraw z królem Gnomów. Bardzo fajna część, w której Czarnoksiężnik Oz wreszcie dysponuje mocą magiczną. A na okładce powyżej widać... nie Tchórzliwego Lwa, lecz Li-mon-aga. Co to takiego? Zapraszam do lektury.

książek: 1953
bartix3 | 2016-03-24