Śpiewająca lipka. Bajki Słowian Zachodnich

Tłumaczenie: Ligia Jasnoszowa
Seria: Klasyka w Nowych Szatach
Wydawnictwo: Media Rodzina

Wznowienie popularnego, potężnego tomiszcza, będącego niegdyś ukochaną lekturą i wielkim bestsellerem w PRL. zawiera 62 utwory pochodzące z ziem polskich, czeskich, łużyckich, słowackich, mające swoje korzenie w regionalnej tradycji i ludowej mądrości. Wierni czytelnicy z sentymentem powrócą pamięcia do dawnych, wesołych ilustracji. zbiór z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom wszelakich opo

źródło opisu: http://mediarodzina.pl/prod/505/Spiewajaca-lipka

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/prod/505/Spiewajaca-lipka

Walkiria | 2018-10-23

Pamiętam jak rodzice czytali mi ją przed snem, a teraz wracając do niej po wielu latach stwierdzam, że wciąż jest dla mnie fantastyczna. Mam nadzieje, że moje dzieci będą ją czytały swoim dzieciom.

brzuch | 2018-09-24

Książka z dzieciństwa, zaczytana na śmierć.

Ervisha | 2018-03-30
Przeczytana: 30 marca 2018

Dla niektórych książka jest powrotem do czasów dzieciństwa. Dla mnie było to pierwsze spotkanie z tymi opowieściami - udane.
W zbiorze znalazłam baśnie znane, ale w nieco "innej" formie np. "O rybaku i złotej rybce", jednak znaczna część to takie o których nigdy nie słyszałam, chociażby baśń polska "O złotym rysiu" czy łużycka "Skarb w piwnicy".

Bajki te nie są skomplikowane i zawiłe. Wszystko jest tutaj jasne i wyraźne - czarne lub białe, dobre albo złe. Nie leje się krew, nie ma przemocy, strachów, zbyt długich opisów akcji czy też przyrody a dobro i piękno zawsze zwyciężają. Ich treść jest krótka i to jedyne co można im zarzucić. Zaczynamy bajkę, wchodzimy w jej świat a tutaj za chwilę mamy koniec. Dla jednych to będzie plus, bo nie ma kiedy się znudzić, lecz dla innych niekoniecznie - poczują niedosyt.
Z drugiej strony może właśnie w tym tkwi ich urok? W tej prostocie i braku zawiłości? Wszakże przesłanie i mądrość ludowa w nich pozostaje. Poza tym należy tutaj wziąć pod...

mieszka | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

„Śpiewającą lipkę” pamiętam z czasów dzieciństwa – jak chętnie się wtedy czytało po kilka razy te same bajki. Wcześniejsze wydanie było tomiszczem w płóciennej oprawie. We wznowieniu zachowano te same ilustracje - świetne, fantastyczne obrazki, takie radosne, przyjazne dla dziecka.
Wielkim atutem tych bajek jest oczywiście fakt, że pochodzą z naszego, rodzimego regionu - słowiańskość, taka bliska a jednak bajeczna.

Agata | 2016-03-15

Dzieciństwo.

mukodemolud | 2015-11-04

Uwielbiam tą książkę, ponieważ rodzice czytali mi ją kiedy byłem mały. Kiedy wróciłem do niej ostatnio, już jako dorosły człek o mało co się nie popłakałem. Chociaż musiałem spojrzeć też nieco krytycznie - mimo wielu ciekawych opowieści (O chłopie który szedł z kiełbasą do piekła <3) jest cała masa wtórnego "Biedny chłop/król/wdowa/ktośtam mieli 3 synów - dwóch mądrych i jeden głupi. Głupi wygrywa i zgarnia w nagrodę księżniczkę". Kiedy czyta się trzecie oparte na tym schemacie opowiadanie to nie ukrywa, wdziera się nuda. Niemniej - rzecz warta polecenia bez względu na wiek.

| 2015-08-06

Moja absolutnie ukochana kolekcja bajek z dzieciństwa, czytana przez babcię. Na tej książce też się czytać uczyłem. Żadne tam Anderseny i Grimmy :-P ale nasze, tutejsze, słowiańskie. Kto inny mógłby wymyślić hodowanie wszy na skórkę na buty jak nie nasza, wschodnioeuropejska brać? Żarty żartami ale z czystym sumieniem polecaaam. Każde dziecko poznać powinno.

Rosalia_de_Castro | 2014-06-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 07 maja 2014

Jedna z moich ukochańszych książek dzieciństwa, niestety oddana innym :(.
Na zbiór składają się 62 utwory pochodzące z ziem polskich, czeskich, łużyckich, słowackich. Bajki magiczne, w których dobro i skromność zawsze zwyciężają.

Żadna książka tak nie utkwiła mi w pamięci, jak ta. Mama czytała mi te bajki przed snem, wielokrotnie. Sama też chętnie do niej wracałam, a teraz sama czytam je córce.

Paweł | 2013-05-10
Przeczytana: 10 stycznia 2012

Wspaniały zbiór bajek dla dzieci. Kiedy byłem małym chłopcem często czytałem ją młodszemu rodzeństwu. Kilka lat temu kupiłem tą książkę swoim dzieciom. Często wracam do jej lektury zachęcając dzieci do słuchania bajek, z których każda jest napisana miłym prostym językiem i zawiera morał.